Jump to content

David Doyle Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej.


MisterBrownPL

Recommended Posts

Witajcie.
Pod choinką znalazłem taką książkę:

Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej
Doyle David

Na początek teoria:
Podstawowe źródło o niemieckich pojazdach wojskowych pt. Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej zawiera ponad 1200 wspaniałych fotografii, wiele wcześniej niepublikowanych. David Doyle, historyk specjalizujący się w pojazdach wojskowych, zebrał je w najbardziej wszechstronnej i wyczerpującej temat książce poświęconej niemieckim pojazdom wojskowym z okresu II wojny światowej. Dostęp do najlepszych i największych na świecie zbiorów dokumentów i zdjęć z okresu wojny pozwolił autorowi wypełnić katalog wiadomościami historycznymi, specyfikacjami technicznymi, danymi o produkcji oraz ciekawostkami. David Doyle opisał wszystkie pojazdy ? od największych, legendarnych czołgów Tygrys do najmniejszych, takich jak motocykle BMW R75. Najnowsze badania, wspaniałe fotografie i dokładne informacje techniczne zebrane w jednej książce sprawiają, że Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej są lekturą obowiązkową każdego zafascynowanego sprzętem wojskowym hitlerowskich Niemiec.
Wydawnictwo: Vesper
Objetosc: 512 stron
Oprawa: Twarda
ISBN: 9788377310809
Rok wydania: 2012
Waga: 2.16 kg
Format: 22.00x29.00 cm
Cena: 89,90zł

W praktyce:
Zalety to: twarda okładka, wielkość publikacji, sporo zdjęć, wszystkie główne typy pojazdów zostały opisane i to w zasadzie koniec.
Wady: jak można w tego typu publikacji pominąć w opisach tak ważny parametr jak grubość pancerza? Jak ktoś po przeczytaniu rozdziałów np. o Tygrysie lub Tygrysie Królewskim czy nawet Panterze poda mi grubość pancerza, to stawiam piwko :)
W zasadzie to tylko zbiór fotografii, bo opisy zostały ograniczone do kilku zdań.
Przykładowy podpis pod zdjęciem Mercedesa 170V: „Kiedy pogoda na to pozwalała, a także kiedy rosło niebezpieczeństwo napotkania nieprzyjaciela, można było w Mercedesie 170V nie tylko złożyć dach, ale także wymontować drzwi. Gdy ich nie ma, ekwipunek radiowy jest doskonale widoczny.”
No i dobrze – zdejmijmy dach i drzwi by w ten piękny słoneczny dzień nieprzyjaciel mógł nas łatwiej postrzelić lub wrzucić nam do środka granat, a przy okazji pochwalimy się mu naszym nowym radiem :)
Całkowity brak rzutów z 3 stron jak i barwnych tablic przedstawiających kamuflaż pojazdów.

Może i się czepiam, ale to typowe anglo-amerykańskie podejście do tematu. Zbierzmy dożo fotografii, odróżnijmy Tygrysa od Pantery i już mamy gotową książkę.
Zdecydowanie polecam tylko tym, którzy chcą pooglądać sobie fotografie pojazdów.
Posiadam w swojej biblioteczce kilkanaście pozycji o broni pancernej, a ta wypada najsłabiej. Polecam zdecydowanie naszych rodzimych autorów.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information