Skocz do zawartości

Banknoty kolekcjonerskie 0 EURO


kolekcjoner0euro

Rekomendowane odpowiedzi

Banknoty kolekcjonerskie 0 euro ?

Kiedy to usłyszałem, sam w pierwszej chwili wyśmiałem ten projekt, ale kiedy wziąłem we Francji ten banknot do ręki (za śmieszne 2 euro z automatu przy Pont d’Avignon) powiedziałem wow… zazwyczaj zbierałem różne pamiątki typu magnesik, jakieś szklanki z Turcji czy inne pierdółki, które niejednokrotnie były droższe od tego banknotu. I zaczęło się. 

Nigdy nie kolekcjonowałem żadnych numizmatów, czy banknotów, jednak 0 euro to całkiem coś nowego. Pamiątka, która zrobiła się dla mnie wielką kolekcją.

Co to jest 0 Euro?

Jest to po prostu souvenir. Co ciekawe banknot 0 euro Warszawa w dniu emisji kosztował 20 zł (w 2019 r.) A dzisiaj?
Ceny osiągają kilkunastokrotnie wyższe (wystarczy spojrzeć na portal Allegro). 

Kolekcjonerskie banknoty o nominale 0 Euro są wyprodukowane w 100 % z bawełnianego papieru, takiego samego jak prawdziwe banknoty Euro. 
Wszystkie zawierają bogate zabezpieczenia podobnie jak oryginalne banknoty czyli: hologram, mikrodruk, UV  i inne elementy ochronne. 
Banknoty Euro Souvenir produkowane są w drukarni papierów wartościowych Oberthur Technologies Paryż, która produkuje oryginalne banknoty euro. 
Banknoty posiadają numerację tak jak ich odpowiedniki obiegowe. Każdy temat ukazuje się w ograniczonym nakładzie co sprzyja nabieraniu na wartości wśród kolekcjonerów.

Pierwsza emisja na świecie

W 2015 r. we Francji miała miejsce inauguracja projektu banknotu pamiątkowego 0 Euro, czyli tzw. Euro Souvenir, który został od tego czasu wdrożony już w wielu krajach.

Pierwsza emisja w Polsce

W 2019 r. ukazał się pierwszy polski banknot pamiątkowy 0 Euro, przedstawiający wizerunek Warszawy. Cały nakład banknotu
(5000 sztuk) został wyprzedany w ciągu jednego dnia.

Historia 0 Euro

"Ojcem" banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą MONNAIE DE PARIS. Wpadł na pomysł produkcji spersonalizowanych medali, które muzeum, obiekt turystyczny, czy park rozrywki, mógł oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

Dlaczego koncepcja 0 Euro jest wyjątkowa?

Unikalną cechą koncepcji 0 Euro jest możliwość umieszczenia na banknotach pamiątkowych interesujących miejsc, obiektów, czy też rozpoznawalnych postaci - zarówno historycznych jak i współczesnych, które nie znalazły się dotychczas na banknotach będących w oficjalnym obiegu.

Filozofia projektu

Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki, innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, czy wybitnych osobistościach.

2019-1o.jpg

10-Rocznica-Beatyfikacji-banknot.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie