Jump to content
Sign in to follow this  
Leuthen

21 milionów euro za pieczęć chińskiego cesarza

Recommended Posts

Pieczęć wybitnego chińskiego cesarza Qianlonga (panował w latach 1736-95) sprzedana została w środę w Paryżu za 21 mln euro - powiadomił dom Drouot, w którym odbyła się aukcja. Jest to podwójny rekord: za pieczęć w ogóle i za pojedynczy artefakt w 2016 roku.

Pieczęć sprzedano za sumę 20 razy większą, niż szacowano.

Tradycja używania pieczęci w Chinach kwitła za czasów dynastii Ming i Qing, a zwłaszcza za cesarzy tej ostatniej, mandżurskiej dynastii. Pieczęci Qianlonga wyróżniają się zarówno swoją liczebnością, jak i znakomitym wykonaniem. Uważa się, że cesarz miał ich ponad 1800, z których 700 zaginęło, a około tysiąca zachowało się w Muzeum Pałacowym w Pekinie.

60-letnie panowanie Qianlonga należało do najdłuższych w Państwie Środka. Cesarz przeprowadził szereg kampanii wojskowych i przyłączył do Chin Dżungarię i Kaszgarię (obecnie Autonomiczny Region Sinciang-Ujgur), umocnił chińską władzę na wschodzie i południu oraz wpływy w Tybecie. Uzdolniony artystycznie, pisał zarówno prozę, jak i wiersze, zajmował się malarstwem i kaligrafią. Zwyczajowo chińskie obrazy i kaligrafia sygnowano pieczęciami.

Wystawiona na aukcji pieczęć z czerwono-beżowego steatytu ma rzeźbione boki i zwieńczona jest splecionymi ze sobą wśród chmur dziewięcioma smokami, które gonią za świętą perłą - symbolem władzy cesarskiej i nieśmiertelności. Ich liczba związana jest symbolicznie z męską, spotęgowaną siłą, a sam smok symbolizuje władzę cesarza.

Kamień, z którego wykonano pieczęć, pochodzi z Shoushan w prowincji Fujian na południowym wschodzie Chin. Była to odmiana, którą zaczęto cenić dopiero od połowy dynastii Ming i w czasach Qianlonga pieczęci z takiego steatytu uważano za najcenniejsze.

Pieczęć, która w końcu XIX wieku znalazła się w posiadaniu młodego kolekcjonera francuskiego, medyka związanego z marynarką francuską, kupił po zażartej licytacji anonimowy chiński kolekcjoner."


http://www.gazetawroclawska.pl/aktualnosci/2/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information