Skocz do zawartości
Leuthen

Na Morzu Egejskim odkryto 23 wraki statków w 22 dni

Rekomendowane odpowiedzi

Podwodni archeolodzy odkryli w rejonie greckich wysp nad Morzem Egejskim cmentarzysko starożytnych statków pochodzących od okresu starożytności, aż po początek XIX wieku. W ciągu zaledwie 22 dni wyprawy znaleźli, aż 23 wraki statków.

Zespół archeologów greckich z Ephorate of Underwater Antiquities i amerykańskich z RPM Nautical Foundation znalazł wraki statków niedaleko greckiego Archipelagu Fourni. Ekspedycja trwała od 8 czerwca do 2 lipca tego roku i była bardzo owocna. Udało się zlokalizować w ciągu trzech tygodni 23 wraki.

Najstarszy wrak pochodzi z okresu archaicznego (z ok. 525 r p.n.e.),. Następne z okresu klasycznego (480-323 r. p.n.e.), z okresu hellenistycznego (323-31 r. p.n.e.) oraz z późnego okresu rzymskiego (300-600 p.n.e.). Ponad znaleziono wrak z okresu średniowiecza (500-1500 r.p.n.e.) oraz wrak z początku XIX wieku. Na znalezionych statkach znaleziono wspaniałe artefakty: amfory, gliniane dzbany, misy, talerze, garnki, naczynia ceramiczne, lampy oraz kotwice.

Z artefaktów najlepiej się zachowały amfory oraz gliniane dzbany. W dawnych czasach były ożywanie przez statki handlowe dla transportowanych takich ładunków jak: oliwa z oliwek, wino, sos rybny oraz różne przyprawy. Na podstawie amfor można określić ich styl oraz pochodzenie. Naczynia pochodzą z Cypru, Egiptyu, Azji Mniejszej, Grecji, Rzymu, a nawet z Afryki Północnej. odsłaniając rozległą sieć handlową, które krzyżowały się wiele kultur basenu Morza Śródziemnego w całej historii.

Już to już kolej odkrycie wraków w rejonie Archipelagu Fourni.. Wcześniej we wrześniu 2015 znaleziono ich 22 w ciągu 20 dni na głębokości 65 metrów. W ciągu dwóch ekspedycji znaleziono łącznie 45 wraków w ciągu zaledwie 9 miesięcy miesięcy na obszarze ok. 17 mil kwadratowych. Taki niezwykłe odkrycia nie obyłyby się bez wsparcia społeczności, rybaków i nurków, którzy przekazali wiele cennych wskazówek i informacji na temat możliwych lokalizacji wraków.

Skala odkrycia wskazuję, że ten region był ważny na mapie szlaków handlowych starożytnego świata, gdzie krzyżowało się wiele kultur baseny Morza Śródziemnego. Zdaniem Petera Campbella badacza z University of Southampton, który współkierował działaniami amerykańskiej RPM Nautical Foundation Archipelag Fourni uważa, że na Archipelagu Foumi zagrożeniem nie była woda, a kolizje staków, do których często dochodziło. Stąd tyle wraków. Sam archipelag był bezpieczny, ponieważ wiele wysp było cennym cumowiskiem jako miejsce przeczekania w razie kiepskiej pogody

Obecnie wraki mają zostać zmapowane za pomocą fotogrametrii i skatalogowane, a następnie zostaną stworzono ich modele w 3D. Badacz planują kontynuować swoje prace, aż do 2018 roku, a nadziei na dalsze odkrycia."


http://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/07/18/odkryto-na-morzu-egejskim-23-wraki-statkow-w-ciagu-22-dn/
[tamże kilka zdjęć]


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 17:21 04-08-2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie