Skocz do zawartości

VolksturmSS_White'sClassicIII_budowa


Edik

Rekomendowane odpowiedzi

Sonda zbudowana w układzie symetyrycznym nie wymaga ekranowania.
Kiedyś w jednej wykonałem ekran elektrostatyczny poprzez napylenie preparatu Graphit33 na obudowę i połączyłem z masą sondy, ale nie zanotowałem żadnych lepszych efektów podczas pracy więc zrezygnowałem z tej metody.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dzisiaj w drugiej próbie udało się odpalić Volksturma, dlaczego w drugiej, z prostej przyczyny, na schemacie z rosyjskiej strony jest błąd.
Zasilenie US5 zaznaczono odwrotnie.
Całość działa dość poprawnie ,ale dość dziwacznie.
Cięzko będzie się przyzwyczaić do ciągłego machania nad obiektem i niestety ruch nie może być zbyt wolny.
Nigdy nie miałem do czynienia z konstrukcjami dynamicznymi i stąd to zdziwienie.
Pierwsze wrażenie imponujące, dyskryminacja wymaga jednak dopracowania.
Układ wytwarza sygnał nadawczy o amp. 30Vpp, przy zasilaniu z 9V pobiera prąd ok 35mA.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Waldek, czy od takiego machania nie rozboli ręka? A czemu napisałeś, że jesteś pod wrażeniem? Czy chodzi o zasięg dyskryminacji? Weź porównaj F555 i Volka w terenie ze sobą i zrób tutaj krótki rachunek na ich temat.
Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test będzie nie prędko ponieważ całość leży jeszcze na stole i czeka na cały proces zabodowy, co wiąże się z wykonaniem konstrukcji nośnej, zakrycia i zaklejenia sondy, wykonania obudowy na elektronikę i mocowania na akumulatorek.
Mam nadzieję ,że do żniw się uporam kiedy to pola zaczną być już przyjażne
Dlaczego jestem pod wrażeniem, bo to całkiem odmienny wykrywacz od statycznego no i zasięg jak na pierwszą próbę porównywalny dla drobiazgów.
Co do machania to nic się nie zmieni w stosunky do innych wystarczy, standardowe przemiatanie, poprostu kolega ma firmowego i stwierdził ,że u niego można jeszcz wolniej przesuwać nad przedmiotem i działa
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Waldek, czy dawałeś wszystkie scalaki oryginalne czy jakieś zamienniki? No i te tranzystory... Jakie dałeś zamias oryginałów? Ja będę miał scalaki te oryg., ale tranzystory to gorzej - nie ma takich! Chyba tylko dwa znalazłem, i nie były takie tanie.
A przewód faktycznie dałeś podwójnie ekranowany - tzn. osobno ekran NAD i osobno ekran ODB ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy są jak na schemacie, scalaki oryginalne ,a tranzystory też tylko innej firmy.
Zamiast MPS2222 jest 2N2222, zamiast MPS2907 jest 2N2907,
Tylko stabilizator LM 2930T-5.0 został zastąpiony stabilizatorem 7805 ,ale to nie przeszkadza bo zamierzam zasilać z alumulatorka 9,6V.
Sondę zestroiłem z przewodem 4 x 0,5 są to 4 żyły w jednym solidnym ekranie
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jeszcze czekam na części, nie spieszy mi się. Ale płytki już mam wykonane. Zostały takie kawałki z fisherów 555 i podocinałem je na wymiary, i łącznie mam trzy płytki- moduły, ale że są dwustronne, to lutuję na jednej stronie moduł MP a na drugiej stronie moduł PANZER, itd. Wszystko powierzchniowo. Totalna miniaturyzacja...
Teraz mam na warsztaci bardzo ciekawy układ na procesorze AT90S2313-10PI. Zaprogramowałem go sobie i będę trenował. Bardzo ciekawe! Pracuje na zwykłej cewce jak np. do BFO czy ipmulsowy, ma tryb statyczny i dynamiczny i w dodatku dyskryminację!!! Jeszcze muszę sprawdzić jakość tej DYSC. Układ jest nadzwyczaj prosty...
Pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Do Meczete: Nie wiem czy cie zaskocze ale ten procesor mozna uzyc do ukladu ClassikaIII. Modyfikacje tego ukladu we wstawiony procesor(mikrokontroler) znajdziesz na stronie http://sevzirfo.narod.ru/md.htm
Sa tam tez schematy, plytka, program i pliki Hex.

Polecam.
Krzysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Do ALL’a. Mam nastepujace pytanie. Chodzi mi o sonde symetryczna do wykrywacza „motion” i „dopalacz”. Uklad symetryczny mozna zastosowac do VolksturmaSS w czesci nadawczej, ale jak widzisz prace cewki odbiorczej w tym samym ukladzie ? Czy nalezy zmienic uklad przedwzmacniacza? Zastosowac taki sam jak w Bandido...?
Mam jeszcze taka modyfikacje ukladu preamp zrealizowana na wzmacniaczu operacyjnym OPA177GP firmy Burr&Brown pozwalajacym na regulacje offsetu preamp.
Co sadzisz o takim rozwiazaniu? Mozna by wtedy dokonac precyzyjnej regulacji zera, po zrownowazeniu cewek i zlozeniu sondy, i uzyskac idealne zero na wyjsciu offsetu.
OPA177GP to wzmacniacz precyzyjny idealny do tegi typu rozwiazan, mozna uzyc jeszcze innego np.NE5534N.

Jeszcze jedno. Jak stroicie cewki to uwazajcie na kondensator C2 przy wzmacniaczu. Ten kondensator jest na schemacie Classic I i VolksturmSS ale nie ma go juz na schemacie Classic III. Do wykrywacza Classik I, II jest
bowiem przewidziana tylko jedna sonda 20cm Concentric, z Classic’iem III moze wspolpracowac wiecej sond, w tym Blue Max 950. Kondensator jest umieszczony wewnatrz tej sondy....
W najblizszym czasie umieszcze dokladny opis i przedstawie budowe koncentrycznej sondy Blue Max..

Pozdrawiam.
Krzysiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
W układzie tej sondy można wykorzystać cewkę odbiorczą jako koncentryczną,łącząc jeden jej koniec z masą układu.
Pozostawiając sposób nawinięcia cewki odbiorczej jako symetryczny.Dobrze jest wtedy cewkę odbiorczą [ale nie koniecznie]za ekranować,np grafitem w areozolu.Nie ma natomiast potrzeby równoważyć ją całkowicie do zera.W sondzie którą opisałem uzyskałem po wzmocnieniu 100 razy napięcie nie zrównoważenia około 80mVpp.Sonda ta bez problemu łapie monete boratynkę z odległości 25cm w wykrywaczu dynamicznym.Nie mniej jednak zachęcam do eksperymentowania,z różnymi innymi układami.Serdecznie pozdrawiam wszystkich amatorów konstruktorów.ALL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM.

Do Alla: Napiecie nie zrownowazenia 80mV/Vpp to dosc duzo. Właśnie przygladam sie projektowi innego wykrywacza dynamicznego Fishera 1266x i widze, ze autor modyfikacji projektu podaje napiecie nie zrownowazenia 100/110mV/Vpp. Wydawalo mi sie, że w sondach tego typu mozna uzyskac lepsze wyniki. Ja przy strojeniu sond typu
omega, potocznie znanych jako dosc trudne do wykonania i zrownowazenia... uzyskiwalem do 20mV/Vpp :-)
Chcialem zapytac jeszcze o ustawienia jakie nalezy przeprowadzic na perkach VR1 i VR2. Kucek pisal wczesnie, ze stroil metoda prob i bledow.... Chodzi mi o prawidlowe ustawienie fazy zeby uzyskac optimum.
Jakie parametry powinna miec taka amplituda?

Wykonanie sondy bez metalu... Ja myslalem raczej, zeby zrobic tak jak White's to znaczy wkleic male paski miedziane i do tego wszystko lutowac...

Pozdrawiam.
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Do Edika-Nie dokładnie przeczytałeś mój post.Sonde zrównoważyłem do 80mV, ale po wzmocnieniu jej 100 razy. Dokładnie napięcie to uzyskałem na wykściu wzmacniacza
operacyjnego.Czyli sama sonda zrównoważona jest do nap.0,8mV.Pozdrawiam ALL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
WITAM!

ALL.... PROSBA!!! BEDE MONOTEMATYCZNY... ale mam wieklka prosbe... Sam rozumiesz, sezon w pelni... chodzi mi o ustawienies ynchronizacji tych skomparowanych przebiegow dla kanalow, nie wiem czy chodzi o ustawienie napiecia amplitudy czy o ustawienie amplitudy o odpowiednie przesuniecie w fazie....???

Pozdrawiam.
Krzysiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kurcze tego się nie da opisać w skrócie, jak to powinno działać.Dlatego mószę to wszystko po układać w jedną całość
a następnie dopiero opisać.Ale to trochę zajmnie mi czasu.
Wiem, że są problemy ze zrozumieniem zasady działania wykrywacza dynamicznego,a to przecież jest najważniejsze przy budowie takiego urządzenia.Choć zadanie mają takie same wykrywać,to jednak zasada działania wykrywaczy statycznych i dynamicznych zdecydowanie się różni.Ze wspólnych układów mają jednak one generator nadajnik, wzmacniacz napięcia z cewki odbiorczej, przesównik fazowy i detektor fazy, oraz wzmacniacz niskiej częstotliwości .Wykrywacz statyczny jest urządzeniem jedno kanałowym,natomiast wykrywacz dynamiczny dwu lub trzy kanałowym.Zadanie każdego kanału jest inne.I napewno wszyskie kanały pracują na maksymalnym wzmocnieniu.W wykrywaczach dynamicznych bardziej rozbudowanych stosowane jest również filtry okienkowe, [notch filter]pozwala to na zastosowanie bardziej wybiórczej dyskryminacji.Trzy kanały
to.Kanał który pozwala na wykrywanie wszyskich metali tak zwany pin-point.Drugi to kanał dyskryminacji z możliwością wstępnej selekcji metali i kanał trzeci balans gruntu,który
uzupełnia napięcie na komparatorze, zmieniające się w kanale drugim na skutek zbliżania sondy do gruntu.Wzmocnienia poszczególnych kanałów,będą różne.Największe wzmocnienie ma kanał dyskryminacji,a mniejsze kanał balans gruntu.To narazie tyle informacji wstępnej.Pozdrawiam ALL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zamieszczam schemat przeróbki wzmacniacza tzn. dodania potencjometru głośności. Jeśli stosować będziemy słuchawki może być bardzo przydatny, a w orginale nie ma takiego.
Uruchomiłem ten wykrywacz na razie tylko w pająku, ale stosując przetwornicę ICL7662 układ nie działa poprawnie, za duże zakłócenia, mam pytanie czy na LMC7660 działa dobrze?
Zmieniłem nieco również podłączenie cewki do generatora, mianowicie środek cewki zamiast do masy podłączyłem do minusa - zysk ok 5V, układ działa poprawnie, zasięg trochę się zwiększył. Niemiecki nieśmiertelnik bierze z 50cm, boratynkę z góra 20cm i zmiany są słabe, nie wiem jak All osiągnął 25cm.
kucek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać że moja wykrywka to tylko kanał pin-point, dyskryminacji jeszcze nie złożyłem.
Do Alla - chyba wreszcie zaczynam kapować o co chodzi z tymi kanałami!
Edik - jak mi się wydaje to potencjometr VR1 to dyskryminacja, VR2 to grunt, podejrzewam że można je zamienić na normalne potencjometry i regulować w terenie. Tak wywnioskowałem po analizie 8-) schematów Tesoro (silver sabre, amigo II, eldorado, bandido, golden umax) Któryś model Tesoro różni się tylko tym że ma właśnie wyprowadzoną regulację gruntu, a cena oczywiście wyższa. Pozatym podobno wszystkie Tesoro (z wyjątkiem lobo) są montowane na takiej samej płytce, tak przynajmniej wyczytałem na jakimś zagranicznym forum.
pzdr
kucek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Ok. ALL... poczekam na wyjasnienia, nie bede ukrywal, ze o ile zrozumienie dzialania, etc. poszczegolnych ukladow, oscylatorow, wzmacniaczy nie stanowi dla mnie jakiegos wiekszego problemu o tyle zrozumienie, dzialania przesownikow fazowych jest pewnym problemem...
Do Kucek: :-) No tak wlasnie, po co w tym VolkuSS czy Classicu te potencjometry, mozna by zrobic uklad na rezystorach o tolerancji 1% i odeszloby strojenie, taka synchronizacje White's ma w 6000 XL Pro...
Po za tym w modyfikacjach tego ukladu, i nie tylko tego widzialem synchronizacje zrobiona na ukladach licznika i bramek CMOS i tam jest to opisane -90 i +90...
Tak, w Tesoro ustawienie dyskryminacji i balansu gruntu jest na potencjometrach, na razie eksperymentuje... Ale myle , ze warto byloby zastosowac to rozwiazanie...

Pozdrawiam.
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do Kucek: Schemat Silver Sabre, ktory masz jest schematem narysowanym odrecznie..? Taki wlasnie mam i widze, ze sa na nim jakies bledy... Schemat mam z forum Geotech, tech forum... Tak na marginesie to swietne forum, schematy, modyfikacje, etc..
Czy moglbys mi przeslac schemat AmigoII na e-mail?
Faktycznie jest tak, ze wiekszosc Tesoro to te same rozwiazania..

Pozdrawiam.
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jezszcze w sprawie sondy ALLa i ogolnie w temacie sond. Kucek pisal, ze srodek sondy Tx podlaczyl zamiast do masy do minusa, zyskal dzieki temu troche wieksza amplitude.. Jednak ja mam takie pytanie. Czy nie wiecej bysmy zykali, pomijajac jaka jest to sonda, czy symetryczna czy tez koncentryczna, na zwiekszeniu zasiegu poprzez zwiekszenia mocy emitowanej przez oscylator...? Widze na przyklad, ze producenci odeszli od stosowania generatora Colpittsa i oscylatory sa zbudowane na ukladach CMOS, 4024(Fisher), 4020, 4007(white’s) z wykorzystaniem kwarcow... Ponadto stosuje sie tranzystory mocy(w generatorze) np. BD140 lub zamienniki ale tez to sa tranzystory krzemowe mocy. W Fisher Cz70 zastosowano tranzystory polowe IRF.
Pomijajac szczegolowe rozwiazania konstrukcyjne, wydaje mi sie, ze chodzi glownie o to zeby jak najskuteczniej zaindukowac prady wirowe w metalu...
Gdzie jest wiec klucz do sukcesu...? Jesli chodzi o zwiekszanie zasiegu.
W White’s 6000XL Pro jest oscylator zlozony z CD4007, CD4024, kwarca 26,57KHz i poprawinie zasiegu uzyskano dopiero po wprowadzeniu nowego typu sondy... i byla to sonda BluMax950, kora ma zdecydowanie lepsze osiagi od swoich poprzedniczek..
Gdzie jest wiec zloty srodek...?


Pozdrawiam.
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał trzeci to Balans Gruntu.I tu również zaznaczyłem liniją przerywaną dwa skrajne położenia potencjometruBALANS GRUNTU"
Do testów w czasie uruchamiania i pomiaru zmian napięcia stałego,po detektorze fazy można użyć dwóch o podobnych wymiarach podkładek jedna żelazna druga miedziana o średnicy np. 50mm i grubości 2 do 3 mm.Wiem, że to nie są ładne rysunki diagramu, ale są one odręcznie rysowane a moje zdolności w temacie grafika wynoszą ".Pozdrawiam ALL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Uruchamiamy detektor fazy i przesównik fazy.Do tego celu użyjemy dwa krążki metalu wcześniej opisanych.Oraz cegły
czerwonej,która zastąpi nam efekt gruntu.Mamy już sprawny generator dający nam sinus oraz przesównik fazy o w/w przebiegach.Zakładam, że jako detektor fazy użyty został US CD 4066, a jego wyjścia z kluczy pin 2, 9, 4, są zablokowane kondensatorem do masy,ale jeszcze bez rezystora
Kanał wszystkie metale.Po uzyskaniu potrzebnego przesunięcia fazowego [jak na diagramie rysunek po wyżej]podłączamy miernik uniwersalny na wyjście z US 4066 np.pin 2.Zbliżając cegłę do sondy wykrywacza napięcie stałe praktycznie nie powinno się zmieniać,a jeśli będą nie wielkie zmiany, to korygujemy je potencjometrem Balans gruntu"
Kanał Dyskryminacja"
I tu też podłączamy miernik uniwersany do wyjścia z klucza
np.pin 9.Ustawiamy potencjometr w skrajnym położeniu w takim
gdzie na diagramie pokazana jest linia ciągła z przesównika.Zblżamy krążek miedziany do sondy napięcie stałe
rośnie,zbiżamy teraz krążek żelazny napięcie stałe maleje. I znów test z cegłą gdzie przy jej zbliżaniu do sondy napięcie maleje .Następnie ustawiamy potencjometr Dyskryminacja" w drugim skrajnym położeniu na diagramie linia przerywana.Zbliżamy krążek miedziany napięcie stałe rośnie,ponownie zbliżamy krążek żelazny napięcie też rośnie, ale mniej niż w przypadku krążka miedzianego.
Kanał Balans Gruntu"
Tu test jest mniej skomplikowany.Po ustawieniu przesównika tak jak powyżej na rysuku Balans Gruntu"zbliżamy cegłę do sondy napięcie stałe mierzone na pin np.4 US 4066 rośnie,ale w niewielkiej skali.
Następnie w dalszej części układu napięcia stałe z detektora fazy tych trzech kanalów, są idywidualnie wzmacniane.Potem te napięcia [składowa stała] odcinane są przez układ szeregowy kondesator rezystor.I kolejny układ wzmacniacza to już integrator z ogranicznikiem,a z niego napięcie podawane jest na komparator.Przepraszam za moje bazgroły i w tej dziedzinie tyż nie jestem mocny.Pozdrawiam konstruktorów i poszukiwaczy ALL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie