Skocz do zawartości

Zegarki na wyposażeniu wojska polskiego


Rekomendowane odpowiedzi

Moja prośba - potrzebuję Waszych opinii/doświadczeń/wiedzy na temat zegarków używanych przez żołnierzy polskich w II RP.

Sam jestem kolekcjonerem zegarków (zwłaszcza kieszonkowych) i przy okazji podzielę się swoja wiedzą.

Z moich doświadczeń wynika, że generalnie oficerowie i żołnierze polscy używali swych prywatnych zegarków z pewnymi wyjątkami (chlubnymi) - o jednym z nich chciałem wspomnieć.

Sprawa to nie byle jaka, bo w tym przypadku byliśmy wraz z Amerykańskim Korpusem Inżynierów jedynym odbiorcą dedykowanych zegarków dla armii (tylko w tych przypadkach manufaktura Zenith wyprodukowała sygnowane koperty z nazwą odbiorcy - Corps of Engineers U.S.A." i M.S.Wojsk").

W latach 30. polskie Ministerstwo Spraw Wojskowych zamówiło dwie partie zegarków Zenith poprzez polskiego dystrybutora firmy Z.Jeznackiego (egzemplarz na zdjęciu).
Były sygnowane na tarczy, kopercie oraz podano datę dostawy po wewnętrznej stronie dekla.

Bardzo jestem ciekawy ile egzemplarzy tych zegarków wyprodukowano i ile z nich dotrwało do dziś.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie