Skocz do zawartości

Polskie bagnety-chrom!


Gość P.D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio nabyłem polski bagnet z F.B Radom...jest w bardzo dobrym stanie,ale jest niklowany (chromowany? ) i nie wiem czy polskie bagnety (moze oficerskie) były w ten sposob dekorowane,nabyłem go od człowieka ktory miał go w komorce przez kilkadziesiat lat i raczej przy nim nic nie kabinował,chrom (czy tam nikiel) jest ok wygląda na stary,srobki widac nie rozkręcane...ale nie spotkałem sie jeszcze z chromowanymi polskimi bagnetami nawet w literaturze....prosze powiedziec czy istnieje mozliwosc ze ten nikiel jest oryginalny,czy to raczej powojenna modyfikacja...?!...nikiel wygląda na starą robote....pochwa jest tylo polerowana (orginalnie)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,
dotychczas nie widziałem wiarygodnego egzemplarza przedwojennego bagnetu polskiego, który byłby oryginalnie poniklowany, czy też pochromowany i osobiście mam duże wątpliwości co do tego, że takie bagnety w ogóle istniały - choć oczywiście mogę się mylić.
Być może takim egzemplarzem jest bagnet radomski (poniklowany, pochwa standardowa w kolorze khaki) opisany przez K. Szczegłowa w książce Bagnet Wojska Polskiego 1914-1999" (t.2 str 238). Podobno został on wyniesiony z koszar Kompanii Zamkowej - jednak nie znając blizszych szczegółów trudno jest mi się ustosunkować do tej informacji. Natomiast faktem jest, że niklowanie czy też chromowanie bagnetów było dość powszechnie stosowane przez różnej maści upiększaczy" i kilka takich bagnetów widziałem. To że powłoka wyglada staro też w zasadzie o niczym nie świadczy - Twój bagnet mógł być poniklowany niedługo po zakończeniu wojny, a następnie trafiwszy do wspomnianej komórki w naturalny sposób zdązył się postarzeć. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że widziałem bagnety z bardzo niefachowo dorobionymi śrubami, ale tak dawno, że ślady korozji na tych nieoryginalnych śrubach są dokładnie takie same jak na powierzchni rękojeści bagnetu.
Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
dziwna sprawa ja też mam bagnet chromowany. Facet, od którego go otrzymałem opowiedział mi, iż miał go w swej kolekcji od ponad 20 lat, a otrzymał go właśnie w takim stanie od jakiegoś wrześniowego oficera (?). Załączę fotki tego bagnetu.

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie