Jump to content

1 maja 2014 Wodzisław majówka w stylu PRL


Recommended Posts

1 maja 2014 r. w Święto Pracy w Wodzisławiu Śląskim będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. GRH „Powstaniec Śląski”, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum organizują majówkę pt. „Powróćmy jak za dawnych lat

Już od godziny 10:00 na Placu Zamkowym przed Pałacem w którym mieści się wodzisławskie Muzeum będzie można spotkać zabytkowe pojazdy rodem z PRLu. O godzinie 11:00 przejadą one w kawalkadzie ulicami Wodzisławia na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie od godziny 12:00 będzie czekał na mieszkańców szereg atrakcji.

Na stadionie miejskim odbędą się aż cztery wyścigi zabytkowych pojazdów. O godzinie 14 odbędzie się wyścig jednośladów; o 15 wyścig samochodów osobowych; o 16 wyścig samochodów zagranicznych zaś na koniec o 17 wyścig „dwusuwów” – wylicza Mariusz Chłapek z GRH Powstaniec Śląskie, główny pomysłodawca imprezy.

Specjalnie w tym celu do Wodzisławia przyjadą samochody takie jak Syrena, Warszawa, Fiat 125, Trabant, Wartburg, Nysa, Żuk, Zastawa, VW Golf 1 oraz motocykle Simson, WFM, Dniepr, OSA oraz wiele innych. Ponadto w przerwie wyścigów odbędą się konkursy z nagrodami oraz będzie można skosztować peerelowskich przysmaków: waty cukrowej oraz wody prosto z saturatora – dodaje Mariusz Chłapek. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował również dla mieszkańców regionu następujące atrakcje: strzelanie z broni pneumatycznej pod nadzorem instruktora, strzelanie z łuku, gra w kręgle, a dla dzieci specjalnie przygotowane dla nich pole golfowe. O oprawę muzyczną z epoki PRL-u oraz komentarz zadba nasz przyjaciel Mirek z zespołu De Luxe – dodaje Mariusz Chłapek.

1 maja był w czasach komunizmu jednym z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu odbywały się uroczyste majówki a przede wszystkim pochody 1 majowe. Ulicą 26 marca spod Domu Partii na Rynek przechodziły całe tłumy mieszkańców – mówi Piotr Hojka z Muzeum w Wodzisławiu.
W tym roku w Wodzisławiu po raz kolejny będzie można poczuć namiastkę tych wydarzeń. Niepowtarzalny klimat jaki stworzą stojące przed Muzeum zabytkowe pojazdy oraz wystawa „ Szaro-czerwona rzeczywistość” sprawią, że podobnie jak to było 8 marca br będziemy mogli przenieść się w czasie - prosto do czasów Gomółki i Gierka. Tegoroczna wodzisławska majówka z pewnością będzie miała wyjątkowy charakter – dodaje Piotr Hojka.

Specjalną atrakcją dla najmłodszych mieszkańców miasta będzie możliwość zobaczenia z bliska możliwości wozów bojowych wodzisławskiej straży pożarnej. Automobil Klub Śląski i wodzisławscy strażacy specjalnie na tę okazję przyjadą na stadion gdzie zaprezentują umiejętności szybkiego i skutecznego udzielania pomocy - mówi Mariusz Chłapek. O godzinie 13:00 na stadionie MOSiR planujemy pokaz ratownictwa drogowego i spotkanie z wodzisławskimi strażakami. Chcemy aby obecni na majówce mieszkańcy zapoznali się z podstawami pierwszej pomocy. Ma to na celu przede wszystkim propagowanie wśród mieszkańców regionu idei bezpiecznej jazdy oraz udzielania pomocy – kontynuują Piotr Hojka i Kazimierz Piechaczek.
Oto jak szczegółowo wyglądać będzie impreza „Powróćmy jak za dawnych lat…”
10.00 – 11.00 wystawa PRL w Muzeum, pokaz motocykli i pojazdów z okresu PRL
11.00 – przejazd pojazdów z okresu PRL przez miasto na stadion MOSIR Centrum
12.00 – wjazd na stadion MOSIR Centrum, ul. Bogumińska
13.00 – Automobilklub Śląski – ratownictwo drogowe oraz pokazy wodzisławskiej straży pożarnej
14.00 – wyścig jednośladów PRL
15.00 – wyścig samochodów z PRL
16.00 – wyścig samochodów zachodnich
17.00 – wyścig dwusuwów
18.30 – 19.00 – zakończenie

Serdecznie zapraszamy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information