Skocz do zawartości

OKH Stellung b1 w dawnym woj. sieradzkim


Rekomendowane odpowiedzi

Jest tutaj może ktoś zorientowany w łódzkim odcinku OKH Stellung b1 (lub niemieckich fortyfikacji z 1943-44)?
Interesuję się trochę tym tematem i nawet zrobiłem mapkę, którą chciałbym poddać Waszej ocenie co do prawdziwości moich domysłów. Przy tworzeniu tej mapy używałem Geoportalu i szukałem wyraźnych śladów na zdjęciach z satelity. Tutaj link do mapy https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zdp6GX8sDz70.kmSJi47UqpOE (gdyby coś nie działało, mówcie).
Trzy schrony oznaczone na niebiesko odnalazłem sam, reszta pochodzi z Bunkierbandy i strony Artnoise.
Wg Bunkierbandy wschodni rów przeciwczołgowy zaczynał się w okolicach wsi Sadowiec (gm.Działoszyn), a kończył pod wsią Anielin w gminie Konopnica. Jednak wg mnie przebiegał on dalej na północ aż pod Sieradz.
Zachowane fragmenty oprócz tych oznaczonych na mapie na odcinku Trębaczew - Siemiechów (rzeka Warta), to okolice wsi Prażmów, Stoczki, Jarocice.
Zachodni rów przeciwczołgowy (?) - odcinek północny zaczynał się pod Rychłocicami i kończył w okolicy Kuźnicy Strobińskiej. Teraz domysły - dalej na południe linią oporu miała być rzeczka o kilku nazwach (Wężnica, Wierzejka, Wierzbica), aż pod Mazaniec.
Odcinek południowy zaczynał się w okolicy Mazańca i kończył pod Trębaczewem. Być może był przedłużony na południe od Warty przez wieś Zalesiaki pod Dąbrowę w gm. Popów.
Relacje ludzi potwierdzają czas budowy (lata 1943/44) odcinków Zalesiaki - Dąbrowa, Sadowiec - Anielin, Rychłocice - Kuźnica Strobińska i Trębaczew - Mazaniec.
Ktoś może potwierdzić lub obalić moje hipotezy? Oczywiście wszelkie materiały na temat umocnień w tym rejonie mile widziane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam!
Pamiętam że jadąc pociągiem z Cz-wy na północ po minięciu stacji Kokawa bliżej Cykarzewa po prawej stronie torów 200-300m w polu widać było 2 kochbunkry było to w latach 80. Dziadek mieszkał w miejscowości Prusicko. Nawet planowałem wybrać się tam żeby je zobaczyć ale zawsze było mało czasu. Miłe wspomnienia na początek tyle. Pzdr Grzegorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregfm:
okolice Cykarzewa nie są w centrum mojego zainteresowania, jednak jeśli przypadkiem znajdę się w tamtych okolicach, postaram się sprawdzić to miejsce.
A tutaj link https://www.youtube.com/watch?v=9zjr3Xfq0aY do I części relacji z poszukiwań na terenie gminy Siemkowice. Autor filmu odnalazł ponoć około 30 schronów, zatem mapa będzie wymagała aktualizacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie