Skocz do zawartości

Kapitan****

Użytkownik forum
  • Zawartość

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Kapitan****

  1. Jeszcze coś znalazłem. Przegląd lub wydawanie broni. Ferdynand Gołąb prawdopodobnie pierwszy od prawej.
  2. Witam. Mam jeszcze trzy zdjęcia, które mogą coś wnieść ... Na pierwszym Ferdynand Gołąb z karabinem maszynowym - miejsce nieznane. Na drugim wycieczka łodzią, Ferdynand Gołąb w środku. Jego synowie Edward, Piotr, Tadeusz, Czesław w beretach. Miejsce nieznane. Kolejne zdjęcie przedstawia Ferdynanda Gołębia z synami - prawdopodobnie na terenie jakiegoś ośrodka sprawności fizycznej, być może to na terenie pułku w Zambrowie. Pozdrawiam serdecznie
  3. Kolejne zdjęcie - prawdopodobnie Zambrów - oficer i trzech podoficerów; od prawej st. sierżant Ferdynand Gołąb.
  4. Z relacji krewnych: Za Polski Ludowej Ferdynand Gołąb mieszkał między innymi w Miechowie. Jego sytuacja ekonomiczna nie była najlepsza. Postanowił więc napisać do władz z prośbę o podwyższenie skromnej renty. Uzasadnił ją ofiarną służbą dla Polski - w tym podczas wojny polsko-bolszewickiej, kiedy to odznaczono go Virtuti Militari. Po pewnym czasie odwiedziło go dwóch smutnych panów, którzy zagrozili mu, że jeśli nadal będzie się starał o podwyżkę, to mu obiją buzię (mniej więcej tak to brzmiało). St. sierżant Ferdynand Gołąb zmarł w Miechowie, w Miechowie także został pogrzebany, na miejscowym cmentarzu parafialnym.
  5. Witam Bardzo dziękuję za kolejne trafne uwagi Edmundo. Z rodzinnych przekazów wynika, że Ferdynand Gołąb służył pod gen. Hallerem (dopiero dziś natrafiłem na ślad), i był to prawdopodobnie gen. Stanisław Haller, a nie gen. Józef Haller. https://pl.wikipedia.org/wiki/Łuck Od 1921 r. w Łucku stacjonował 24 Pułk Piechoty. Niestety, brak konkretnych informacji na ten temat służby Ferdynanda Gołębia. Przydałaby się kwerenda w CAW... Poniżej dwa zdjęcia: na pierwszym st. sierżant Ferdynand Gołąb z żołnierzami, być może gdzieś na poligonie. Na drugim z kolegami w czasie II wojny światowej na Zachodzie - stoi w środku.
  6. Na kolejnym zdjęciu jest przyjęcie ślubne - brak informacji czyj to ślub - Ferdynand Gołąb siedzi pierwszy od lewej. To zdjęcie wykonano już w polskiej jednostce na Zachodzie. Brak datowania. Jeszcze raz bardzo dziękuję za objaśnienia, bo myślałem, że trzy krokiewki na rękawie to stopień:)
  7. Bardzo dziękuję Edmundo za informacje dotyczące 71 PP i Ferdynanda Gołębia. Ponieważ obóz jeniecki Stalag I A Stablack (Obóz w Kamińsku, Obóz w Stabławkach) znajduje się obecnie na pograniczu polsko-rosyjskim, brakuje w informacji z CAJW danych o przeniesieniu sierż. Gołębia - prawdopodobnie - w rejon położony w głębi Niemiec. Tam mógł zostać uwolniony przez aliantów i służyć w DPanc. gen. Maczka. Dodaję zdjęcie z Łucka - 1923 r. - Ferdynand Gołąb z lewej strony. Drugie zdjęcie prawdopodobnie z Zambrowa - Ferdynand Gołąb w asyście sztandaru z szablą (za drzewcem).
  8. Niedawno miałem możliwość zapoznać się ze zbiorem fotografii rodzinnych dotyczących żołnierza 71 Pułku Piechoty st.sierżanta Ferdynanda Gołębia. Chciałbym - w miarę możliwości - dowiedzieć się więcej o nim i o przebiegu jego służby. Wiadomo że został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (działania wojenne z Ukrainą lub Związkiem Radzieckim) - https://pl.wikipedia.org/wiki/71_Pułk_Piechoty_(II_RP) Pełnił służbę w Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowie. Udział w wojnie obronnej 1939 - wzięty do niewoli we wrześniu 1939 r. Informacja z Centralnego Archiwum Jeńców Wojennych: 1. Nazwisko: Golab* 2. Imię: Ferdinand 3. Imię ojca: Stanislaus 4. Nazwisko panieńskie matki: Gawron 5. Data urodzenia: 16.1.1899 6. Miejsce urodzenia: Jarosznow 7. Przynależność państwowa: Pole 8. Stopień wojskowy: O’feldw. 9. Jednostka wojskowa: I.R. 71 10. Data wzięcia do niewoli: 13.9.1939 11. Miejsce wzięcia do niewoli: Letornica 12. Numer jeniecki: 7404/I A 13. Obóz jeniecki: Stalag I A Stablack 14. Nazwisko i adres osoby do powiadomienia: Maria Golab, Ostrow Mar, Marczalka Pilsudskiego 40 *Informacje są powtórzeniem oryginalnego zapisu z akt. Po pewnym czasie walczy w Dywizji Pancernej gen. Maczka (prawdopodobnie). Nie wiadomo w jaki sposób dostał się w czasie wojny na Zachód; pozostały zdjęcia. Wstępnie zamieszczam 2 fotografie z Zambrowa. Czy można rozpoznań odznaczenia? Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie