Skocz do zawartości

Dziwna moneta - Rosja ?


jolinar58

Rekomendowane odpowiedzi

system pozycyjny w wersji 9(10) liniowej - 3x różny nominał

a tu jeden z systemów abacusa - oparty na szeregu 1,10,100 ...
http://www.ieeeghn.org/wiki/index.php/File:Sks23cuLineAbacusDesign-1.png wymagający więcej krążków


------------
pytasz o przykłady...
A znasz system monetarny - oparty wyłącznie na szeregu 1,10,100?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi więc wyjaśnić dlaczego liczman ma być nazwany żetonem kantorowym" oraz jak była by idea rozróżnienia poszczególnych liczmanów nominałami skoro miałyby żetony te służyć do liczeni ana abaku?
Osobiście nie znam liczmanów oznaczonych nominałem.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoArze Kochany
linie jedności, dziesiątek, setek
pozwalały na operacje identycznymi znakami" (liczmanami)
naniesienie znaku wartość linii"
- w systemie abaka:
daje możliwość odtworzenia wartości - bez linii.
Czyli: - kończymy dzień ze stanem 725"=(7x100)+(2x10)+(5x1)
w worku 14 znaków"
bez nominału - odtwarzana wartość z księgi
z nominałem - sama w sobie ma informację
dla zakresu 1-999 - 3x9 znaków


- w systemie pozycyjnym - pozycja danego nominału w -tej" przegródce dawała wartość - wtedy dla zakresu 1-999 - 3 znaki
--------------------
w obu zastosowaniach ominały" są równoliczne
czego w przy funkcji pieniądza - dla szeregu 1,10,100 - spodziewać się nie można
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegamy od tematu identyfikacji blaszki, ale trzeba coś wyjaśnić.
Nie chcę wchodzić w szczegóły liczenia liczmanami. Abak w dostępnej mi literaturze służył właśnie do liczenia za pomocą identycznych liczmanów na liniach jedności, dziesiątek setek itd.
Problemem jest dla mnie rzecz inna – nie znam z dostępnej mi literatury tematu pojęcia „żeton kantorowy” Nie znam też z autopsji ani literatury takich żetonów.
Proszę więc o wskazani podstaw zakwalifikowania tej blaszki do owych „żetonów kantorowych” nie wychodząc tylko z założenia że pasuje on na to aby był takim żetonem – w myśl tej teorii każdy ciąg monet o nominałach 1, 10, 100 może być „żetonem kantorowym”.
Będę wdzięczny jeśli się dowiem czegoś nowego przy okazji tej polemiki.
Prosiłbym jednak o skupienie się nad przedmiotem postu a nie nad „teorią liczydła” .
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Proszę więc o wskazani podstaw zakwalifikowania tej blaszki do owych „żetonów kantorowych” nie wychodząc tylko z założenia że pasuje on na to aby był takim żetonem – w myśl tej teorii każdy ciąg monet o nominałach 1, 10, 100 może być „żetonem kantorowym”...

W tak postawionej kwestii - brak jakichkolwiek podstaw...

bo ...każdy ciąg monet o nominałach 1, 10, 100 może być „żetonem kantorowym”... (ale nie będą wtedy pełniły funkcji monet)
oraz - brak informacji o pieniądzu" w systemie 1,10,100 - bez cząstek

---------------------------------------------
przepraszam za wciąganie w jałową polemikę

miałem wstawić grafikę deski z kołkami do sztauowania łodzi
ale gogle zakryło... a i tak by było ie w temacie"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie traktować moich wątpliwości jako szczególną napastliwość. Raczej przewrażliwienie – jakiś czas temu walczyłem namiętnie z określaniem wszelkiego rodzaju żetonów „żetonami dominialnymi”, gdyż było swoistą manierą nazywanie wszystkiego co niedokreślone taką nazwą – także tu na tym forum.
Staram się pilnować pewnej poprawności pojęć. Bardzo łatwo można zrodzić byt, który żyć zaczyna własnym życiem – blaszka będąca przedmiotem naszej dyskusji wystawiona została na sprzedaż z opisem „żeton kantorowy” – zaistnieje więc w świadomości wielu osób w ten być może nieuprawniony sposób.
Skąd przy opisie jej sprzedaży określenie że pochodzi z Gruzji lub Azerbejdżanu? nie wiem. Może autor wątku się wypowie.
Fajnie byłoby ustalić jej przeznaczenie. Cieszyłbym się gdybyś miał rację i umiał wskazać argumenty za prawidłową Twoją identyfikacją. Przeglądnąłem kilka tysięcy różnych żetonów – nie znalazłem niczego podobnego.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - kantorowy" jest śladem z tego wątku...
znaki są w iwricie - takie mam przekonanie

Analiza funkcjonalna - nie wymyśli pary dwóch lewych butów, a pijany szewc zawsze"...
Jednak tutaj nakład działań do wytworzenia trzech znaków daje wystarczający czas by porównać 1,10,100 z istniejącymi systemami będącymi w użyciu.
Jeżeli widzę ten szereg - to od razu spostrzegam matematyczny potencjał w manipulacji rzędami wielkości
Tu zastosowano warde zero"
A w numizmatyce 10 i 100 pojawiło się bardzo późno i rozwinięte systemy naturalne na siłę wtłoczono w 100"
współwystępowanie 1 i 100 w małolicznej grupie obiektów też jest przesłanką przeciw funkcji pieniądza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusyjnym być może również autorytarne stwierdzenie że ów ciąg, 1, 10 i 100 jest zamkniętym ciągiem wartości (nominałów). Biorąc pod uwagę, że 1 jest śr ok 20 mm, 10 średnicy 40 mm i 100-ka 50 mm, można zaryzykować stwierdzenie, że między 1 i 10-ką jest jeszcze jedna wartość (nominał), która nie została odnaleziona - oczywiście to czysta spekulacja, ale przy tych żetonach do niedawna spekulować mogliśmy także o istnieniu jedynki.
Bardziej mnie martwi jednak coś innego - przyjmując inne niż monetarne (rozliczeniowe) przeznaczenie tych żetonów musimy uznać ich ogromną wyjątkowość i brak powszechności użycia, skoro trudno jest dopasować je do innych żetonów im podobnych.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Awers wszystkich trzech żetonów jest ten sam. Różnią się wartością na rewersie. Obecnie mam problem z dostępem do internetu. Jak będę mógł dołączę zdjęcia dwóch pozostałych żetonów
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że autorzy prezentowanych zdjęć wybaczą mi, że umieszczam je bez ich zgody.
Niestety niewiele uda się ustalić na podstawie informacji o znaleziskach tych żetonów. Moja wiedza sprowadza się do trzech żetonów w trzech nominałach. 100-ka przedłożona do identyfikacji w 2009 roku, 10-ka wystawiona na sprzedaż w 2010 roku i obecnie ujawniona 1-ka. I to niestety wszystko w temacie.
Pomysł Sikorskiego na gruzińsko-azerskie pochodzenie blaszki zdaje się być całkowicie nietrafionym. Wszystkie trzy żetony pochodzą z odrębnych i jak sądzę z lokalnych znalezisk co wskazuje na miejscowego wystawcę, typ awersu nie jest typem orientalnym, tylko co zostało udowodnione przez kolegę kopijnik2 zapisem alfabetu hebrajskiego.
Pytanie do kolegi olinar58 – znane jest miejsce odnalezienia żetonu z 1-ką?
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie