Skocz do zawartości
  • 0

Prośba o indetyfikację munduru / odznaczeń / korpusówki a może osoby


Bartek Zdanowski

Pytanie

Dzień dobry.

Przeniosłem ten post z WP II RP 1918-1939, bo raczej tutaj jest lepsze miejsce :)

Mam nadzieję, że ktoś z Koleżanek / Kolegów pomoże. Mam zdjęcie znajomego nieżyjącej babci. Próbujemy odkryć o babci więcej tajemnic. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, ale jest to owiane wielką tajemnicą. Mamy garść informacji, m.in. zdjęcie człowieka w mundurze, z dedykacją. Próbujemy się dowiedzieć więcej o tym człowieku. Z dedykacji wiemy tylko, że:

* ma na imię Zygmunt

* podpisał się w 20.02.1948, w Wielkiej Brytaniii 

* zdjęcie mogło być zrobione tamże lub jeszcze w Polsce

* babcia znała się z nim prawdopodobnie z czasów II wojny, może jeszcze wcześniej

* prawdopodobnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim

 

Pytania do Koleżeństwa:

* prośba o identyfikację munduru - na djęcieciach mundury  II RP mocno się różnią, ale jestem słaby w tej materii

* prośba o indetyfikację korpusówki

* jeśli ktoś ma dobre oko do oznaczenia po kołnierzykiem, to byłoby super - mi wygląda na fragment orzełka WP, ale może ktoś lepiej się zna

* jest jeszcze odznaczenie dwukolorowie, ale zjęcie czarnobiałe - ktoś coś kojarzy?

 

Czy dobrze rozumiem, że jego stopień to starszy kapral. 3 paski. Ale proszę ew. o komentarz.

 

Czy jeśli pan Zygmunt przebywał w UK w 48r, ktoś z Koleżeństwa ma pomysł jak można szukać informacji o polakach / wojskowych przebywających zaraz po wojnie w Wielkiej Brytanii?

Wg mnie pan Zygmunt był prawdopodobnie w AK, jak babcia, w zw. z tym, w tym czasie w Polsce, w PRL, nie byłby bezpieczny, więc można domniemać, że został w UK lub stamtąd ruszył dalej. Wiem, że Anglicy pomagali przedostać się Polakom dalej, np. do Kanady.

 

Prośba o pomoc, również burzę mózgów, jak dalej szukać człowieka. Może to overkill, a może np. wiedząc jaki miał stopień i z jakiego był wojska, czasem korpusówki dot. konkretnej dywizji, jesteśmy w stanie mocno zawężyć poszukiwania.

Serdeczności,

Bartek

Screenshot_20240414-172623_Adobe Acrobat (1).jpg

Screenshot_20240414-172658_Adobe Acrobat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie