Skocz do zawartości

Namierzyli wrak z XVI w? W jego ładowniach może być 60 ton złota wartego ponad 2 mld dolarów


Rekomendowane odpowiedzi

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15773761,Namierzyli_wrak_z_XVI_w__W_jego_ladowniach_moze_byc.html#TRNajCzytSST

Namierzyli wrak z XVI w? W jego ładowniach może być 60 ton złota wartego ponad 2 mld dolarów

Podwodne drony namierzyły na dnie Morza Jawajskiego szesnastowieczny portugalski galeon Flor De La Mar - pisze malajski dziennik "The Star, powołując się na informacje od dwóch firm zajmujących się poszukiwaniem podwodnych skarbów. Jeśli ten informacje się potwierdzą, rozpocznie się wyścig po znajdujące się w ładowniach wraku bogactwo.

Wrak galeonu "Flor De La Mar, który zatonął podczas sztormu około 1512 r., drony dostrzegły w wodach Morza Jawajskiego, w pobliżu indonezyjskiego Semarang - pisze największy anglojęzyczny malezyjski tabloid "The Star.

Dziennik powołuje się na informacje od dwóch firm trudniących się poszukiwaniem wraków. Jednak szef administracji malezyjskiego stanu Malakka, Datuk Seri Idris Haron, zapewnia, że nie otrzymał jeszcze żadnego oficjalnego potwierdzenia informacji o znalezieniu wraku, a jedynie "niepotwierdzone dowodami raporty twierdzące, że wrak został znaleziony. - Słyszeliśmy teorie i spekulacje, ale mamy nadzieję, że tym razem to prawda - dodał.

Bajeczny skarb na dnie morza

Jeśli wrak rzeczywiście się znajdzie, rząd stanu Malakka wystąpi o zwrot zgromadzonej na nim własności. Nic dziwnego, galeon, który wyruszył w swój ostatni rejs właśnie z Malakki, miał być wyładowany zrabowanym sułtanowi Malakki skarbem, w tym - 60 tonami złota. - Galeon wiózł ukradzione skarby królestwa Malakki - podkreślił Haron.

Galeon "Flor De La Mar ("Morski Kwiat) zbudowano w Lizbonie w 1502 r. W dziewiczy rejs popłynął w 1505 r. do indyjskiego Goa. Brał udział w walkach o Ormuz, Goa i Malakkę (odpowiednio 1507, 1510, i 1511). Zatonąć miał podczas wyjątkowo złej pogody w cieśninie Malakka podczas rejsu powrotnego do Lizbony. Według portugalskich dokumentów wiózł też biżuterię i drogie kamienie oraz zabytki, m.in. "magiczną bransoletę Maharadży Szachbandaru."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie