Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zadora

Ta wersja obrony Poczty Polskiej opierała się tylko na jednej relacji ustnej. Ale teraz jest to zdjęcie...

Recommended Posts

Sebastian Draga, rekonstruktor i kolekcjoner, dotarł do albumu, który rzuca nowe światło na obronę Poczty Polskiej.

Album na aukcji w serwisie Ebay.de nabył miłośnik historii i rekonstruktor Sebastian Draga. Są w nim zdjęcia należące do mężczyzny o imieniu Willi. Był on zagorzałym nazistą, już w latach 30. należał do Hitlerjugend i Reichsarbeitsdienst (Służba Pracy Rzeszy). W 1936 r. Willi został powołany do Wehrmachtu, od 1939 r. służył w Landespolizei w WM Gdańsku. Zapewne brał udział w ataku na Pocztę Polską, bowiem stamtąd pochodzi najbardziej sensacyjne zdjęcie.

Spalony żywcem
Na jednym ze zdjęć widzimy ceglany mur i zwłoki. Są to szczątki dyrektora Jana Michonia i naczelnika Józefa Wąsika. Ten drugi był legionistą i powstańcem śląskim, dopiero w 1939 r. przeniósł się z Krakowa do Gdańska, by wzmocnić organizację i działania polskiej placówki. Oprócz funkcji pocztowej część z pocztowców była również związana z wywiadem i kontrwywiadem działającymi na terenie Wolnego Miasta.

Dotychczas mówiło się, że gdy zapadła decyzja o kapitulacji, jako pierwszy wyszedł dyrektor Michoń z białą flagą. Został zabity, podobnie jak naczelnik Wąsik, którego spalono żywcem miotaczem ognia. Ta wersja opierała się jednak tylko na jednej relacji ustnej. Zdjęcie to dowód, że tak było. Miejsce ze zdjęcia również zostało odnalezione.
- Draga znalazł to miejsce i zidentyfikował ślady kul. To boczne wyjście z poczty, przy garażach. To sensacja - mówi Ewa Malinowska z Muzeum Poczty Polskiej.

Album nazisty
W albumie Willego widzimy przede wszystkim ćwiczenia wojskowe, walkę oraz wydarzenia polityczne. Znajdziemy zdjęcia zrujnowanego Westerplatte, ćwiczeń na poligonie na Suchaninie czy aresztowań i przesiedleń. Są one niezwykłym świadectwem początków wojny w Trójmieście.

Sebastian Draga udostępnia posiadane zdjęcia wszystkim zainteresowanym. Na razie są to skany - oryginały wciąż znajdują się w zbiorach miłośnika historii. Będzie można je zobaczyć na wystawie w świetlicy wiejskiej w Dębogórzu na ekspozycji związanej z Lądową Obroną Wybrzeża, która odbędzie się 19-20 września.

Cały tekst: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,18667430,sensacyjne-zdjecia-z-poczatku-wojny-a-na-nich-zamordowani-obroncy.html

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information