Skocz do zawartości

Wołyń 1943 - 2013 - Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.", Burmistrz Miasta Radymno, Miasto Stalowa Wola, Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie organizują 20 i 21 lipca w Radymnie (powiat jarosławski, woj. podkarpackie) dwudniowe obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej, czeskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

W pierwszym dniu (20 lipca - sobota) zapraszamy o godzinie 20:30 na plac obok zalewu przy ul. Budowlanych, gdzie odbędzie się rekonstrukcja historyczna o tytule Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".
W drugim dniu (21 lipca - niedziela) o godz. 11:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. kardynała S. Wyszyńskiego) zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar.

Ta szczególna forma obchodów ma na celu przywrócenie pamięci o niewinnych ofiarach tegoż ludobójstwa i dążenie do pojednania poprzez ukazanie prawdy historycznej.

Miło nam poinformować, że komitet honorowy naszego przedsięwzięcia tworzą: prof. Władysław Filar, Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Anna Ostromęcka-Lewak - Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Lucyna Kulińska - prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, płk. Jan Niewiński, gen. Mirosław Hermaszewski, prof. Jacek Wilczur, kompozytor Krzesimir Dębski i kapelan 27. Wołyńskiej DP AK ks. płk. Andrzej Jakubiak.

Jesteśmy przekonani, iż rekonstrukcja, którą zrealizujemy uzmysłowi całej Polsce tragedię, która wydarzyła się 70 lat temu, odda należytą cześć i pamięć o pomordowanych oraz nie pozwoli na zakłamywanie historii przez niektórych ukraińskich publicystów oraz tzw. polityczną poprawność.
http://www.psrh.webfabryka.pl/?go=glowna
Pozdrawiam i zapraszam.
Napisano
Zbrodnie na Wołyniu to bardzo mało znany fragment historii naszego narodu i innych mieszkańców regionu. Samo czytanie o przebiegu wydarzeń zamraża krew w żyłach, zastanawiam się w jaki sposób chcecie je pokazac by nie epatowac okrucieństwem ponad miarę i nie przekroczyc delikatnej granicy pomiędzy inscenizacjąhistoryczną a igrzyskiem. Niestety, np. na ostatnim grenadierze", te granice zostały przekroczone, przed laty zastanawialiśmy się jak w odpowiedzialny sposób pokazac drastyczne sceny, teraz dochodzi do przegięc w drugą stronę, drastyczne sceny nie mogą stanowic atrakcji dla gawiedzi, a podkreślac dramatyzm wydarzeń.
Niemniej, życzę by przedsięwzięcie udało się Wam zrealizowac.
Napisano
A jest regulamin wyznaczający granice co można pokazać a czego nie na inscenizacji ? Ja uważam że na ,,grenadierze'' wszystko zostało właśnie w sposób trafny pokazane. Albo pokazuje się coś w jak najbardziej zbliżony sposób albo lepiej nie pokazywać tego wcale bo może jakaś z tego gimela wyjść.
Napisano
Ten regulamin to dobry smak i przyzwoitośc, drastyczna scena jeśli nie ma wyraźnego uzasadnienia dramaturgicznego jest tylko nadmiernym epatowaniem okrucieństwem, a tak się dzieje gdy organizator nie ma niczego innego do zaproponowania poza scenami trudnymi. Ponieważ Mirek i koledzy to raczej gwarant spełnienia co najmniej tych dwóch wymienionych powyżej czynników, to po prostu pytam bo temat arcytrudny.
Co do grenadiera Mathurinie to nie obroniłbyś swej opinii, tyle Ci powiem.
Napisano
Opinii się nie broni- opinię się wyraża, ty wyraziłeś swoją i ja swoją. Dobry smak i przyzwoitość ma się nijak to inscenizacji z RONĄ więc tutaj się pomyliłeś. Proponować to można w kiepskim filmie z kiepskim scenariuszem a w inscenizacji działań RONY albo trzeba odzwierciedlić albo sobie podarować. RONA to nie typowa bieganina z pistoletem na Mławie dlatego bardzo niewiele osób bierze się za ich odtwarzanie i tyle samo rozumie dlaczego się to robi.
Napisano
Wątek jest o inscenizacji wydarzeń na Wołyniu, a nie o grenadierze i RONA, więc nie zamierzam z Tobą o tym dyskutowac, a moja ocena samego zjawiska" nie dotyczy samego epizodu z RONĄ
  • 2 weeks later...
Napisano
Panowie z X D.O.K. dzięki wielkie za tą inscenizacje.
Byłem zaskoczony, kulturalne zachowanie widzów, ludzie z flagami, niesamowita muzyka pana Krzesimira Dębskiego.
Takiej rekonstrukcji jeszcze nie widziałem.
Ludzie płakali ...
Napisano
Mirku i wszyscy Przyjaciele z PSRH

Po raz kolejny zrobiliście coś Wielkiego. Od początku organizacji tej inscenizacji było widać jak trudna ona będzie i ile przeszkód stanie przed Wami.

Wielkie dzięki dla Was, że mimo różnych nacisków się nie poddaliście i nasi Przodkowie zostali upamiętnieni. Byliśmy im to winni, doskonale ujęli to kombatanci i rodziny pomordowanych w swoich wypowiedziach.
Dziękuję również za rozwagę organizacyjną, za wyważenie, uczciwość i kulturę. To było szalenie trudne przedsięwzięcie, ale komentarz i scenariusz nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Nikt nie jątrzył, nie zalewał agresją, nie budził niepokoju. W ciszy bądź przy dźwiękach pięknej odpowiedniej muzyki rozważaliśmy los Kresowiaków niczym stację polskiej Drogi Krzyżowej. Bez nienawiści a z miłością i w prawdzie.

Niesamowite było być i brać udział w tej rekonstrukcji.
Dziękujemy za zaproszenie.

Andrzej Gładysz Gładki"
SRH Wrzesień 39"
Napisano
Nie zapomnę do końca życia tej inscenizacji..
zbyszek12315 filmiki z niej,posłuchajcie przemowy Mirka, Ślęzaka i Zapałowskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=RMvrotWic5U&list=FLXYZqcgBNLOTPtd4CNVJA1A&index=1

http://www.youtube.com/watch?v=RMvrotWic5U

pzdr.
Napisano
Przemowy http://www.youtube.com/watch?v=RMvrotWic5U&list=FLXYZqcgBNLOTPtd4CNVJA1A&index=1


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:37 22-07-2013

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie