Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Leuthen

Ekshumacja oficerów WiN straconych na Montelupich

Rekomendowane odpowiedzi

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie rozpoczęła się ekshumacja szczątków oficerów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kpt. Waleriana Tumanowicza i ppłk. Alojzego Kaczmarczyka, straconych w więzieniu Montelupich 13 listopada 1947 roku.

Jak powiedział historyk z krakowskiego IPN Marcin Kasprzycki, w najbliższych tygodniach eksperci przeprowadzą badania genetyczne szczątków. Jeśli tożsamość oficerów zostanie potwierdzona, to ich ciała zostaną - jak mówił - ponownie, godnie pochowane.
To pierwsze tego typu prace na cmentarzu Rakowickim, jeśli chodzi o osoby zamordowane i pochowane w bezimiennych grobach w okresie stalinowskim. Takich osób może być kilkadziesiąt - powiedział historyk z IPN.
Dzisiaj poszukujemy szczątków tych dwóch oficerów - członków II Zarządu Głównego WiN, skazanych w głośny procesie krakowskim - ponieważ ze wszystkich straconych oni byli najbardziej znanymi postaciami. Całe swoje życie poświęcili walce o wolność Polski, działaniom na rzecz jej dobra. To byli państwowcy - wyjaśnił Kasprzycki.
Wraz z kpt. Tumanowiczem i ppłk. Kaczmarczykiem w więzieniu Montelupich rozstrzelany został Józef Ostafin (ur. 1894) - poseł II RP, powstaniec śląski, legionista, członek AK, kapitan Wojska Polskiego.
Jego szczątki nie są ekshumowane, bo na tym etapie śledztwa nie jesteśmy w stanie wskazać miejsca jego pochówku - powiedział historyk.
Tzw. proces krakowski trwał miesiąc (od 11 sierpnia do 10 września 1947 r.). Był jednym z największych i najgłośniejszych procesów pokazowych w okresie powojennym. Miał skompromitować działające w podziemiu Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz działający legalnie PSL i dać władzy pretekst do ataków na ludowców i ich prezesa Stanisława Mikołajczyka.
Na ławie oskarżonych zasiadło 17 osób - pięciu działaczy PSL i 12 członków WiN, wśród nich prezes II Zarządu Głównego WiN płk Franciszek Niepokólczycki. Działaczy WiN oskarżano o działalność wywiadowczą na rzecz obcych mocarstw, a PSL-owcom zarzucano świadomą współpracę z nielegalnym podziemiem.
Sąd skazał osiem osób na karę śmierci, osiem - na długoletnie więzienie, a jedną osobę uniewinnił. Straceni zostali przez rozstrzelanie tylko Józef Ostafin, Alojzy Kaczmarczyk i Walerian Tumanowicz. Wyrok wykonano 13 listopada 1947 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich. Pozostałe wyroki śmierci zamieniono na kary więzienia."

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ekshumacja-oficerow-win-straconych-na-montelupich,nId,1849319

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie