Skocz do zawartości

Zapomniany lotnik


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Kolejni bohaterowie - ofiary reżimów totalitarnych odzyskują tożsamość.
1 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 22 ofiar totalitaryzmów.
Wśród pogrzebanych przez komunistów w bezimiennych grobach na warszawskiej Łączce" osób zidentyfikowano szczątki pierwszego lotnika - ppłk Stanisława Michowskiego, zamordowanego 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/46446,Kolejni-bohaterowie-ofiary-rezimow-totalitarnych-odzyskuja-tozsamosc.html

Stanisław Michowski ur. się 5 listopada 1900 r. niedaleko Irkucka. W 1924 r. wstąpił do lotnictwa WP. Po wojnie obronnej przedostał się do Francji, gdzie w marcu 1940 r. objął funkcję dowódcy eskadry w I dywizjonie bombowym w Clermond-Ferrand. Po upadku Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 305 Dywizjonie Bombowym Ziemi Wielkopolskiej. Wykonał 26 lotów bojowych nad Niemcy, Francję i Włochy. W dowód uznania został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy.
9.05.1947 powrócił do kraju, by połączyć się z najbliższymi, którzy przeżyli Oświęcim. W październiku 1947 rozpoczął pracę w Oddziale II Sztabu Generalnego WP w sekcji sił lotniczych. W 1948 awansowany do stopnia ppłk. W kwietniu 1950 przeniesiony do rezerwy, gdyż, jak opiniowano: „ze względu na służbę w armii sanacyjnej przed wojną, a w czasie wojny w armiach imperialistycznych nie mógł pracować nadal w Odrodzonym WP”. Aresztowany 28.11.1951 i oskarżony wraz z ośmioma oficerami lotnictwa o tzw. spisku w wojsku. 13.05.1952 skazany został wraz z pułkownikami Bernardem Adameckim, Augustem Menczakiem, Józefem M. Jungravem, Szczepanem Ścibiorem i Władysławem Minakowskim przez NSW 5/52 pod przewodnictwem płk Piotra Parzenieckiego, nr sprawy Zg.R.7/52, na podstawie art.86 §1,2 KKWP na karę śmierci. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Stracony 7 sierpnia 1952.

Szczątki ppłk Stanisława Michowskiego zostały odnalezione w maju 2017 r. podczas prac prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
W imieniu rodziny notę identyfikacyjną odebrała wnuczka p. Dorota Michowska - Gorysz.

Foto: ipn.gov.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie