Skocz do zawartości

Jak budowano Tunele, Schrony podczas II WŚ


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy koledzy, witajcie drogie koleżanki. Pisze do Was z nurtującą mnie już od jakiegoś czasu myślą. Większość z was wie mniej więcej jakimi technikami budowano schrony i tunele z czasie II WŚ a ja mam takie pytanie: jak myślicie może sami wiecie lub widzieliście maszynę/ konstrukcje która może  być prowadzona na szerokich torach lub rolkach składała się z dwóch poziomów gdzie byli kopacze i wybierali urobek a na dole szedł wagonik który był na szynach i tam wsypywano urobek mówię tu o materialne typowo sypkim żadna skala. Spotkaliście się kiedyś z czymś takim. 
Za wszelką pomoc będę wdzięczny. 
 Mój email Largo21@onet.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Fortyfikacje w postaci  obiektów występujących np. na FFOWB  dwoma metodami. Górniczą  - czyli drążenie tuneli , montaż szalunków, montaż zbrojenia, kolejne szalunki, pomiędzy które tłoczono beton.  Następnie wykonywano betonową  "podsypkę"  - swoistą płytę, gdzie montowano odwodnienia, dalej torowiska.  Jeżeli byłeś na wycieczce w fortyfikacjach FF OWB czyli MRU to można było zauważyć  takie torowisko na za dworcem Nordpol.   W tunelu za  mającym powstać Pz.W. 718 zachowały się górnicze elementy wzmacniające wykonywane szalunki.

   Część obiektów , także schrony bojowe były wykonywane metodą odkrywkową. Kopano wykop , lano płytę fundamentową i dalej zbrojenia, osadzania pancerzy, wyposażenia itp.

Poszukaj na forum wątków o MRU i innych fortyfikacjach.  Zobacz Biblię fortyfikacji- książki Perzyka i Miniewicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie