Skocz do zawartości

Krotoszyński Batalion Obrony Narodowej


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam

Bataliony Obrony Narodowej na Ziemi Krotoszyńskiej

Poszukuje informacji o:
Krotoszyńskim Batalionie Obrony Narodowej
oraz organizacji społecznej powstałej przy nim w postaci Koła Przyjaciół Krotoszyńskiego Batalionu Obrony Narodowej" oraz ich oddziałów lokalnych w Kobylinie i Koźminie.

Dodatkowo jak coś wpadnie o batalionie ON Koźmin" to się nie pogniewam w końcu to też teren Ziemi Krotoszyńskiej.

Kwerendy książkowe mam za sobą więc poszukuje informacji ponad to co w nich jest zawarte.

Może dysponuje ktoś jakimiś zdjęciami, dokumentami niepublikowanymi szeroko do tej pory??

Oczywiście to również przyczynek do dyskusji dla osób zainteresowanych tym tematem.

Bo co jak co, ale żeby w Krotoszynie nie było żadnej tablicy pamiątkowej dotyczącej baonu tu ciut smutne i dziwne, a artykułów monograficznych opisujących jego dzieje też sobie nie przypominam.


Na początek dwa wątki:

1. W Kutnie ma znajdować się tablica pamiątkowa poświęcona batalionom ON. Gdzie ona się konkretnie znajduję? Ma ktoś może ładne jej zdjęcie do ewentualnej publikacji?
(Swoją drogą jest na niej chyba błąd bo jest wymieniany bON JAROCIN" zamiast bON KOŹMIN" - zmiana nazwy bON-u w lipcu? 1939)

2. Dowódca baonu kpt. Adolf Jusof - na tą chwilę wiem że służył przedtem w stopniu porucznika w 35 Pułku Piechoty, następnie w KOP(?)- koniec lat XX. Później nie mam śladu, ani żadnych zdjęć z nim. Może ktoś ma ślad jego w powiązanych jednostkach?

Resztę wątpliwości do dyskusji postaram się podać jak uporządkuje archiwum i rozpiszę posiadany materiał.

Pzdr: PJB
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Napisano
WYPAD NA TUREK 10/12.IX 1939

We wrześniu 1939 roku w mieście Turek miało miejsce zdarzenie w wyniku którego została zniszczona niemiecka kolumna zaopatrzeniowa, a przyczyniły się do tego właśnie oddziały Obrony Narodowej.

I w tym momencie zaczynają się rozbieżności związane z dwoma kwestiami:
- kto tego dokonał?
- i kiedy tego dokonał?

Opierając się na opracowaniu K. Pindela „„Obrona Narodowa 1937-1939” wymienia on jako głównego bohatera nasz Krotoszyński bON z datą o działań w nocy z 10 na 11 września

Z kolei P. Bauer i E. Śliwiński w swoim opracowaniu „Batalion Obrony Narodowej Leszno" 1939 rok”, wskazując właśnie na oddział leszczyński z datą z 11 na12 września, co powtarza T. Böhm w „Bataliony Obrony Narodowej w Wielkopolsce w latach 1936-1939 i ich rola w Kampanii Wrześniowej”.

Ale mamy jeszcze dodatkowo wspomnienia naszego porucznika Jana Połczyńskiego który te wydarzenia we wspomnieniach opisuje następująco:

Co warto z Koła zanotować – wypad patrolu rowerowego (ochotników z 1 i 2. komp.) z ??????? plutonu kapral Luberczyk (?), który jak się później dowiedziałem, był duchem całego przedsięwzięcia(?)do Turku obsadzonego przez Niemców.Cóż się okazało – w Turku była tylko kolumna żywnościowa – na rynku kilka ???????? samochodów ciężarowych, motocykli i ?????? Nasz patrol spisał się dobrze, Niemcy uciekli – zostawiając cały tabor samochod. ?????? Trzeba było poszukać szoferów (dwóch żydów) więcej nie znaleziono – samochody zniszczono, a dwa ciężkie wozy naładowano chleb i różnym prowiantem oraz motocyklem dla dowódcy.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:14 15-05-2015
  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie