Jump to content

Stara pieczęć lakowa


Recommended Posts

Podsumujmy:
- mamy do czynienia z tłokiem osobistym pieczęci herbowej z ok. połowy XVIII (lub nieco po) znalezionej w południowej Wielkopolsce,
- skłaniałbym się do opinii, że jest to herb mieszczański, mimo że na tarczy położono koronę szlachecką, a nad nią klejnot. Kłopot polega na tym, że dokładnie takich samych lub podobnych 3-kwiatowych godeł herbowych jest multum. Klejnot mógłby pomóc w rozstrzygnięciu, ale nie pomógł :((,
- czy jest to litera x", oznaczająca księdza jako właściciela? Raczej nie, choć zawsze pozostaje pewien procent niepewności ze względu na dziwactwa. Uważam, że x" może symbolizować narzędzia wykorzystywane przez właściciela herbu (aktualnie lub przez przodków).

Ze względu na dużą liczbę osadników niemieckich w południowej Wielkopolsce oraz przenikanie ludności przez granicę wielkopolsko-śląską, mam wrażenie, że mamy do czynienia z zachodnioeuropejskim herbem mieszczańskim, którego właściciel mógł się nazywać Blum (niem. kwiat) lub mieć to słowo jako część nazwiska (Blumen- i tu coś dalej), lub pochodzić z miejscowości, która Blum" miała w nazwie.

To tyle, póki co.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

- czy jest to litera x", oznaczająca księdza jako właściciela? Raczej nie,

A dlaczego tak twierdzisz ? X - Xiądz przedstawiam odcisk potwierdzający moją teorię.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lutynia_%28powiat_pleszewski%29
(Nowy proboszcz, Ks. Franciszek Długosz, objął beneficjum w 1764 r. i pracował do swojej śmierci w 1787 r)

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ w pokazanym przez Ciebie przypadku litera X" (=ksiądz) jest PONAD klejnotem herbu i łączy się z inicjałami imienia i nazwiska: X[ksiądz] F[ranciszek] D[ługosz], więc NIE JEST częścią klejnotu herbu, a w pieczęci znalezionej przez samjo JEST klejnotem.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

Tak na poważnie nie widzę na tej pieczęci zachowanych zasad heraldycznych, a tym bardziej X jako klejnotu.
Przyjmijmy ,że ozdobniki wokół kwiatów jako symboliczną tarczę herbową ,ale co niby w tej tarczy robią te litery ? czy uważasz ,że to też elementy herbu ? Mogą być inicjałami właściciela ,być może skrótem funkcji jaką pełnił ? Korona na pieczęci nie zawsze jest rangową ,przecież często się spotyka na pieczęciach rzemieślników. Na żydowskich mają już inne nie heraldyczne znaczenie.Nie upieram się ,że pieczęć jest księdza ,ale też nie mogę zaprzeczyć.
Link to comment
Share on other sites

Witam, wielkie dzięki za zaangażowanie w identyfikacje tej pieczątki.Jestem pełen podziwu,jaką dysponujecie wiedzą.Spróbuję jeszcze u naszego proboszcza, może faktycznie po inicjałach księży z tamtych lat do czegoś dojdę.Pozdrawiam Samjo.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information