Skocz do zawartości

elektroliza ładowarką


khl32

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam, moje pytania są takie :
1. Do czegoś się w ogóle nada ? Opis widoczny na zdjęciu niestety nic mi nie mówi.
2. Jaką żarówkę wpiąć do takiej ładowarki aby zadziałała jako bezpiecznik w razie zwarcia ?
3. Żarówka sprawi, że ładowarka będzie w stu procentach bezpieczna, czy i tak jest możliwość przegrzania ?

Z góry dzięki za pomoc :)

Napisano
hm...
opis nic Ci nie mówi

a dobrze by było - byś chociaż umiał go przeczytać - zanim prąd podłączysz...

tam napisane jest - 14,4 V 700 mA max

i co z tego wynika?

Elektroliza schematy i odpowiedzi na pytania
kopijnik2 (16119 / 486)
2013-09-17 13:29:52
zalecane napięcie oczyszczania katodowego
6-9 V
gęstość prądu 10 A/dm2
co daje:
borat 1gr IIRP 0,176625
2 gr IIRP 0,226865
5 gr IIRP 0,314
1kop 1 gr.SAP 0,37994
3 gr SAP 0,572265
3 kr 1800 0,7065
6 kr 1800 0,854865
w amperach
Napisano
ok, dzięki za te dane, ale widziałem je już wcześniej. Po prostu nie wiem jakie znaczenie dla procesu ma różnica w danych które podałeś Ty, a tymi które widnieją na mojej ładowarce. Tłumacz mi jak baranowi ( bo blondynką to raczej nie jestem :) )
Można użyć tej ładowarki do elektrolizy czy też nie...? Oto jest pytanie...
Napisano
jeśli umiesz czytać to:
3 kr 1800 0,7065 ampera
a twoja ładowarka maksymalnie właśnie 0,7 daje

-------------------------------------
napięcie dla miedzi za wysokie" dla odrdzewiania trochę za wysokie

porównaj sobie te trzy krajcary (powierzchnię) z obiektami do elektrolizy
i większe odrzuć...

i jeszcze - elektroliza to proces ciągły - czyli nie wolno pracować na maksymalnym obciążeniu - czyli obiekty jeszcze mniejsze...
Napisano
kolego kopijniak2. Nie mam zamiaru studiować tego typu tekstów 3 kr 1800 0,7065 ampera....itd". To dla mnie czarna magia. Żeby to ogarnąć potrzebował bym wiele czasu, więc wolałem zapytać. Jak będę potrzebował to wszystko wiedzieć to się odpowiednio dokształcę, o to się nie martw. Oczekiwałem odpowiedzi typu: za mocna, za słaba, za dużo tego lub za dużo tamtego, do tego dobra, a do tego zła. Tylko tyle. W każdym razie dziękuję za odpowiedź (która też mi nie wiele mówi).Trenuj interpunkcję i staraj się pisać składniej:) Ja natomiast będę trenował czytanie :) pozdrawiam
Napisano
Co do przydatności Twojej ładowarki, to takie wyliczenia mogą być sporo rozbieżne.
Kopijnik podaje gęstość prądu aż 10 A/dm2, natomiast popularnie przyjmuje się wartość 3-5 A/dm2.
Napisano
Wszystkiego nie. Nie oszukujmy się, jest to dość obszerny temat. Nie mam niestety w tej chwili czasu na studiowanie :(
Dla Ciebie to pewnie chleb powszedni. Wyszedłeś pewnie z założenia, że jestem leniem i czekam, aż ktoś zrobi wszystko za mnie... Nie jest tak. Gdybyś zapytał mnie w jakiej glebie posadzić rododendron, to odpowiedział bym tak : w glebie kwaśnej, żyznej, lekko wilgotnej. Ale mógł bym odpowiedzieć tak : Musisz poznać właściwość gleby wyrażoną przez stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH- (odczyn roztworu określony w jednostkach pH) w fazie stałej gleby i w jej roztworze. Gleby kwaśne, z przewagą jonów wodorowych i jonów glinu. Ze względu na to, że pH roztworów mierzy się zazwyczaj metodami galwanometrycznymi norma ISO i Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) definiują współcześnie tę wielkość następująco[2][3]:

Wartość pH roztworu X, w którym jest zanurzone standardowe ogniwo galwaniczne zdefiniowane przez IUPAC, i dla którego zmierzono wartość pierwszej siły elektromotorycznej EX, wynosi[4]:
\\text{pH(X)} = \\text{pH(S)} + \\frac{(E_{\\text{S}} - E_{\\text{X}})F}{RT \\ln 10}
gdzie
F – Stała Faradaya
R – uniwersalna stała gazowa
T – temperatura w skali Kelvina.
ES i pH(S) – odpowiednio siła elektromotoryczna ogniwa standardowego zanurzonego w roztworze wzorcowym (np.: w wodzie destylowanej) i pH tego roztworu w danej temperaturze podane w tabeli IUPAC[4].

itd...Pozdro
Napisano
Może być ciężko znaleźć żarówkę na takie wysokie napięcie przy tak małej mocy maksymalnej zasilacza. Dla zabezpieczenia tego zasilacza musisz włączyć szeregowo w obwód 30 lub więcej omów oporu, np. opornik mocy 33om 15W.
Napisano
Anarchista, wielkie dzięki za zwięzłą odpowiedź. Teraz przynajmniej mniej więcej wiem o co chodzi.Muszę sprawę przemyśleć bo ładowarka wciąż w użyciu i trochę by jej było szkoda.
  • 2 weeks later...
Napisano
Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Zastosowałem radę manierki i ładowarka od telefonu działa jak ta lala...tylko, że wyłącznie do małych przedmiotów. W związku z czym załatwiłem taki mały prostowniczek. Opis prostownika mówi, że jest odporny na zwarcia...no ale czy tak jest na prawdę ?
Napisano

Wiem, że kolega kopijnik2 ( pozdrawiam :) ) zje mnie na dzień dobry, ale zaryzykuję :)
Co myślicie o tym leciwym już chyba prostowniku, oczywiście pod względem elektrolizy ?

Napisano
Instrukcji nie ma, ale opis z tyłu urządzenia chyba sporo mówi. Trzeba dawać żarówkę w obieg, czy bezpiecznik wystarczy ? Proszę fachowców o jakieś rady. Dzięki
Napisano
Witam. Nada się do niewielkich przedmiotów.Przy mniejszym prądzie elektroliza będzie dłużej trwała. Musisz wypraktykować. Moc żarówki nie może przekroczyć mocy ładowarki,czyli 14,4V x 0,7A= 10 W.Biorąc pod uwagę że przy pełnym obciążeniu spadnie napięcie zasilacza możesz wziąć żarówkę 12V 10 W. Podczas elektrolizy żarówka będzie się żarzyła,a w czasie ewentualnego zwarcia elektrod zapali się na full, zabezpieczając zasilacz.Żarówkę musisz włączyć szeregowo z eletrolizą. Pozdr.
Napisano
Nie dopatrzyłem się drugiego zasilacza.Analogicznie do pierwszego 12Vx6A=72W. Zarówka od reflektora samochodowego 60-65 W.Pozdr.
Napisano
A więc tak. Używam tego zielonego prostownika, na razie przedmioty średniej wielkości, jak klucze naprawcze itp. Prostownik działa przez ok godzinę, mocno nagrzewa i włącza się termiczne zabezpieczenie. Niestety po ostygnięciu prostownik nie włącza się automatycznie, więc trzeba pilnować i robić resety. Efekty po elektrolizie moim zdaniem całkiem porządne, zaraz się pochwalę, ale najpierw jeszcze kilka pytań.

1 - Czy podłączając minus do czyszczonego przedmiotu, możemy rozdzielić go i podłączyć styk np w dwóch miejscach, na końcu i na początku przedmiotu ? Czy proces zajdzie szybciej i czy to w ogóle możliwe ?

2 - Czy czyszczony przedmiot można dodatkowo owinąć np drutem aluminiowym, aby proces zaszedł szybciej ?

3 - Jeśli przedmioty nie są duże, np klucze do drzwi, to czy przy połączeniu ich razem ( tak aby był styk ), można wrzucić je razem do elektrolizy ?

4 - Czy grubość anody może mieć wpływ na przegrzewanie prostownika ?

5 - Dodatkowe chłodzenie, np z wiatraczek z komputera + odpowiednie doprowadzenie tego chłodzenia poprawi czas nagrzewania i stygnięcia prostownika, czy szkoda zabawy ?

6 - Czy prostownik zrobiony z komputera stacjonarnego był by lepszy od tego prostownika który mam ?

Dobra, na razie chyba tyle :) Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie