Jump to content

Krzysztof Starnawski bada ślady życia sprzed 10 tysięcy lat. Zostanie Podróżnikiem Roku?


Leuthen

Recommended Posts

aledwie 3 dni pozostały do końca głosowania w konkursie na Podróżnika Roku. W czołówce wciąż jest polski nurek głębinowy Krzysztof Starnawski, który odkrył niedawno najgłębszą podwodną jaskinię na świecie - Hranicką Propast. Obecnie Krzysztof Starnawski rozpoczął swoją kolejną eskapadę na półwyspie Jukatan, gdzie fotografuje zachowane w podwodnych jaskiniach ślady życia sprzed 10 tysięcy lat.

Najgroźniejszym przeciwnikiem polskiego kandydata w konkursie na Podróżnika Roku jest biegaczka terenowa z Nepalu - Mira Rai, która w tej chwili w rankingu wyprzedza polskiego nurka.

Głosowanie na Podróżnika Roku trwa do 16 grudnia
http://www.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/#vote

Krzysztof Starnawski przebywa teraz w Meksyku i bierze udział w badaniach związanych z archeologią. Chodzi o Cenotes - oczka wodne, przez które można dostać się w podziemia Meksyku.

10 000 lat temu poziom wody był tam o 30 m niższy i obecnie zalane jaskini były w tamtych czasach schronieniem dla zwierząt i zamieszkujących te tereny ludzi. Zakończenie epoki lodowcowej spowodowało podniesienie poziomu wód i pozostałości po pradawnych mieszkańcach zostały zalane.

Co roku miejscowi eksploratorzy odkrywają kilkanaście zalanych nowych jaskiń na Jukatanie, często też natrafiają na szczątki ludzkie, zwierzęce czy ślady osad ludzkich zamieszkujących jaskinie.

W Meksyku tymi badaniami zajmuje się INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia), który prowadzi dokładną archiwizację i dokumentację najcenniejszych znalezisk.

Jeden z kolejnych projektów, który właśnie trwa, dotyczy wizualizacji 3D w trzech dobrze znanych jaskiniach: Actun Ha, Tkjma Ha i The Pit.

"To niesamowite wrażenie oglądać ślady życia sprzed 10 000 lat w tych nieprawdopodobnie pięknych jaskiniach, które nim zostały zalane, były miejscem schronienia dla ludzi i zwierząt. Zawsze pływając w nich staram się wyobrazić, jak to wyglądało, nim się tak drastycznie podniósł poziom wody - napisał Krzysztof Starnawski."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-krzysztof-starnawski-bada-slady-zycia-sprzed-10-tysiecy-lat-,nId,2322290
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information