Jump to content

Ekstremalne nurkowanie w sztolniach kowarskich


Recommended Posts

W starym szybie zamkniętej kopalni uranu w Kowarach ustanowiono nowy rekord Polski w nurkowaniu ekstremalnym – 157 metrów. Dokonał tego Michał Rachwalski, którzy zszedł pod wodę do najgłębszego miejsca w Polsce dostępnego dla płetwonurków. Ma ono głębokość 250 metrów. Dla porównania: najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza ma 109 metrów głębokości.

W kopalni w Kowarach uran był wydobywany przez osiem lat – do początku lat 60. ubiegłego wieku. Dwa tysiące polskich górników wydobyło łącznie 200 ton uranu, który został wywieziony do Związku Radzieckiego.
Dziś to idealne miejsce do nurkowania jaskiniowego. Nurkowanie jaskiniowe to wyjątkowo ekstremalny sport. W tak specyficznych warunkach mogą sobie poradzić tylko doświadczeni płetwonurkowie. Zanurzanie na głębokość 157 metrów trwa 18 minut, wynurzanie zajmuje płetwonurkowi ponad trzy godziny.
Filip Długosz nurkuje od sześciu lat. Ma na koncie ponad 400 godzin spędzonych pod wodą, dziś asystował w biciu rekordu. Przygotowania trwały przeszło godzinę, cały strój i wyposażenie płetwonurka waży 40 kg.
Nurkowanie jaskiniowe to nie jest tanie hobby. Szkolenia czy specjalny kombinezon kosztować mogą nawet 50 tys. zł.
Nurkowie zapowiadają jeszcze w tym roku pobicie kolejnego rekordu – chcą zejść na głębokość 200 metrów. Kopalnię uranu turyści będą mogli zwiedzić w długi majowy weekend."

http://wroclaw.tvp.pl/19749313/ekstremalne-nurkowanie-w-sztolni-rekord-pobity
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information