Jump to content

zbyszek_33

Forum members
 • Content Count

  125
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Powiśle. Widokna skrzyżowanie przy ul. Tamka. Na pierwszym planie ciągniki artyleryjskie C2P
 2. Powiśle Wybrzeże Kościuszkowskie w kierunku Wisły. Pierwsza połowa października 1939
 3. kolejna fotka, chociaż nie do końca jestem przekonany czy to Warszawa" Dzięki za dokumentację fotograficzną. Sądząc po bardzo dużej ilości kb myślę, że broń pochodziła od dużego zgrupowania WP. W takim razie - miejsce zlożenia broni to Cytadela w Warszawie lub twierdza w Modlinie.
 4. Okazuje się, że z pewnością zaistaniały okoliczności odbiegające od warunków kapitulacji nakazującyh zlożenie broni i mienia. Przykladem niech będzie fotografia wykonana przez Niemca, przy ulic Puławskiej i Woronicza. Wojsko Polskie opuszcza Warszawę przy użyciu zmotoryzowanego sprzętu. Widoczni Niemcy (Wehrmacht ?) po zatrzymaniu kolunmy samochodów wojskowych - prawdopodobnie zakazuje wyjazdu samochodami WP. Ciekawe, która to jednostka WP pozwala sobie na taką niesuborynację ?
 5. Zakładając posta miejsca złożenia broni po kapitulacji Warszawy w 1939" okazało się, że: 1. Ostateczna wersja układu kapitulacyjnego została sporządzona 28 IX 1939 o godz. 13.15 - w języku niemieckim i podpisana przez Generałów Kutrzebę i Blaskowitza. 2. Następnie tekst ten został dostarczony na stanowisko dowodzenia gen. Rómmla, gdzie został przetłumaczony na język polski przez płk. Stanisława Lityńskiego. 3. Tuż po przetłumaczeniu ostatecznej wersji protokołu o kapitulacji Warszawy ukazał się rozkaz dowódcy Armii Warszawa gen. Rómmla w sprawie ukladu kapitulacyjnego 4. Nie był on wierną kopią tekstu układu, pomijał bowiem kwestie dla strony polskiej najbardziej drażliwe: - bezwarunkowa kapitulacja - szczegółowe warunki p r z e k a z y w a n i a m i e n i a w o j s k o w e g o Z kolei artykul 2 zawierał szczegółowe postanowienia dotyczące składania broni i wyposażenia z terminem ich wykonania. Reasumując w wersji niemieckiej określono m.in, że: 1) ... cały materiał wojskowy miał być zgromadzony w o k r e ś l o n y c h r e j o n a c h d e m a r k a c y- j n y c h i zdany do godz. 13 dnia 30 IX 1939 Okazuje się, że dzięki pracy forumowiczów, polegającej na wyszukiwaniu i wklejaniu zdjęć udało nam się dokładnie określić - rejony (miejsca) składowania broni. Powstaje pytanie czy odnależliśmy wszystkie miesjca ?
 6. Ponownie Pl. Krasińskich. Tym razem z artylerią na pierwszym planie
 7. Jeszcze raz Pl. Krasińskich w momencie przekazywania składu broni przez oficerów polskich (?) widocznych na pierwszym planie - Niemcom (w tle jeden stoi w płaszczu i hełmie)
 8. Ciągniki gąsiennicowe C7P podczas przejazdu z ul. Tamka na Wybrzeże Kościuszkowskie, gdzie składowano m.in sprzęt motorowy, artyleryjski i pancerny: czołgi 7TP, tankietki TKS i TK3. W tle widoczna kratownica mostu kolejowego linii średnicowej z Warszawy na Pragę.
 9. Piękny widok z pl. Krasińskich (od strony pomnika Kilińskiego)na skrzyżowanie ulicy Długiej i Miodowej. Dodam tylko. że w tym miejscu był i nadal istnieje właz do kanału, przez który 2 września 1944 r. ostatni Powstańcy opuścili Starówkę.
 10. Rozpoznaję charakterystyczna łukowatą hale produkcyjną PZInż w Ursusie. Zwróćcie uwagę na napis po polsku - hasło produkcyjne :)
 11. Pl. Krasińskich. Wykonane pewnie w dniach 3-7 października 1939 podczas zabierania polskiej broni.
 12. Znalezisko przy ul. Targowej 65 http://www.muzeumwp.pl/znalezisko-broni-z-ul-targowej-65-na-pradze-w-warszawie.php
×
×
 • Create New...

Important Information