Skocz do zawartości

Podniebna kawaleria Witold Aleksander Herbst


zadora

Rekomendowane odpowiedzi

Witold A. Herbst to najstarszy żyjący myśliwiec dywizjonów 303 i 308, uczestnik m. in. operacji „Overlord” i „Market Garden”, pilot legendarnych spitfire’ów. W swoich wspomnieniach z czasów wojny pokazuje, że wykreowany przez literaturę i kino obraz pilotów myśliwskich nie jest pełny. Przedstawiani zwykle jako współcześni herosi, w rzeczywistości byli zwykłymi ludźmi, którzy mieli swoje dobre i złe chwile. Dawali się ponieść emocjom, byli pełni buty, ale równocześnie pokornie patrzyli na swój los, zdając sobie sprawę, że każda kolejna misja może być dla nich ostatnia. Taka jest Podniebna kawaleria — to surowa wojenna codzienność Polaków walczących pod obcym niebem z dala od ojczyzny.

Tyle z okładki, teraz kilka słów ode mnie. Trafiłem na książkę przypadkiem, mój wzrok w księgarni przyciągnęła okładka ze Spitfire'em ale to przyklejona do niej metka -60%" kazała mi podejść;)
I było warto, książka to świetnie napisane wspomnienia pilota, historia od ucieczki z Polski w 1939, przez okres bojowy w dywizjonach 308 i 303, do ostatnich dni wojny spędzonych przez autora w szkole myśliwskiej. To wspomnienia pozbawione patosu, z opisami codziennych obowiązków i walk powietrznych (m.in. z Me163), szczere i bez cenzury, wzbogacone zdjęciami z albumu autora. Trudno mi napisać cokolwiek więcej bez spoilerów więc kończę i zachęcam do zakupu.
Książka została wydana w 2013 przez Zysk i S-ka ale prawdopodobnie było (lub miało być bo informacji o nim w Sieci nie znalazłem) wydanie wcześniejsze (1997) tej pozycji z tym że pod tytułem Pod brytyjskim niebem" więc możliwe że zetknęliście się z nią wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się czytało ale po sprawdzeniu list Krzystka i Bajana zauważyłem nie tylko nieścisłości w nazwiskach ale wręcz zacząłem podejrzewać autora o koloryzowanie i przypisywanie sobie nie swoich zwycięstw. Czy jest gdzieś dostępna online wiarygodna lista zwycięstw i strat dywizjonów 308 i 303?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie