Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Leuthen

Ekshumacja żołnierzy Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Recommended Posts

Przy Pomniku Wdzięczności w Nowym Sączu rozpoczęły się w czwartek długo oczekiwane prace, których efektem będzie likwidacja sowieckiego monumentu. Według informacji z pomnikowej tablicy pochowanych jest tam sześciu żołnierzy. Na razie przed Pomnikiem Armii Czerwonej ustawiono specjalny namiot. To pod nim prowadzone będą prace archeologiczne.

Ekshumacje na miejscu będą nadzorować antropolodzy oraz przedstawiciele ambasady Rosji. Jeśli uda się odnaleźć ludzkie szczątki zostaną one przebadane a w sierpniu trafią do wspólnej mogiły w kwaterze Armii Czerwonej na cmentarzu w Nowym Sączu. Pomnik Wdzięczności po zakończeniu ekshumacji zostanie rozebrany.
Mając na uwadze szczególny i delikatny charakter prac, nie podajemy do wiadomości publicznej informacji o dokładnych terminach prac w konkretnych miejscowościach. O przebiegu prac i ich wynikach będziemy informować po ich zakończeniu - tłumaczy rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski.
Oprócz zbiorowej mogiły przed pomnikiem w centrum miasta pracami są objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku. Wynagrodzenie za przeprowadzenie ekshumacji wraz z nadzorem archeologicznym i analizą antropologiczną wynosi ok. 58 tys. 350 zł.
Rozbiórki monumentu od lat domagały się m.in. organizacje kombatanckie. Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W kwietniu Rosjanie zgodzili się na na ekshumację i przeniesienie na cmentarz szczątków żołnierzy."

http://www.rmf24.pl/news-ekshumacja-zolnierzy-armii-czerwonej-w-nowym-saczu,nId,1848903

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information