Jump to content
Sign in to follow this  
Leuthen

Koło Przemyśla odnaleziono 14 szkieletów ludzkich

Recommended Posts

14 szkieletów ludzkich odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych w Jaworniku Ruskim koło Przemyśla. Są to prawdopodobnie ofiary ukraińskich nacjonalistów z lat 40. ubiegłego wieku. Ekshumacja była elementem śledztwa prowadzonego przez pion śledczy IPN w Rzeszowie.

Przy dwóch szkieletach ujawniono szkaplerze z napisami w języku polskim, a przy jednym szkielecie ujawniono w zaciśniętej dłoni pierścień typu sygnet z inicjałami. O wynikach prowadzonej od 18 do 20 lipca ekshumacji poinformowano w piątek na konferencji prasowej w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Domniemywamy, że są to ofiary zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów; zbrodni popełnionej na Polakach. Trudno jest dzisiaj powiedzieć szczątki kogo odnaleźliśmy - powiedział dyrektor rzeszowskiego IPN Dariusz Iwaneczko. Zaznaczył, że prace ekshumacyjne prowadzono w ramach śledztwa, które wszczęto po zawiadomieniu złożonym w grudniu ub. roku. Zawiadomienie złożyły osoby zainteresowane wydobyciem szczątek swoich bliskich, którzy zostali uprowadzeni i prawdopodobnie zamordowani w 1945 r.

Iwaneczko podkreślił, że w latach 1945-46 okolice Jawornika Ruskiego były faktycznie pod kontrolą ukraińskich nacjonalistów. Sprawcami mogą być bojówki Służby Bezpieczeństwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (SB OUN) lub któraś z działających tam sotni Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Możemy mówić o bojówce SB OUN nadrejonu przemyskiego o kryptonimie Chłodny jar, na jej czele stał Iwan Mandryk ps. Łetun. Z większym prawdopodobieństwem mogła to być bojówka 3. rejonu, której referentem był Wołodymyr Choma - mówił historyk. Natomiast, jeżeli założymy, że zbrodnia została popełniona przez sotnie UPA, to w latach 1945-46 na tamtym terenie operowało kilka sotni UPA, m.in. sotnia Michała Dudy ps. Chromenko i sotnia Włodzimierza Szczygielskiego ps. Burłaka - dodał Iwaneczko.

Obecny na konferencji naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego IPN Grzegorz Malisiewicz przypomniał, że w pracy Grzegorza Motyki "Tak było w Bieszczadach znajdują się informacje, że przed południem 24 lipca 1946 r. oddział manewrowy Wojska Polskiego rozpoczął przeszukanie lasów na północ od Jawornika Ruskiego. W lesie napotkana została sotnia UPA dowodzona przez osobę o pseudonimie Jar, wzmocniona bieszczadzką czotą (odpowiednik plutonu - przyp. PAP). W efekcie doszło do zażartej walki. Walki trwały do wieczora i zakończyły się odwrotem UPA - mówił Malisiewicz.

W ich wyniku 11 polskich żołnierzy zostało zabitych, 17 rannych, a 14 wziętych do niewoli i rozstrzelanych później przez sotnię "Hromenki. Po stronie ukraińskiej było 9 zabitych i 16 rannych.

W książce Motyki jest też mowa o uprowadzeniu w styczniu 1945 r. dziewięciu Polaków, którzy potem najprawdopodobniej zostali zamordowani. Biorąc pod uwagę te ustalenia, zachodzą podstawy do przyjęcia dwóch wersji śledczych. W zależności od wyniku ekspertyz - w pierwszej kolejności antropologicznej, stwierdzającej czy te 14 szkieletów pochodziły od mężczyzn i w jakim byli oni wieku - albo będą to ofiary walki z 24 lipca 1946 r., czyli żołnierze Wojska Polskiego, albo osoby uprowadzone z Pawłokomy lub ewentualnie innych miejscowości. Kategoryczną odpowiedź w tym zakresie będzie można uzyskać po wydaniu opinii z zakresu genetyki - powiedział Malisiewicz.
Jak dodał, na wyniki badań genetycznych trzeba poczekać kilka miesięcy.

Odkryte szkielety były wrzucone do jamy grobowej o wymiarach dwa na trzy metry. Leżały w dwóch warstwach; w pierwszej było dziewięć, w drugiej pięć ciał. Za jamę grobową posłużyło najprawdopodobniej niezadaszone stanowisko obserwacyjne UPA, które było wyłożone jedynie warstwą słomy. Wokół miejsca pochówku natrafiono m.in. na liczne łuski. Chaotyczność ułożenia szkieletów pozwala na wyciągnięcie wniosku, że ciała musiały być wrzucone do jamy grobowej na zasadzie jak popadło - zaznaczył Malisiewicz.

W trakcie ekshumacji przy dwóch szkieletach znaleziono szkaplerze. Jeden wykonany był ze srebra, a drugi najprawdopodobniej z cyny. Oba miały napisy w języku polskim. Z kolei przy innym szkielecie w zaciśniętej dłoni znaleziono sygnet z inicjałami; w dużą literę H jest wpisana litera K.
Śledczy IPN zapowiadają także m.in. kwerendę akt sądowych z lat 40. XX w. dotyczących działalności UPA oraz archiwów wojskowych.
Na konferencji prasowej dyrektor Iwaneczko zaapelował również do osób, które mogą pomóc w śledztwie o kontakt z IPN."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-kolo-przemysla-odnaleziono-14-szkieletow-ludzkich,nId,2244026

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie rozpoczęła badania 14 ludzkich szkieletów, które odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych w Jaworniku Ruskim k. Przemyśla. Są to prawdopodobnie ofiary ukraińskich nacjonalistów z lat 40. ub. wieku.

- Rozpoczęliśmy podstawowe badania antropologiczne oraz sądowe szczątków odnalezionych podczas prowadzonego śledztwa przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej – powiedział genetyk dr Andrzej Ossowski. - Musimy sprawdzić ich płeć, oszacować wiek, dowiedzieć się, jakie mają obrażenia. Następnie rozpoczną się badania genetyczne - dodał. Naukowcy apelują do rodzin i krewnych ofiar zbrodni wołyńskiej o oddawanie materiału porównawczego do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. - Prosimy o kontakt z nami osoby, które mogły stracić bliskich w zdarzeniu w Jaworniku Ruskim, ale też wszystkich innych, których krewni zginęli w zbrodniach dokonanych przez jednostki UPA na ludności polskiej – mówił genetyk.

Jak powiedział Ossowski, historycy z IPN stawiają dwie hipotezy dotyczące losów osób, które straciły życie w Jaworniku Ruskim. - Być może są to polskie ofiary cywilne, wyprowadzone z okolicznych miejscowości. Nie wykluczamy też tego, że są to żołnierze wojska polskiego, którzy starli się z jednostkami ukraińskimi w tym rejonie. Mogli zostać wzięci do niewoli, a następnie dokonano na nich egzekucji. Jeśli uda nam się zidentyfikować chociaż jedną osobę z tej grupy, dowiemy się, w jakich okolicznościach ci ludzie zginęli – wyjaśnił.

Ekshumacje ciał w Jaworniku Ruskim przeprowadzono w lipcu br. Odkryte szkielety były wrzucone do jamy grobowej o wymiarach dwa na trzy metry. Leżały w dwóch warstwach; w pierwszej było dziewięć, w drugiej pięć ciał. Za jamę grobową posłużyło najprawdopodobniej niezadaszone stanowisko obserwacyjne UPA, które było wyłożone jedynie warstwą słomy. Wokół miejsca pochówku natrafiono m.in. na liczne łuski.

W trakcie ekshumacji przy dwóch szkieletach znaleziono szkaplerze; jeden wykonany był ze srebra, a drugi najprawdopodobniej z cyny. Oba miały napisy w języku polskim. Z kolei przy innym szkielecie w zaciśniętej dłoni znaleziono sygnet z inicjałami; w dużą literę H jest wpisana litera K.

Ossowski podkreślił, że rozpoczęte badania to nowy rozdział w działalności Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. - Do tej pory nie identyfikowaliśmy szczątków zbrodni wołyńskiej. Uważamy, że powinny być szczególnie potraktowane, gdyż możemy odnaleźć ofiary cywilne: kobiety i dzieci. Nasza działalność pokazuje, że możliwe jest przywrócenie nazwisk zbiorowej pamięci narodowej. Nie tylko identyfikujemy bohaterów narodowych, jak w przypadku ekshumacji na powązkowskiej Łączce. W ubiegłym roku udało się nam ustalić dane osobowe dwóch osób cywilnych, które były pochowane na terenie więzienia w Białymstoku – zaznaczył.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała w 2012 r. Do tej pory przywróciła nazwiska 62 bohaterom wojennym oraz ofiarom cywilnym. W ramach projektu naukowcy zakończyli badania nad 280 szczątkami. Nie zostały one zidentyfikowane ze względu na brak porównawczego materiału genetycznego.

Obecnie szczecińscy specjaliści analizują szczątki około 800 osób. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów posiada w swoich zbiorach ok. 1500 próbek porównawczych materiału genetycznego.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest wspólnym przedsięwzięciem IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie polegającym na gromadzeniu, porównywaniu i identyfikacji materiału genetycznego ofiar terroru komunistycznego i rodzin zaginionych bądź zmarłych."


http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/ruszyly-badania-szczatkow-ofiar-zbrodni-wolynskiej/vdfbpl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information