Skocz do zawartości

Samsonów: widowisko historyczne przypomni Ponurego"


Rekomendowane odpowiedzi

Epizody z czasów II wojny światowej nawiązujące do walk oddziałów partyzanckich i dywersyjnych, dowodzonych przez Jana Piwnika Ponurego", zostaną odtworzone przez rekonstruktorów w ruinach dawnego pieca hutniczego w Samsonowie (Świętokrzyskie).


Wiadomości › Kielce
PAP
dzisiaj 08:17
Samsonów: widowisko historyczne przypomni Ponurego"

Epi­zo­dy z cza­sów II wojny świa­to­wej na­wią­zu­ją­ce do walk od­dzia­łów par­ty­zanc­kich i dy­wer­syj­nych, do­wo­dzo­nych przez Jana Piw­ni­ka Po­nu­re­go", zo­sta­ną od­two­rzo­ne przez re­kon­struk­to­rów w ru­inach daw­ne­go pieca hut­ni­cze­go w Sam­so­no­wie (Świę­to­krzy­skie).
Samsonow, rekonstrukcje historyczne Samsonow, rekonstrukcje historyczne Foto: Agencja Gazeta

Wi­do­wi­ska hi­sto­rycz­ne W obro­nie Bia­ło-Czer­wo­nej" z oka­zji Dnia Flagi, or­ga­ni­zu­je od kilku lat Sto­wa­rzy­sze­nie Re­kon­struk­cji Hi­sto­rycz­nych Jodła", sku­pia­ją­ce pa­sjo­na­tów hi­sto­rii i woj­sko­wo­ści dzia­ła­ją­cych woj. świę­to­krzy­skim i w Ra­do­miu.
REKLAMA

W tym roku, przy oka­zji świę­ta, przed­sta­wi­cie­le or­ga­ni­za­cji chcą przy­po­mnieć po­stać ci­cho­ciem­ne­go, le­gen­dar­ne­go do­wód­cy zgru­po­wań par­ty­zanc­kich w Gó­rach Świę­to­krzy­skich Jana Piw­ni­ka Po­nu­re­go" – w czerw­cu przy­pa­da 70. rocz­ni­ca jego śmier­ci.

Jak po­wie­dział pre­zes sto­wa­rzy­sze­nia Dio­ni­zy Kraw­czyń­ski, w pod­kie­lec­kim Sam­so­no­wie zo­sta­ną zre­kon­stru­owa­ne dwie akcje od­dzia­łów Po­nu­re­go".

- Pierw­sza to nieco za­po­mnia­na akcja par­ty­zanc­kie­go zgru­po­wa­nia do­wo­dzo­ne­go przez Po­nu­re­go" które je­sie­nią 1943 r. do­tar­ło w lasy sam­so­now­skie. Po nie­uda­nym ataku na le­śni­czów­kę, od­dział prze­niósł się do sa­me­go Sam­so­no­wa, gdzie roz­bro­ił i upro­wa­dził Niem­ców. Za poj­ma­ny­mi wy­ru­szy­ła nie­miec­ka eks­pe­dy­cja - po­ka­że­my ich walkę z par­ty­zan­ta­mi, która miała miej­sce na obrze­żach miej­sco­wo­ści - opi­sy­wał Kraw­czyń­ski.

Druga re­kon­struk­cja, to od­two­rze­nie sztur­mu na nie­miec­kie umoc­nio­ne punk­ty oporu pod Jew­ła­sza­mi nad Nie­mnem z czerw­ca 1944 roku, pod­czas któ­re­go Po­nu­ry" zgi­nął.

Kraw­czyń­ski przy­po­mniał, że Piw­nik zo­stał od­wo­ła­ny z Kie­lec­czy­zny przez do­wódz­two AK pod ko­niec 1943 r. i na po­cząt­ku 1944 r. tra­fił na No­wo­gród­czy­znę.

- 1 maja zo­stał mia­no­wa­ny do­wód­cą VII ba­ta­lio­nu 72. pułku pie­cho­ty AK i roz­po­czął przy­go­to­wy­wa­nia do akcji +Burza+ na tym ter­nie. Na po­cząt­ku pla­no­wa­no znisz­cze­nie nie­miec­kich punk­tów oporu ob­sa­dzo­nych kil­ku­dzie­się­cio­ma żoł­nie­rza­mi, które utrud­nia­ły po­ru­sza­nie się par­ty­zan­tom po po­dzie­lo­nej ad­mi­ni­stra­cyj­ne No­wo­gród­czyź­nie. Kilka ta­kich ata­ków od­dzia­ły Po­nu­re­go" wy­ko­na­ły - tłu­ma­czył Kraw­czyń­ski.

16 czerw­ca 1944 r. przed pla­no­wym zdo­by­ciem punk­tu oporu pod Jew­ła­sza­mi, do­szło do przy­pad­ko­we­go star­cia Po­la­ków za­bez­pie­cza­ją­cych akcję, z pa­tro­lem nie­miec­kim. Piw­nik pod­jął de­cy­zję o sztur­mie. Pod ko­niec akcji zo­stał tra­fio­ny serią z pi­sto­le­tu ma­szy­no­we­go i zmarł. Zgi­nę­ło wów­czas także 15 in­nych par­ty­zan­tów. - Od­two­rzy­my szturm i mo­ment śmier­ci do­wód­cy, kiedy to że­gna­jąc się miał m.​in. po­wie­dzieć Po­zdrów­cie Góry Świę­to­krzy­skie..." - opi­sy­wał Kraw­czyń­ski.

W wi­do­wi­sku bę­dzie uczest­ni­czy­ło ok. 60 człon­ków grup re­kon­struk­cyj­nych m.​in. z Ra­do­mia, Skar­ży­ska-Ka­mien­nej, Koń­skich i Czę­sto­cho­wy.

Jan Piw­nik Po­nu­ry" uro­dził się 31 sierp­nia 1912 r. w Ja­no­wi­cach nie­da­le­ko Opa­to­wa. Ukoń­czył szko­łę Pod­cho­rą­żych Ar­ty­le­rii we Wło­dzi­mie­rzu Wo­łyń­skim. W 1934 r. uzy­skał sto­pień ppor. re­zer­wy. W la­tach 1935-1939 był funk­cjo­na­riu­szem po­li­cji.

W woj­nie obron­nej 1939 r. uczest­ni­czył jako do­wód­ca kom­pa­nii w zmo­to­ry­zo­wa­nym ba­ta­lio­nie po­lo­wym po­li­cji. In­ter­no­wa­ny na Wę­grzech, zdo­łał uciec i do­trzeć do Fran­cji, gdzie słu­żył w 4. Pułku Ar­ty­le­rii Cięż­kiej. Po klę­sce Fran­cji prze­do­stał się do Wiel­kiej Bry­ta­nii. W li­sto­pa­dzie 1941 r., jako jeden z pierw­szych ci­cho­ciem­nych, zo­stał zrzu­co­ny do kraju.

Po­cząt­ko­wo otrzy­mał przy­dział do V Od­dzia­łu Ko­men­dy Głów­nej AK, zaj­mu­ją­ce­go się zrzu­ta­mi lot­ni­czy­mi. Od maja 1942 r. wcho­dził w skład Wa­chla­rza" - eli­tar­nej or­ga­ni­za­cji ZWZ-AK dzia­ła­ją­cej głów­nie na te­re­nach po­ło­żo­nych poza wschod­nią gra­ni­cą Rze­czy­po­spo­li­tej, która zaj­mo­wa­ła się wy­wia­dem i dy­wer­sją. Aresz­to­wa­ny przez Niem­ców w Zwiah­lu, zdo­łał uciec z wię­zie­nia i prze­do­stać się do War­sza­wy.

Od czerw­ca 1943 r. peł­nił funk­cję szefa Ke­dy­wu Okrę­gu Ra­dom­sko-Kie­lec­kie­go AK, gdzie zo­stał do­wód­cą Zgru­po­wań Par­ty­zanc­kich, które przy­bra­ły jego pseu­do­nim Po­nu­ry". Za­ło­żył par­ty­zanc­kie obo­zo­wi­sko na Wy­ku­sie w Gó­rach Świę­to­krzy­skich. Do­wo­dzo­ne przez niego zgru­po­wa­nie było wów­czas naj­więk­szą zwar­tą jed­nost­ką AK.

Od maja 1944 r. do­wo­dził VII ba­ta­lio­nem 77. pułku pie­cho­ty w No­wo­gródz­kim Okrę­gu AK. Po­legł 16 czerw­ca 1944 r. pod Jew­ła­sza­mi. Zo­stał po­cho­wa­ny na wiej­skim cmen­ta­rzu we wsi Wa­wiór­ka. Jego mo­gi­łą przez kil­ka­dzie­siąt lat opie­ko­wa­li się miej­sco­wi Po­la­cy.

O Po­nu­rym" nie można było mówić i pisać przez wiele lat po woj­nie. Byli żoł­nie­rze Po­nu­re­go" przez długi czas da­rem­nie za­bie­ga­li o spro­wa­dze­nie jego pro­chów z Bia­ło­ru­si do kraju i godne ich po­cho­wa­nie na oj­czy­stej ziemi. Udało się to do­pie­ro w 1987 r. Pro­chy Po­nu­re­go" eks­hu­mo­wa­no i 12 czerw­ca 1988 r. zło­żo­no w klasz­to­rze w Wą­choc­ku.

Jan Piw­nik Po­nu­ry" od­zna­czo­ny był Or­de­rem Vir­tu­ti Mi­li­ta­ri kl. V oraz dwu­krot­nie Krzy­żem Wa­lecz­nych. Po­śmiert­nie mia­no­wa­ny zo­stał ma­jo­rem, na­stęp­nie puł­kow­ni­kiem i uho­no­ro­wa­ny Krzy­żem Wiel­kim Or­de­ru Od­ro­dze­nia Pol­ski. (mkw)


ostaną odtworzone przez rekonstruktorów w ruinach dawnego pieca hutniczego w Samsonowie" - zwłaszcza to dobre! :D

Proszę o foty jakby ktoś był i robił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie