Jump to content

Zmarł najmłodszy ocalony z listy Schindlera


Recommended Posts

Leon Leyson, najmłodszy z 1100 Żydów uratowanych przez Niemca Oskara Schindlera, zmarł w USA. Miał 83 lata - informuje cbsnews.com.

Leyson zmarł w sobotę w Whittier w Kaliforni po czteroletniej walce z ciężką chorobą - poinformowała jego córka Stacy Wilfong w rozmowie z The Los Angeles Times".
Mały Leyson"Był zaledwie 10-latkiem, gdy wybuchła II wojna światowa. Pół roku później wraz z całą rodziną znalazł się w krakowskim gettcie. Jego dwóch braci nie przeżyło Holokaustu - jeden zginął w obozie koncentracyjnym, drugi - w masakrze mieszkańców wsi, gdzie się ukrywał.

Leyson przeżył dzięki zatrudnieniu w fabryce Schindlera, gdzie był najmłodszym pracownikiem. Przemysłowiec nazywał go małym Leysonem", gdyż był tak niskiego wzrostu, że w wieku 13 latmusiał stawać na pudełku, by dosięgnąć maszyny, przy której pracował.

Był też słaby z głodu, dlatego Schindler podwoił jego racje żywieniowe. Na rozsławionej przez Stevena Spielberga liście Schindlera znalazła się też matka Leysona i jego ocalałe rodzeństwo.

Emigracja
Po wojnie, w 1949 r. wyjechał do USA, gdzie przez 39 lat był wykładowcą w Huntington Park High School. Rzadko wspominał swoje wojenne doświadczenia. Jak tłumaczył, nie chciał żyć w cieniu Holokaustu.

Jednak po tym, jak w 1993 powstał film Lista Schindlera", Leyson zaczął opowiadać publicznie o swoich wojennych losach, podróżując po USA i Kanadzie.

Jak wspomina jego przyjaciółka, gdy opowiadał jakąś historię z czasów wojny, nigdy nie korzystał z żadnych notatek, nigdy też nie powtarzał tych samych opowieści.

Ostatnie spotkanie

Ostatni raz Leyson widział Oskara Schindlera w 1974 r. Jego dobroczyńca odwiedził Los Angeles na krótko przed swoją śmiercią. Leyson przybył wtedy wraz z grupą Żydów, by przywitać Schindlera na lotnisku. Gdy Leyson zaczął przedstawiać się Schindlerowi, ten odpowiedział, że wie kim on jest. - Jesteś mały Leyson" - miał powiedzieć.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zmarl-najmlodszy-ocalony-z-listy-schindlera,300096.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information