Skocz do zawartości

akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie


RESTY

Rekomendowane odpowiedzi

Info zamieszczam na prośbę naszego forumowego(grupalodz.pl) Archeo

apraszamy na przygodę z archeologią - zamek alchemików w Krzepicach i zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie czekają na pierwsze odkrycia! UWAGA AKTUALIZACJA !!! BADANIA ARCHEOLOGICZNE!!! planowany termin rozpoczęcia badań zamku w Dankowie to 11 sierpnia. Zapraszamy wolontariuszy zainteresowanych udziałem w wykopaliskach. Dla przyjezdnych dostępne będzie pole namiotowe nad Liswartą, około 2 km od zamku. Zgłoszenia i pytania prosimy kierować na adres info@archtech.pl . Niecierpliwych zapraszamy tymczasem do Krzepic. Wykopaliska na zamku w Krzepicach zaczynamy 22 lipca!!!"

Co prawda Krzepice już się kończą ale aktualne będą badania w Dankowie
Możliwa wspólna akcja eksploratorów i archeo w weekend 15-17 sierpnia .
Info idzie na różne fora i jeśli będą nowe informacje postaram sie je tu zamieszczać , możecie też dzwonić do mnie na 602-688-672
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deklaracje udziału na forum Grupy Łódź w tym wątku:
http://www.lodz-eksploracja.org/forum/post-Zaproszenie-od-archeo-na-badania-zamkow-Krzepice-i-Dankow
Info oraz deklaracje udziału dla tych którzy nie mają tam konta :
Archeo: 603-664-176 , resty: 602-688-672
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Banderas że znowu nam nie po drodze , a ekipa spora sie szykuje na sam weekend .
W tej chwili mamy w sumie ponad 30 pewnych zgłoszeń ale będzie dużo więcej bo nie każdy z wybierających sie potwierdza swoja obecność na łódzkim forum , niektórzy przyjadą też tylko na dzień- dwa.
Archeolodzy w poniedziałek założyli obozowisko i od wtorku rozpoczęli pierwsze wykopy z pierwszymi znaleziskami.
Przyznali nawet że na początku brakowało kogoś z detektorem żeby lepiej sprawdzać usuwany humus :)
Kulminacja liczby uczestników przewidziana na piątek ,przewidujemy że wtedy będzie nas wszystkich najwięcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi weekend z archeologią i poszukiwaniami już za nami, rotacyjnie na odkrywanie tajemnic zamkowych przybyło ponad czterdziestu eksploratorów którzy wespół z archeologami pogłębiali wykopy , sprawdzali wykrywaczami usypane z nich hałdy ziemi oraz sprawdzali swoim sprzętem teren wewnątrz murów fortalicji. Znaleziono setki artefaktów , w tym kilkadziesiąt monet srebrnych i miedzianych. Chwilami archeolodzy nie nadążali ewidencjonować zgłaszanych znalezisk.
Warto dodać że w tym projekcie wszyscy , archeolodzy, wolontariusze i eksploratorzy pracowali solidarnie tylko dla pasji czyli bezpłatnie.A po południu było zwiedzanie okolicy i tradycyjne wieczory przy wspólnym ognisku .
Szczególne podziękowania należą sie firmom PPHU NICOLL z Ujazdu k. Tomaszowa Maz. za udostępnienie koparki oraz firmie Jacka Adamca GPR24.COM.PL z Warszawy za sprawdzenie terenu georadarem.
Kto ma jeszcze czas i ochotę może jeszcze do końca tygodnia nadal uczestniczyć w tym projekcie.
Na koniec tygodnia wstępne wyniki badań poszukiwań zostaną zaprezentowane na jarmarku organizowanym przez Gminę Lipie .
Każda osoba która dokumentowała lub będzie jeszcze dokumentowała wydarzenie zdjęciami czy filmami może sie tym materiałem podzielić z innymi w swoim folderze autorskim tu:
http://chomikuj.pl/GrupaLodz/Galeria/2014/2014.08.11-24.+Poszukiwania+na+zamku+Diab*c5*82a+Warszyckiego+w+Dankowie
(wymagany wcześniejszy kontakt 602-688-672 w celu utworzenia folderu )
Część ekipy zapowiedziała już swój przyjazd na kolejny weekend ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszamy!
W najbliższy weekend może nie będzie takiej frekwencji jak ostatnio bo na eksploracje z uwagi na jarmark który ma sie rozpocząć w sobote po 16 ale i tak zapowiada się interesująco.
Noclegi dla chętnych tak jak ostatnio w ośrodku w pobliskich Troninach nad Liswartą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł o wykopaliskach w Gazecie Wyborczej:
Artykuł w Gazecie Wyborczej:
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,16500225,Wykopaliska_archeologiczne__Biala_Dama_i_skarby_dankowskiego.html
Od tygodnia fachowcy od wykopalisk i zaprzyjaźnieni wolontariusze niemal z całej Polski starają się odsłonić to, co kryje majdan i pozostałości zabudowy dankowskiego zamku. Georadary (urządzenia pozwalające sięgnąć w głąb ziemi bez konieczności kopania) zapewniła firma GPR 24 z Warszawy, z Łodzi na ratunek archeologom przybyła Grupa Łódź - Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne. Są goście z Ujazdu, radiesteta Jacek Bombolewski z Dolnego Śląska, a także miejscowi pasjonaci historii.

Co to jest? Pół kuli od hakownicy

Zapiski o Dankowie sięgają XIII wieku. Wówczas nad Liswartą lokowano tu miasto, podobnie jak niezbyt odległy Wieluń. Być może leżało ono na Szlaku Bursztynowym. Później na ponad sto lat słuch o Dankowie zamiera i dopiero w XV wieku wspomina się o warowni. Ta przechodziła wiele zmian zabudowy i trafiała w ręce różnych właścicieli. Najsłynniejszy był jednak ród Warszyckich, którzy podejmowali królów. W annałach zapisali się jako obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami. Z Warszyckimi łączą się też opowieści o duchach: jeźdźcu bez głowy, białej damie czy czarnym psie.

Zamek w Dankowie to obecnie sporej wysokości bastionowe mury okalające znajdujący się wewnątrz kościół i ruiny pałacu kasztelańskiego, czyli murowanej części mieszkalnej właścicieli zamku. W zachodniej części znajdują się także ruiny bramy wjazdowej, i to właściwie wszystkie budowle. - Zaczęliśmy właśnie od wykopu przy murach pałacu - relacjonuje Andrzej Kobus, doktor historii, członek Niezależnego Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Historycznych Miast i Zamków. - Znaleźliśmy spory fragment głęboko w dół sięgającego wapiennego muru. Najprawdopodobniej to fundamenty.

W wykopie archeolodzy odkryli sporo monet i zabytków. - Niezwykłych - dodaje Radosław Herman, archeolog. - Choćby średniowieczną gotycką ostrogę rycerską. Trochę uszkodzoną, ale bardzo interesującą. Do tego ładnie zdobione żelazne krzesiwo. Rzadko się na takie trafia w dobrym stanie. Mamy też sporo monet.

Najstarsza z dotychczas rozpoznanych to półgrosz Jana Olbrachta. Są szwedzkie szelągi Krystyny Wazówny i Karola Gustawa, są boratynki Jana Kazimierza.

Kiedy rozmawiamy jeden z wolontariuszy pasjonatów przynosi inne niezwykłe znalezisko - pół kuli od hakownicy (to rodzaj małej armatki, którą obsługuje się, zaczepiając hakiem o mur). Chwilę później w dłoni innego "kopacza - łezka ruska. Prawdopodobnie XVI wieczna z wyraźnym rysunkiem świętego Jerzego i czytelnymi literami cyrylicy.

- To rodzaj monetki, którą wyrabiano w ten sposób, że topiono srebro i skapywano kroplę metalu, a następnie odbijano sztancą wzór - wyjaśnia archeolog. - Skąd ona się tu wzięła - nie mam pojęcia.

Przecież tutaj był pożar

Zaskoczeniem dla archeologów było brak śladów pożarów w wykopach (zrobili ich kilka w różnych miejscach majdanu - dziedzińca) a przede wszystkim w pałacu.

- Legenda o trzeciej młodej żonie Warszyckiego mówi, że spotykała się ona potajemnie z kochankiem. Kiedy dowiedział się o tym mąż, miał podpalić pałac, a para miała zginąć w cierpieniach - relacjonuje Radosław Herman. - A tu ani śladu pożaru! Owszem znaleźliśmy ludzką kość pięty, ale to raczej pozostałość po przykościelnym cmentarzu niż szczątki kochanków. Po nich została legenda o Białej Damie.

Prace w Dankowie potrwają jeszcze przez kilka dni. W sobotę i w niedzielę (23 i 24 sierpnia) archeolodzy pochwalą się znaleziskami podczas gminnego Jarmarku nad Liswartą.

Za rok planują wrócić do Dankowa i Krzepic, żeby kontynuować badania.

Cały tekst: http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,16500225,Wykopaliska_archeologiczne__Biala_Dama_i_skarby_dankowskiego.html#ixzz3AugTkVFN
"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni weekend skromną ekipą przybyliśmy ponownie do Dankowa , a dziś na dobra sprawę tegoroczna akcja terenowa będzie zakończona.
W sobotę działaliśmy na wykopie do 14-15 ,a później na Jarmarku nad Liswartą gdzie archeo przygotowali w namiocie polowe muzeum z częścią wydobytych eksponatów oraz piaskownicę dla najmłodszych gdzie dzieci mogły poszukać skarbów wykrywaczami metalu .
JMS zawiesił też baner forum PS" żeby nie było wątpliwości że poszukiwacze obsługują tą atrakcje .
Każde dziecko mogło odnaleźć i zachować dla siebie jedną ukrytą okolicznościową monetę 2zł (ufundowane przez gminę Lipie) oraz w drugiej części piaskownicy po trzy fanty typu łuski i wycofane z obiegu monety PRLu i zagraniczne (od nas poszukiwaczy)
W niedzielę od rana pogoda nie była zbyt rewelacyjna na eksplorację jednak mimo to wyjmowaliśmy z wykopu następne zabytki m.in. ceramikę i kolejne monety . Działaliśmy aż do mszy polowej która otwierała drugi dzień Jarmarku. Po mszy jeszcze Agnieszka z ArtTechu do wieczora dokumentowała przekroje wykopów ,a my działaliśmy z resztą zespołu na stoisku z polowym muzeum i piaskownicą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Są już wydrukowane podziękowania imienne dla uczestników akcji w Dankowie,te osoby które wyraziły chęć otrzymania takiej formy podziękowania i podały swoje imię i nazwisko mogą je odebrać u mnie w sklepie lub ustalić inny sposób ich odbioru pod nr tel. 602-688-672 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie