Jump to content

Stanowisko Kierowania Obroną Cywilną


Recommended Posts

Podejrzewam że niewiele osób wie o istnieniu takich obiektów, prawdopodobnie nie raz jechaliście koło takiego nie wiedząc co znajduje się w środku. Stanowisko Kierowania Obroną Cywilną było przeznaczone dla osób, które miały ostrzegać ludność cywilną w przypadku zagrożenia, głównie atakiem bronią masowego rażenia. Schemat budowy był prawie taki sam dla wszystkich tego typu obiektów czyli dom, schron pod domem, szklarnia z wjazdem do schronu i garaże. Różniły się tylko miejscem w którym usytuowany był maszt antenowy. W razie zagrożenia były samowystarczalne, posiadały własne ujęcie wody, agregaty prądotwórcze oraz system wentylacji. Budynek mieszkalny budowany był jako przykrywka podziemnego schronu. Prawdopodobnie znajdowały się we wszystkich większych miastach. Obiekt ten powstał w latach około 1955-1965. Kiedyś ściśle tajne miejsce, dziś jest opuszczone i powoli dewastowane. Opuszczony w latach 2008-2010. Niektóre z tych obiektów po modernizacji, używane są do dnia dzisiejszego.

Pierwsza połowa filmu to eksploracja domu, druga połowa to schron dowodzenia.

Poniżej link do filmu.

http://www.youtube.com/watch?v=gD6KCAn4Gy8&t=25s
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Wiemy, wiemy.

Ten z filmy ma oznaczenie Komitetu Obrony Kraju "G-3" i leży niedaleko Oławy. Stanowił drugie stanowisko kierowania Wojewódzkim Komitetem Obrony dla WRN woj. dolnośląskiego.

Obiektów tego typu jest w całej Polsce 8, ale są też inne, podobne, a także całkiem inne. Te całkiem inne to dopiero są perełki:) Razem takich obiektów jest koło 30. Część z nich wciąż należy do wojewódzkich sztabów kryzysowych.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information