Skocz do zawartości

moneta turecka


wpkropka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - krótko i na temat , myśle że teraz nie bedziesz miał żadnego problemu z jej identyfikacja - kolor czerwony Nominał 10 , kolor zielony data arabska 1293 rok mahometa , czyli 1876 rok naszej ery , w tym roku zasiadł na tronie władca osmanski Abdul Hamid II , biały kolor to mennica El-Ghazi , kolor pomaranczowy jest to data panowania władcy na tronie od jego wstąpienia , na tej monecie jest rok 27 , czyli władca panuje już 27 lat jak oznajmia to data , dodajemy liczbę 27 do daty 1876 i uzyskujemy prawidłową date 1901 rok - u Ciebie data jest nie czytelna w kolorze pomarańczowym więc jak narazie niemamy pełnych informacji - Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Co prawda nie znam się na monetach, ale na awersie napisano daraba fi Kunstantiniyya", czyli że wybito w Konstantynopolu. Zapewne kolega LukaszRadom ma rację, ale bardzo prosiłbym o wyjaśnienie, jak to było z tymi mennicami. Wniesie to sporą wiedzę na forum odnośnie identyfikacji tureckich monet- na przyszłość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tugra, tughra (osm.ﺀﺍﺮﻐﻃ; Tuğra) – w kulturze islamu monogramowy znak panującego monarchy ( sułtana, chana), pełniący w kręgu wpływów państwa osmańskiego rolę herbu, emblematu władców tureckich, a następnie godła państwowego. Oprócz imienia władcy tugra zawierała, także imię jego ojca, a niekiedy jego dziadów, tytuł chan z dodatkiem formuły el- muzzafer-da'ima (zawsze zwycięski). Będąc monogramem przywódcy świeckiego, a zarazem religijnego, tugra tworzyła teozoficzny obraz wszechświata, na którego szczycie znajduje się Bóg ( laudacja: Bóg hojny, wielkoduszny), a niżej jego ziemski namiestnik – sułtan, którego znak rozciągał się ponad tekstami dotyczącymi spraw ziemskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUŁTAN Abdulhamid II (1876-1909) han bin Abdülmecid el-muzaffer daima (el- gazi) - - - SUŁTAN Mehmed V (1909-1918) (Reşad) Mehmed han bin Abdulmecid el-muzaffer daima (Resad) - a więc słowa el ghazi (weteran wojenny) i reshat (resad) (prowowierny) oznaczają przydomki , tytuły honorowe dla władców osmańskich sułtanów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lewej strony widnieje napis Misr-Egipt niektóre monety takie mają oznaczenie jezeli chodzi o mintmark-mennice , na egipskich monetach pod okupacja osmanską znajduje sie po prawej stronie tugry na godzinie 15 - accession date , jest to data objęcia nowego sułtana na tronie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na załączonym zdjęciu , jest informacja dotycząca panowania sułtanów osmańskich aż do utworzenia republiki przez ataturka kemal pasza - OZNACZENIA MENNIC KONSTANTYNOPOL (QUSTANTINIYAH) ORAZ EGIPT (MISR) na samym dole jest przelicznik , monetrny system .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem imponującej wiedzy Kolegi i cieszę się, że mamy tu w końcu specjalistę od monet osmańskich. Pozwolę sobie jedynie na drobną korektę- duriba fi" (daraba fi" w niezniekształconej wymowie arabskiej) oznacza wybito w ...", na przykład duriba fi Kunstantiniyya" znaczy wybito w Konstantynopolu"; daraba fi Baghdad"- wybito w Bagdadzie etc. Formuła ta więc nie odnosi się do daty panowania władcy-w jednym z fragmentów cytowanego przez Ciebie artykułu znajduje się błąd. Gwoli ścisłości, na starszych dirhamach arabskich spotyka się czasem napisy daraba fi as-sana ..." czyli wybito w roku takim to a takim". Dziękuję Koledze za wzbogacenie swoją wiedzą Forum i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn w puźnych monetach osmańskich figuruje data w której sułtan zasiadł na tronie a cyfry dodatkowe np 10 oznacza 10 rok panowania sułtana, tak jest w opisie wujka krausego 1901 - presents 32 edition , zgodze sie też z Tobą Aplyger że nie wszystkie informacje też tam muszą być bo ciągle dowiadujemy się wiecej na ten temat z różnych źródeł :) , niestety niemam katalogu wczesnych monet osmańskich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację- na wszystkich monetach osmańskich widnieje rok panowania władcy, ale mnie chodzi o to, że formuła duriba fi" odnosi się do miejsca bicia monety, gdyż zawsze pod nią znajduje się nazwa miasta (np. Konstantynopol, Misr, Srebrenica etc), a nie do roku panowania władcy, choć widnieje on często nad duribą, z reguły w środku literki B. Choć mogę się mylić- może wybito w ..." odnosi się i do miejsca i do daty? Tego nie wiem, gdyż, jak wspomniałem, nie znam się kompletnie na tureckich monetach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy , cyfra widniejąca nad duribą fi występuje w monetach egipskich a pod tugrą jest podany nominał , w monetach osmańskich cyfra danego roku bicia znajduje się pod tugrą , czasem i nominał też tam występuje na samym dole koło rantu - w poszczególnych nominałach osmańskich jest wiele wersji gdzie opis , tugra , nominał , cyfra się tam znajdują , jest troche pomieszane od czego zacząć by zidentyfikowac daną monete - a co do bicia regionalnego na przykładzie pospolitej srebrnej monety osmańskiej 2 kurush występują mennice - bursa 1909r , edirne 1910r , kosova 1911r , manastir 1911r i salonika 1911r .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie