Jump to content

zabarwione 10 groszy 1831


mmmmmmm urghhh!

Recommended Posts

Czerwony kolor może wynikać z przebijającej domieszki miedzi, która znajduje się w stopie. Dlatego proponuję nie stosować dajmy na to amoniaku. Zależy czym dysponujesz kolego, konserwatorzy często stosują kwas mrówkowy w rozsądnym stężeniu. Odsyłam do publikacji (choć po angielsku to bogato ilustrowana, niezależnie od umiejętności językowych można łatwo się połapać).

http://www.jcms-journal.com/article/view/jcms.1021204/70

Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Kilkukrotnie udało mi się pozbyć czerwonych przebarwień na monecie (wyglądały na posrebrzane falsyfikaty) krótką kąpielą w płynie do czyszczenia srebra Connoisseurs" zawierającym tiomocznik, według opisu na pudełku.

http://www.bazarek.pl/produkt/1378184/plyn-do-czyszczenia-srebra-firmy-connoisseurs.html

Nie gwarantuję oczywiście idealnego efektu, nie jest to super środek do każdej monety, ale nie pisałbym, gdybym na kilku monetach nie zaobserwował pożądanego efektu pozbycia się czerwonych przebarwień. Według moich obserwacji takie przebarwienia mogą być powodowane zasadowym odczynem środowiska lub zastosowanej do czyszczenia chemii. Trzeba oczywiście czyścić z dużym wyczuciem, bo środek dość agresywny, także w stosunku do srebra, zwłaszcza słabego. Wieczorem jak nie zapomnę i będzie taka potrzeba mogę poszukać zdjęć.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information