Skocz do zawartości

Trojak SAP


bors74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy!

Trzymałem tego trojaczka przez tydzień w mydle z wodą.Miał trochę ciemnych osadów.Potem one zeszły,ale zostały takie zielonkawe.Nie wiem,może to od mydła.Czym można by to usunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tu jeszcze jeden problem.Kilka monet miedzianych poddałem kąpieli w winianie sodowo-potasowym.Stało się coś takiego,wyszły takie zielonkawe osady.Chyba winian do miedzi nie bardzo się nadaje.Chciałem sprobować.Po 3 godzinnej kąpieli duże osady zeszły ,ale teraz zostało takie dziadostwo.Jak się tego pozbyć?Da się ,czy nie ma sensu już ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zielonkawe osady to sole kwasów organicznych i miedzi. Przynajmniej najczęściej tak jest. Poza tym widać też miejscami pozostałości patyny. Kopiejki w takim stanie oczyszczałem delikatną elektrolizą, co do trojaka - nie wypowiem się, bo nie mam doświadczenia, ale woda utleniona może pomóc.

Moczenie w mydle i wodzie (najlepiej szarym, o jak najmniejszej ilości dodatków) ma sens, gdyż zmiękcza wszystkie osady luźno związane z powierzchnią monety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ważne sugestie. Faktycznie woda utleniania wyczyściła mi sporo miedziaków.Tego trojaka też moczyłem,ale niewiele mu to pomogło.Pomalowałem więc paraloidem takiego, jaki jest i wygląda naprawdę super.Jak wyschnie wrzucę foto.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie