Jump to content

Desant

Forum members
 • Posts

  20
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Desant

 1. Wiedza osób na tym forum jest niesamowita. Dlatego pierwsze kroki kieruję tutaj, przy problemach z identyfikacją. Napisałem do eksperta od weksylologi i odpisał mi, że: "na głowicy proporca znajduje się raczej lilijka harcerska, a nie orzeł", ale identyfikacja jest trudna ze względu na niewyraźne zdjęcie. Poprosiłem też o pomoc Muzeum Harcerstwa, ale na razie bez odzewu. Staram się zawsze w miarę możliwość zasięgać opinii z różnych źródeł. Rzadko odpowiadają, a tutaj zawsze. Dziękuję i pozdrawiam.
 2. Po lornetkach nigdy bym nie śmiał rozpoznawać zdjęcia. Moją uwagę przykuł pierwszy harcerz po lewej stronie: czarny mundur, czarne rękawiczki i prawdopodobnie brązowa koszula. Rzuca się w oczy. Drugą rzeczą na którą zwróciłem uwagę, to orzeł na proporcu. Później chłopiec stojący pod koniec z trąbką. Proszę zobaczyć jak ładnie widać krzyż albo raczej lilijkę u harcerza, który ma czwartą lornetkę.
 3. Na zdjęciu są prawdopodobnie harcerze. Z jakich lat może być zdjęcie?
 4. To co można zobaczyć i usłyszeć na youtube.pl, to nie do końca sprawdza się "na naszych glebach", że jest, to produkt na rynek Amerykański. Ciężko znaleźć opinie na naszych forach.
 5. Ostatnio usłyszałem taką opinie od użytkownika obu sprzętów: "APEX lepszy od AT Pro". Co Wy na to?
 6. Kolce nie są na całej konstrukcji. Są (były) krótkie i rozstawione na wąskiej długości muru. Można było swobodnie przekroczyć. Stawidło pochodzi z XIX wieku. Kolce mogły pełnić dwojaką funkcję. Ponieważ są umieszczone mniej więcej równo z linią brzegową rzeki. Mogły być wzmocnieniem muru. Dodatkowo mogły być zabezpieczeniem przed intruzami. Tylko jakimi?
 7. Tylko że łatwo można było przekroczyć. Dość dziwne to.
 8. W murze starego stawidła są kolce. Czy mogła, to być przeszkoda przed nieproszonymi gośćmi?
 9. Faktycznie zdjęcie bardzo nieczytelne. Rozpostarte skrzydła orła przypomina mi wz19. Tylko faktycznie tutaj nie widać korony. Rogatywka jest z krótkim daszkiem i wydaje się z okuciem dookoła. Fajnie opisany wzór 19 ze zdjęciami był przez Kasjan2000 temacie:
 10. Pozwolę sobie dodać jeszcze raz dwa z trzech wyżej przesłanych zdjęć z większą ilością szczegółów. Być może detale podpowiedzą coś więcej.
 11. Dziękuję za pomoc. Chcę opisać osobę znajdującą się na zdjęciach. Napisać jej wojenną historię, a oprócz zdjęć wiem niewiele. Zdjęć, bo mam trzy zdjęcia tej samej osoby w trzech różnych mundurach. Dlatego założyłem trzy oddzielne tematy. Wiem, że urodził się w Wlkp. Z opowiadań wiem, że służył w Legionach. Że stacjonował pod Wilnem. Że był ułanem. Te opowieści chciałem zweryfikować z Waszą pomocą po identyfikacji mundurów.
 12. Może pomocne w identyfikacji będzie z towarzyszami broni? Z lewej strony przy pasie widać szable, bądź jakieś kordziki.
 13. Jakiej formacji jest to mundur i z jakiego okresu pochodzi?
 14. Czy jest, to mundur Legionisty i z jakiego okresu?
 15. Można zidentyfikować co to jest za motor? Wydaje mi się dziwna osłona lampy. W kształcie litery "L".
 16. Dziękuję, za pomoc. Mamy więc dystrybutor oleju Galkar-Lux Karpaty. Obok na drewnianym słupie reklama Galkar. A na dole co to może być za drewniana skrzynia? Jest na niej chyba namalowane "GALKARLUX". .
 17. Przesyłam całe zdjęcie. Chyba będzie łatwiej rozszyfrować. Wcześniej wstawiłem powiększony fragment, ale jednak straciliśmy na rozdzielczości i kontekst. A więc: Jaka to może być jednostka? Mundury letnie, czy zimowe?
 18. Czy można rozpoznać na zdjęciu co to jest za jednostka?
 19. Co znajduje się na zdjęciu? Czy jest to zegar? Na dole jest jakaś drewniana skrzynia.
×
×
 • Create New...

Important Information