Skocz do zawartości

O Pulaski Parade


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

Hello! Wczoraj mignęła mi w TV relacja Maxa Kolonki z tegorocznej Pulaski Parade w NY. Widziałem tam prawdopodobnie grupę odtworzeniową założoną przez Polonię w USA! Kolesie jechali jakimś jeepem i byli (chyba) w polskich mundurach (może w mundurach DP Maczka - nie widziałem więc nie wiem) ale co ciekawe jechał na tym jeepie mały chłopak, może 14 letni (taki reenactorek) przebrany za Powstańca Warszawskiego! Kolesiom z Polski, którzy zakładają grupy odtworzeniowe jednostek niemieckich polecam uwadze to, w co bawią się nasi rodacy zza oceanu. Chyba jest to warte naśladowania. Ze względu na brak jednolitrego umundurowania chyba łatwo jest zrobić grupę reenactors - Powstańcy Warszawscy. A może się mylę?
Mnie w każdym razie kolesie zainspirowali i zaraz zdjąłem z półki figurkę jednego Niemca w skali 1:35 i przerobiłem go na powstańca. Zdjęcie wyślę później jak je zrobię. Zapraszam do dyskusji, tych co widzidzieli owy materiał z Parady i tych co go nie widzieli. Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem. Młody stał na samochodzie w niemieckiej panterce i w hełmie pomalowanym na biało-czerwono. Chyba swojego też tak przemaluję (coraz więcej niemieckich rzeczy mi wpada w ręce i chyba na powstaniu się skończy, jak kiedyś zaczynałem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w mojej kolekcji posiadam kilka powstanczych" akcentów. Przdewszystkim jest to model Hetzera (1:35) w polskich barmach i imieniem Chwat (tak sie nazywal orginalny zdobyczny Hetzer), sdkfz 251 i Panthera tez sa w powastanczych barwach. Posiadam równiez szwabski helm z nalozona orginalna bialo-czerwona (po dziadku) opaska powstancza. Nie jest to moze duzo ale choc tak staralem sie upamietnic te wydarzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc figurki - lub przebierając się za powstańców postarajcie się wkładać opaski na PRAWE RAMIE - takie były wytyczne płk. Montera" 1 VIII 1944. To że nie wszyscy powstańcy wprowadzali ten przepis w życie można śmiało zwalić na naszą ułańską fantazję". Pozdrawiam wszystkich - Łotwor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z podszywaniem sie niemców, pod powstańców często stosowano nakładanie opaski na lewe ramię czy na hełm. Zmieniano to dosyc często w celu uniemożliwienia podszywania się niemców. Przykłady zdjeciowe są w albumie Dni powstania"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello!
Niestety dopiero po pomalowaniu figurki sprawdziłem, na którym ramieniu powinna być opaska. W książce Wojsko Polskie wszyscy powstańcy mieli na prawym ramieniu. Ale było już za późno i koleś był pomalowany. Następni powstańcy będą już mieli opaski na prawym ramieniu. Są już w produkcji.
A może ktoś robi grupę odtworzeniową powstańców warszawskich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie