Skocz do zawartości

przybos

Użytkownik forum
  • Zawartość

    25
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

przybos's Achievements

0

Reputacja

  1. Wkleiłem zdjęcie w taczankowe forum. Nie jest to taczanka wz.28 ani wz.36.To co widać na zdjęciu to fakt,że tylne koła są mniejsze od przednich. Mało widoczych elementów.Taki układ kół widziałem w internecie - art.Magdeburskie użądlenie"- rosyjska taczanka. W/g mnie i rodzinnego przekazu zdjęcie pochodzi z lat 1925-1931 i bardzo możliwe,że zostało zrobione na ćwiczeniach rezerwy w 68 pułku piechoty we Wrześni.Parę elementów mnie intryguje, umundurowanie -bluzy, buty żołnierzy. Opis tego samego zdjecia z portalu do broni"...Część żołnierzy ma na nogach saperki, ale sierżant z dwoma winklami za służbę wydaje się mieć owijacze. Taczankę wziąłem w cudzysłów, bo wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z jakimś typem wozu, o przednich kołach sporo mniejszych niż tylne. Nawet zakładając, że pojazd ten stoi na stoku, przodem w dół, to i tak jest różnica w wielkości kół. Wóz ten wydaje się być dość ciężki - o wzmocnionej konstrukcji. Nad przednim kołem leży lufa ckm-u z gładką chłodnicą wodną (a może to tylko 08/15?) i lejkiem skierowana w stronę oficera na koniu. A na koniec powiem, że w tej grupie jest sporo szarż" podoficerskich - kaprale, plutonowi - to wygląda na jakiś kurs specjalnościowy, lub jak napisał autor wątku kurs (ćwiczenia) rezerwy ale podoficerów. W portalu do broni" jest to mój wątek (Przybos) Szukam róznych elementów, które pomogłyby rozszyfrować zdjęcie.
  2. Fragment okładki" legitymacji 32 Baon Straży Granicznej. Legitymacja to odręcznie wypisany dokument, opatrzony pieczątką. Legitymacja porucznika Józefa Białosia.19.10.1922. Raków Nowogródzki.
  3. Porucznik Józef Białoś, wykadrowane zdjęcie z legitymacji wojskowej z dnia 19.10.1922.W okresie 1921-1923 Józef Białoś pełnił służbę w 32 Baonie Straży Granicznej/32 Baonie Celnym w Rakowie Nowogrodzkim. Legitymacja jest wklejona na forum.
  4. 22.12.1922. Kartka świąteczna adresowana do Mojego Dziadka,porucznika Józefa Białosia pełniącego służbę w 32 Baonie Straży Granicznej w Rakowie Nowogródzkim
  5. Fragment dokumentu Lista kwalifikacyjna" wydany przez Komendę 32 Baonu Straży Granicznej. Dokument z 15.07.1923.Lista kwalifikacyjna mojego Dziadka, porucznika Józefa Białosia. Por.Józef Białoś pełnił służbę w 32 Baonie Straży Granicznej/32 Baonie Celnym. Macierzystą jednostką porucznika Józefą Białosia był 78 Słucki Pułk Piechoty. Po przejściu do rezerwy przydzielony ewidencyjnie do 68 p.p. Służbę w baonie straży granicznej pełnił w słynnym" Rakowie Nowogródzkim, opisanym przez S. Piaseckiego w książce Kochankowie Wielkiej Niedźwiedzicy"
  6. Wyciąg z rozkazu 2 komp.Baonu Celnego nr 32, podziękowanie za służbę dla por. Józefa Białosia.Dziadek Józef był aoniarzem” i „zielonym", bo tak przemytnicy nazywali żołnierzy baonów celnych i strażniczych. z opinii o służbie: ... Por. Białoś Józef wywiązywał się z powierzonych mu zadań i funkcji b. dodatnio i w ogóle okazywał cechy karnego i dobrego oficera... ... Podziękowanie por. Białosiowi Józefowi, który będąc na stanowisku oficera kontrolnego za sumienną i pełną poświęcenia pracę na powierzonym mu odcinku i życzę aby na nowym stanowisku jego praca wydała jak najlepsze wyniki dla dobra ojczyzny ... 19 lipca 1923 r. Dziadek Józef odszedł na własną prośbę do rezerwy i rozpoczął pracę jako nauczyciel w Osieczy k. Konina.
  7. Babcia Anna Białoś z domu Pochwałowska. Zdjęcie z legitymacji wojskowej,żony oficera, z okresy służby Dziadka,porucznika Józefa Białosia w 32 Baonie Straży Granicznej w Rakowie Nowogródzkim.Okres służby to lata 1921-1923. Legitymacja nie zachowała się. Widoczna pieczątka. Zdjęcia w przedwojennych dokumentach były ze dwa razy większe niż w dowodach osobistych powojennych, nie wspominając już obecnych dokumentów.
  8. Dziadek, por. Józef Białoś od grudnia 1921 do lipca 1923 roku pełnił służbę w 32 Baonie Straży Granicznej / Baonie Celnym w Rakowie. Raków Mołodecki (Nowogrodzki) to miasteczko graniczne na wschodniej rubieży II Rzeczypospolitej. W latach 20-tych ubiegłego wieku nazywany był stolicą przemytu. Jego i pogranicza polsko-sowieckiego realia w latach 1922-1924 zostały opisane w przedwojennej powieści S. Piaseckiego Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" (jest też oparty na niej film „Przemytnicy” z J. Gajosem z 1984 r!). To opowieść na wątkach biograficznych, bo autor sam handlował na pograniczu. Dziadek Józef był aoniarzem” i „zielonym", bo tak przemytnicy nazywali żołnierzy baonów celnych i strażniczych. z opinii o służbie: ... Por. Białoś Józef wywiązywał się z powierzonych mu zadań i funkcji b. dodatnio i w ogóle okazywał cechy karnego i dobrego oficera... ... Podziękowanie por. Białosiowi Józefowi, który będąc na stanowisku oficera kontrolnego za sumienną i pełną poświęcenia pracę na powierzonym mu odcinku i życzę aby na nowym stanowisku jego praca wydała jak najlepsze wyniki dla dobra ojczyzny ... 19 lipca 1923 r. Dziadek Józef odszedł na własną prośbę do rezerwy i rozpoczął pracę jako nauczyciel w Osieczy k. Konina. Pewną ciekawostką jest legitymacja. Przydział do 32 baonu straży granicznej a pieczatka Dowództwa 32 baonu celnego. Wiem,że w tamtym okresie było dużo zmian i reorganizacji
  9. Sztandar 68 p.p.Fragment zdjęcia z lat 1928-1931. Koszary Września.
  10. Sztandar 68 p.p.,zdjęcie z lat 1928-1931.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie