Jump to content

Kiedy mogło być wykonane to zdjecie??


bartekl23

Recommended Posts

Witam!

W swojej skromnej kolekcji posiadam taka ciekawostke. Zdjęcie przedstawia warte honorowa przy Grobie Matki Marszałka Piłsudskiego. Obok Niej wstawiono serce Syna. Cmentarz znajduje się w Wilnie. Wydaje mi się, że zdjęcie zostało wykonane od 1.V.1936 roku do VIII.1939 roku. Kamień położono dopiero 1 maja. dlaczego VIII.39? w tłumie jest żołnierz, który powinien być teoretycznie zmobilizowany w trakcie działań wojennych. Czy ktos slyszł o jakis niedużych uroczystościach (mala ilosc osob)??

prosze o pomoc

Bartek

Link to comment
Share on other sites

Co do Sierpnia (a właściwie września 1939) i mobilizacji. Z jednej z publikacji (Czołgi Sowieckie 1939-45") cytuję:
- 18.09. o godzinie 17.00 na obrzeża Wilna dotarły czołgi sowieckie z 25 Brygady Czołgów ....... pierwszy atak został odparty ale ..... Jednak po godz. 18.00 dowództwo polskie wydało rozkaz wstrzymania ognia i przebijania się garnizonu na pobliską Litwę. Nie złożyła broni jedynie warta honorowa przy grobie Marii Piłsudskiej i serca wielkiego Syna. Zginęli wszyscy wraz ze swym dowódcą kapralem Wincentym Salwińskim -"
Nota bene konia z rzędem temu kto znajdzie jakikolwiek wyróżnik dla tego bohaterskiego i honorowego czynu.
Inna sprawa to odpowiedzialność dowódców tych Żołnierzy. Nie dokonali zluzowania warty, nawet w formie kategorycznego rozkazu opuszczenia posterunku w beznadziejnej sytuacji
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information