Skocz do zawartości

Pobojowisko z epoki brązu..


Rekomendowane odpowiedzi

W północno-wschodnich Niemczech dokonano serii sensacyjnych odkryć archeologicznych, które mogą drastycznie zmienić obraz sztuki wojennej w późnej epoce brązu. W dolinie rzeki Tollense odkryto pobojowisko i szczątki kilkuset wojowników.

Odkrycia dokonano około sześćdziesiąt kilometrów na południowy-zachód od Greifswaldu już w roku 1996, kiedy lokalni archeolodzy znaleźli fragment kości ramienia z tkwiącym w niej brązowym grotem strzały. Zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne ruszyły w roku 2008, jednak dopiero teraz naukowcy zdecydowali się ogłosić częściowe wyniki badań. Do tej pory odnaleziono szczątki 124 wojowników, aczkolwiek archeolodzy sądzą, że może być ich nawet 750. Kości noszą wyraźne ślady obrażeń spowodowanych strzałami, włóczniami, mieczami i drewnianymi maczugami. Odkryto także szczątki sześciu koni, elementy broni, biżuterii, a nawet bloków cyny używanej do wytwarzania brązu. ....


dalszy ciąg artykułu opisanego min. NA stronie PS" i tu:

http://www.konflikty.pl/a,6193,Inne,Pobojowisko_z_epoki_brazu.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Do tej pory uważano, że społeczeństwa zamieszkujące Europę w epoce brązu nie były zdolne do prowadzenia walk na taką skalę..."

...A swoją drogą należy sie sprzeciwić naiwnemu podejściu do technik wojennych nawet na tak mało rozwiniętych terenach w epoce brązu jak środkowa europa. Stosunkowo małe zaludnienie nie może wykluczyć logiki i dużej skali konfliktów zbrojnych kierowanych odgórnie przez osoby będące wysoko w hierarchii klanowej/plemiennej.
Standaryzacja zabytków brązowych- między innymi podobnych do siebie w wykonaniu mieczy i grotów na dość dużym terenie w póznym horyzoncie epoki brązu daje do myślenia odnośnie być może uniwersalnych i już wcześniej wykształconych standardów prowadzenia walki/koordynacji obrony np. kilku lokalnych klanów przez jedna czy dwie osoby.
Teoria konwergencji mówiąca o tym,iż w różnych miejscach świata powstają podobne wytwory niezależnie od siebie bez przenikania pomysłów i wymiany handlowej może odnosić się również do logiki działań wojennych.
Chciałbym zauważyć , że w czasie zdeponowania przedmiotów brązowych na polu bitwy nad Tollense egipcjanie prowadzili wielkie kampanie militarne min. doszło do bitwy pod Kadesz gdzie wojsko Ramzesa bylo kierowane w sposób przemyślany i zorganizowany podzielone na 4 dywizje o swoich nazwach( Ra, Amon, Set, Ptah_)z zestandaryzowanym wyposażeniem wojennym i generalicją.
Nie szukając tak daleko mamy przykład współczenej wydarzeniom rozwinietej Grecji wraz jej militarnymi aspektami - min tell Hisarlik warstwa VI czyli zburzona Troja- własnie mniej wiecej w XIII w pne :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie