Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Leuthen

Dawny niemiecki schron przeciwlotniczy na pl. Solnym we Wrocławiu (Moviegate") - wrażenia ze zwiedzania

Recommended Posts

1 marca b.r. otwarto dla zwiedzających niemiecki schron przeciwlotniczy pod pl. Solnym we Wrocławiu (tuż obok rynku).
Dziś zwiedziłem ten obiekt. Wrażenia i uwagi poniżej :-)

O tym schronie po raz pierwszy czytałem w drugiej połowie lat 90. XX w. w książce Joanny Lamparskiej Tajemnicy ukrytych skarbów". To było w rozdziale o podziemnym mieście we Wrocławiu. Wiadomo, jak w praktyce ów podziemny Wrocław" wygląda (te opowieści o podziemnych: szpitalu pod pl. Grunwaldzkim, dworcu kolejowym pod Wrocławiem Głównym, lotnisku, itd. itp.). No, ale schron na (a raczej pod ;)) Solnym istniał, istnieje i pewnie istnieć będzie nadal i można go oglądać.


Wrażenia po zwiedzaniu mam bardzo pozytywne. Oczywiście, wnętrze jest po remoncie (schron bywał w przeszłości okresowo zalewany wodą) i aranżacji, ale nie są to przysłowiowe gołe ściany i nic więcej". Ogólnie całość podzielona jest na trzy części:
- filmową
- laboratorium iluzji
- historyczną - muzeum schronu

Wszystkie te części przechodzi się w trakcie zwiedzania. W części filmowej możemy podziwiać stroje i elementy charakteryzacji postaci filmowych - zarówno hollywoodzkich jak i rodzimych produkcji, oraz inne filmowe rekwizyty. Jest mundur Toma Cruise'a, który nosił na planie Walkirii" (2008) grając von Stauffenberga, jak również mundury z Bękartów wojny" (2009), w tym uniform porucznika Aldo Raine'a noszony (i ponoć przepocony :P) przez samego Brada Pitta.

Laboratorium jest ciekawe dla wszystkich, ale chyba zwłaszcza dla dzieci (polecam dzieciatym" forumowiczom, którzy chcą tam pójść z rodziną i nie słuchać po kwadransie pytań pociech kiedy stąd wyjdziemy?" lub podobnych :D).

Wreszcie trzecia część - historyczna, prezentuje jak wyglądało życie mieszkańców schronu (manekiny w mundurach i ubiorach, scenki rodzajowe" itd.; można spotkać samego gauleitera Hankego ;)).

W schronie zachowały się oryginalne napisy, wykonane farbą fluorescencyjną (która działa" po tylu latach!): numery pomieszczeń, objaśnienia co to za miejsce (kuchnia, dowódca warty, damska umywalnia itd.). Można się poczuć przez chwilę jak cywil w bombardowanej przez alianckie bombowce III Rzeszy (bo i zbudowano go jako zabezpieczenie przed nalotami - to wszakże nie alianckie Latające Fortece" i Lancastery" zniszczyły to miasto...).

Obsługa tej podziemnej trasy turystycznej jest bardzo miła, nie gada wyuczonymi formułkami, które uśpiłyby cierpiącego na bezsenność, można z nimi spokojnie wejść w dialog. Co ważne - przechodzili szkolenie historyczne pod okiem speca od wrocławskich fortyfikacji.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod poniższym linkiem
http://moviegate.pl/PS To nie jest wątek sponsorowany", a ja nie wszedłem tam po znajomości (musiałem kupić bilet jak każdy inny turysta ;)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information