Skocz do zawartości

Budowa wykrywacza ramowego


qerto

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam zamiar zbudować wykrywacz ramowy. Myślałem żeby zbudować go na bazie wykrywacza jabel j-267 lecz może macie jakieś inne propozycje. Myślałem nad cewkom 1,25m x 1,25m i nie wiem ile dokładnie zwojów powinna mieć moja cewka i czy zrobić ją z drutu czy z skrętki.Myślałem też żeby zbudować ją na niewielkich saneczkach i ciągać cewkę bo do tradycyjnej konstrukcji potrzebne są trzy osoby(dwóch niesie wykrywacz jeden saperkę)lecz jestem otwarty na inne rozwiązania. Z góry dziękuje
Napisano
Witam.Podłączenie ramy do płytki jabla nie powinno sprawić problemów.Mój był testowany z cewką 1m o kształcie koła i działa.Co do ilości zwojów i średnicy drutu można obliczyć ją programem cpw 15.Praktycznie wykonałem to bez żadnych obliczeń ,tą samą długość drutu 0,7 co na cewkę standard nawinąłem na koło średnicy 1m i po podłączeniu od razu zadziałało.Jedynie regulacji wymagał potencjometr progu zadziałania ,tu lepiej użyć 10 obrotowy typu helipot- większa dokładność.Cewkę wykonałem bardziej z ciekawości o ile się zwiększy zasięg,jest większy w porównaniu z cewką standard.Po dokładnym wyliczeniu,pomiarach miernikiem indukcyjności i uruchomieniu układu(wyzerowanie układu) z ramą wyniki na pewno będą lepsze.Na koniec kilka danych cewka powinna mieć indukcyjność 300uH opór ok 1 om dotyczy to cewki 25 cm drut 0,7 ok 18,1m,jeśli rama ma być składana to lepiej użyć skrętki ze względu na możliwość przerwania drutu.
Napisano
Do noszenia ramy na ''upartego'' wystarczy jedna osoba.

Paski od cewki, zakładasz przez głowę na krzyż, a saperkę ciągniesz za sobą na sznurku. To często stosowane rozwiązanie.

Indukcyjność cewki, sugerował bym raczej w okolicach 400uH.
Napisano
Mam jeszcze kilka pytań chciałbym podłączyć zamiast 9v akumulatorek od wkrętarki 12V i czy nic się nie zepsuje czy trzeba wprowadzić drobne modernizacje.Odnośnie zwozi w cewce po ściągnięciu tego programu zaczęły mi wychodzić dziwne wyniki myślę że wystarczą 4 zwozie skrętki ale wole się u upewnić na forum i proszę o odpowiedź.Pytanie jeszcze do użytkownika XII jak zwiększyć zasięg całego układu.Pozdrawiam
Napisano

I jeszcze jedno.Nie wiem czy wykrywacz jabel ma wmontowany wskaźnik napięcia akumulatora bo chce przy okazji zamówić http://sklep.jabel.com.pl/produkt/101/15/Zestawy_do_montazu/Zestawy_pomiarowe/J-075_Wskaznik_napiecia_akumulatora.html i nie wiem do czego służą te diody.

Napisano
''Nie wiem, do czego służą te diody''
Odpowiedź -

''Układ umożliwia określenie napięcia akumulatora w zakresie 10...14V przy pomocy trzech diod LED.''

Dosyć łatwo się domyślić, że zielona dioda pokazuje poprawne napięcie, żółta to ''rezerwa'', a czerwona oznacza rozładowanie źródła zasilania.

Jakie dziwne wyniki wyszły Ci w tym programie ?
Napisano
W moim przypadku po podłączeniu akumulatora żelowego 12v 1,2ah od razu uszkodzeniu uległ stabilizator napięcia 5v w układzie zasilania,konieczna jest wymiana o większej wydajności prądowej i jest ok.Podany wskaznik w linku spełni doskonale rolę kontrolując spadki napięcia na aku żelowym diody pokazują progi spadku napięć co jest zapewne opisane w instrukcji uruchomienia,do pełni zestawu proponuję użyć ładowarki (kitu AVT)do ładowania aku.Zaprezentowany układ posiada pełną automatykę i zabezpiecza akumulator - układ sprawdzony pracują u mnie i kolegów którym składałem przez 5 lat, tu link https://sklep.avt.pl/avt2309.html.Wracając do ilości zwojów cewki ramy podana indukcyjność nie jest wartością krytyczną ,tak jak kolega poniżej napisał,tu można eksperymentować i dobrać optymalną liczbę.Obliczenia programami komputerowymi należ traktować jako przybliżone,najlepszą metodą jest pomiar.
Napisano
Nie ma chyba żadnych podstaw, żeby stabilizator w obudowie TO 92 uległ uszkodzeniu przy zasilaniu z 12V.
Napięcie wejściowe ok 30 v, wydajność prądowa ok 100mA. Z tego co pamiętam, jabel bierze ok 70mA.

Układ z diodami, niezbyt dobrze sprawdzi się w takiej konfiguracji. Parametru układu sugerują, że bardziej nada się do wkrętarki z akumulatorem 14,4V.
Przy dobrze naładowanym akumulatorze 12v w wykrywaczu, dioda zielona będzie się świecić krótko. Natomiast dioda czerwona, będzie sygnalizować rozładowanie, chociaż aku będzie jeszcze dobrze naładowany. Dioda żółta, będzie działać chyba przez cały czas. Należałoby pozmieniać wartości diod Zenera.
Napisano
Kolejne pytanie czy można wstawić do układu jabla taki wtyk http://allegro.pl/mini-zlacze-przemyslowe-2pin-wtyk-gniazdo-cb-2545-i4830711643.html albo takie http://allegro.pl/zlacze-szp-2-komplet-i4852959136.html . Postanowiłem że moja cewka będzie składała się z 4 zwojów skrętki. Znalazłem takie coś http://allegro.pl/kabel-przewod-0-75-mm2-awg-20-100m-i4892745115.html Pozdrawiam
Napisano
W składanych jablach stosuje gniazdo +wtyk dwu pinowy z pierwszej aukcji,kabel mikrofonowy gumowy żyła +oplot(ekran)-daje to pewne połączenie.Odnośnie uszkodzenia stabilizatora napięcia wysoka temperatura w konsekwencji uszkodzenie występuje po podłączeniu akumulatora żelowego o pojemności 1,2ah i więcej napięcie mierzone po naładowaniu ok14,4v.Zamieniony stabilizator jest w obudowie TO220 wymaga rozwiercenia otworów płytki.Problem wysokiej temperatury nie występuje po podłączeniu akumulatorka żelowego miniaturowego lub pakietu nimh o pojemności ok 0,5ah,czyli o niskich pojemnościach.Jednak stosowanie ich wydaje się mało opłacalne ze względu na małą pojemność i cenę.
Napisano
Posiadam jabelka z cewka 1m x1m. Elektronika bez zadnych przeróbek, dolozony zostal tylko precyzer..Zasililem ja trzema akumulatorami li ion 18650 3.7v wyjetymi z wkretarki.Po pelnym naladowaniu wychodzi cos okolo 11v..Cewke zrobilem z rur do wody pvc 3/4cala tzw.klejonki..w srodek wciagnalem 28m drutu nawojowego 0.7mm(mialo byc 20m ale zaryzykowalem i dalem jeden zwuj wiecej) opornosc wyszla cos okolo 1.4om..drut w rurkach zabezpieczylem dodatkowym peszlem i linka która uniemożliwia przerwanie drutu podczas rozkładania ramy.

Po 12h godzinach pracy z ta cewka i zasilaniem 11v wydaje mi sie ze wszystko jak narazi chodzi ok..
Zasieg na walizkę metalową po zgrzewarce 25cm x 40cm to 2m ..Puszke po pepsi w powietrzu udalo mi sie zlapac z 110cm.
Napisano
Wtyczkę bierz tę pierwszą. Będzie ok.
Ten przewód to linka wielożyłowa. Jak chcesz to podłączyć ?

Kolego gslawek74, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem... ładujesz akumulator 12 V do napięcia 14,4 V ?

Wcześniej napisałeś, że trzeba wymienić stabilizator na taki, który ma większą wydajność prądową.

Wiesz co to jest wydajność prądowa ?
Napisano
Odnośnie zadanych pytań:Akumulatory żelowe których używam pracują w dwóch trybach buforowym i cyklicznym,w zasileniu jabla używam tego drugiego czyli ładowanie po wyczerpaniu.Zalecane napięcie ładowania akumulatora w tym trybie wynosi 14-14,4v taka sama wartość w tym trybie podana jest na obudowie aku.Szerszą odpowiedz można można uzyskać tu http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2309.pdf.W opisanym układzie ładowarka ładuje aku do podanej wartości i po jej osiągnięciu przechodzi w stan konserwacji.Jeśli chodzi o stabilizator tu w obudowie TO92 http://electropark.pl/stabilizatory-napiecia-liniowe-jednonapieciowe/656-78l05-5v-0-1a-stabilizator-napiecia-to92-5901000656004.html ,drugi w obudowie TO220 http://electropark.pl/stabilizatory-napiecia-liniowe-jednonapieciowe/489-7805-5v-1a-stabilizator-napiecia-to220-5901000489008.html przez wydajność prądową" rozumiem drugą pozycję obu specyfikacji w podanych linkach.Ostatnie pytanie pozostawiam bez odpowiedzi....Pozdrawiam.
Napisano
W takim razie napisz co ma wydajność prądowa stabilizatora do pojemności akumulatora ?
Czyli, im większa pojemność akumulatora, tym więcej prądu pobiera wykrywacz ?

Zdecyduj się, czy staby grzeją się od zbyt dużej pojemności akumulatora, czy od zbyt dużego poboru prądu, bo podałeś obydwie wersje.

Napięcie 14-14,4V o którym piszesz, to jest napięcie ładowania a nie napięcie spoczynkowe akumulatora.

Chcesz powiedzieć, że po ładowaniu takim napięciem, akumulator 12 V ma powyżej 14 V ?
I jak długo utrzymuje się to napięcie po zakończeniu ładowania ?

Widocznie zasugerowałeś się, że skoro wykrywacz pobiera ok 70mA a stab daje 100mA, to można go szybko uszkodzić?
Chyba nie wiesz, że ponad 90% prądu w wykrywaczu ''pożera'' cewka, która nie ma nic wspólnego ze stabilizatorami.

Buduje wykrywacze, który pobierają nawet 170mA i w fazie testów pracują na akumulatorze 12Ah.
Stabilizator w obudowie TO 92 się nie pali.
U Ciebie pali się przy mniejszym poborze prądu i z akumulatorem 10-cio krotnie mniejszym.

Wytłumacz mi - dlaczego ...?
Napisano
Opisałem problem jaki wystąpił w trakcie uruchomienia układu z wspomnianym akumulatorem i jak udało mi się temu zaradzić,może się przyda kolegom którzy mają ten sam problem.Ważne jest, że po modyfikacji układ działa poprawnie.W odpowiedzi na pytania:1moim zdaniem ma w zależności co chcemy zasilać,2 nie -choć bym sobie je darował,3,4 po pełnym naładowaniu zmierzone napięcie ma więcej niż 12v,jak długo się utrzymuje -to już pomijam choć odpowiedz jest oczywista,5 też bym sobie darował ale nie zasugerowałem się bo z podanej kalkulacji wydajność stabilizatora,pobór zostaje jeszcze ok 30mA rezerwy.W swoich wypowiedziach nie napisałem że przyczyną wysokiej temperatury jest nadmierny pobór prądu przez układ.Chętnie wysłucham Twojego zdania na temat przyczyny zaistniałego problemu
Napisano

Zauważyłem że ten kabel co podałem szybciej w linku ma 0,75 mm2 a nie 0,75mm średnicy, a to jest dość duża różnica.Myślałem żeby dać 0,5mm2 to wtedy wychodzi 0,8mm średnicy.Jednak obliczyłem w programie do mierzenia indukcyjność cewki i wyszło mi w przybliżeniu 2,5zwoja z tym kablem.Czy dobrze liczę? Czy pozostaje mi tylko drut nawojowy.Może wy macie jakieś sugestie co do wyboru kabla.Pozdrawiam.

  • 2 months later...
Napisano
witam bede robil cewke do jabla 40 cm i z tego co wyczytalem trzeba uzyc drutu 0.70mm i mam pytanie czy mozna uzyc innej grubosci drutu do cewki i ile musze nawinac zwoi na cewke 40cm

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie