Skocz do zawartości

Nieporęt. Znaleźli szczątki żołnierzy WP zamordowanych w 1947 roku?


Rekomendowane odpowiedzi

https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/nieporet/nieporet-znalezli-szczatki-zolnierzy-wp-zamordowanych-1947-roku/

"Nieporęt. Znaleźli szczątki żołnierzy WP zamordowanych w 1947 roku?

Instytut Pamięci Narodowej z pomocą Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego dokonał odkrycia mogiły dwóch osób w Stanisławowie Pierwszym/Czarnej Strudze blisko granicy z Markami. Są to prawdopodobnie szczątki żołnierzy Wojska Polskiego zastrzelonych przez przedstawicieli stalinowskiego aparatu władzy w 1947 roku.

Poszukiwania

We wtorek i środę (13 i 14 sierpnia br.) w Stanisławowie Pierwszym/Czarnej Strudze przy ulicy Strużańskiej na skraju lasu blisko granicy z Markami odkopano mogiłę dwóch osób. W pracach poszukiwawczych wziął udział zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz przedstawiciele Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. W oględzinach miejsca wziął udział również prokurator. Początkowo spodziewano się znaleźć szczątki jednej osoby, więc obecność w grobie drugich była dla poszukiwaczy dużym zaskoczeniem. Czaszki osób znalezionych w mogile noszą ślady postrzału z pistoletu, co może świadczyć o egzekucji. Dodatkowo w mogile odnaleziono łuski po nabojach, strzępy mundurów i guziki z orłem, co może wskazywać, że byli to żołnierze.

Sprawę nagłośnił i przedstawił w IPN Konrad Szostek, prezes Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. Już w 2016 roku zgłosił się on z informacjami na ten temat do IPN. W rozmowie z nami Pan Konrad opowiedział, jak dowiedział się o tej historii – Jeden z mieszkańców Stanisławowa Pierwszego zwrócił się do mnie w 2016 roku i opowiedział mi historię tej mogiły. Brat tego mężczyzny jechał wozem z drewnem do Warszawy w sierpniu 1947 roku ulicą Strużańską. Ulica została zablokowana samochodem wojskowym i nie przepuszczano nikogo dalej. Następnie usłyszał on strzały dobiegające ze skraju lasu. Pod wieczór mężczyzna ten wraz ze znajomymi udał się w miejsce, gdzie słyszał strzały i znaleźli świeżą mogiłę. Od tego czasu znajdowała się tam tabliczka z opisem: „Nieznany żołnierz wojska polskiego rozstrzelany w 1947 roku”. Od tego czasu zaczęły się tam pojawiać kwiaty i znicze – opisuje prezes Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, Konrad Szostek.

Dalsze losy ofiar

Obecnie szczątki tych osób zostały zabezpieczone przez IPN. Zostaną przeprowadzone badania DNA i badania antropologiczne. Następnie będzie można przeszukać bazę danych IPN i sprawdzić, czy nie zgłosili się w przeszłości bliscy tych zamordowanych. W bazie danych IPN są zgłoszone osoby, których bliscy zniknęli w tych czasach w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie zostały odnalezione. Te działania pozwolą może przybliżyć historię zamordowanych. Zarówno IPN jak i prezes Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, Konrad Szostak zwracają się do okolicznych mieszkańców z prośbą o kontakt, jeśli posiadają jakieś informacje na temat historii tej mogiły lub osób, które się tam znajdowały. Miejsce, w którym prowadzono badania, przywrócono do stanu pierwotnego (między innymi ustawiono ponownie krzyż, który tam się znajdował), zostanie umieszczona nowa tabliczka dla upamiętnienia tego miejsca."

mogila-z-1947-w-stanislawowie-pierwszym-1.jpg

mogila-z-1947-w-stanislawowie-pierwszym-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie