Skocz do zawartości

Guzik 15


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Łał, piękny i bardzo rzadki guzik!
Należał prawdopodobnie do żołnierza polskiego, któregoś ze szwadronów Kawalerii Narodowej z lat 1789-94. Reforma z roku 1789 mówi o wyrżnięciu numerów na guzikach żołnierskich. I tak numery na guzikach piechoty oznaczając regiment(1-14), numery zaś na guzikach Kawalerii Narodowej odznaczały daną chorągiew - szwadron w danej brygadzie(1-96). Numer na Twoim guziku odpowiada I Brygadzie Wielkopolskiej, gdyż to jej przypadały numery od 1-24. Niestety nie znamy miejsca znalezienia, jednak tu kilka informacji na temat stacjonowania owej brygady...

Stanowiska: Szreńsk, Rypin, Raciąż, Sulmierzyce, Stawiszyn, Pyzdry, Gniezno (1792), Ryczywół, Koło, Pułtusk (1794), Ostrołęka.

Bitwy i potyczki: Szreńsk, Wyszogród, Łowicz, Stara Rawa, Rawa, Inowłódź 21.III,1794, Końskie l.IV., Racławice 4.IV., Szczekociny 6.VI, Końskie 26.VI, Starczyska 29.VI. Obrona Warszawy, Gołków 9.VII, Czerniaków 31.YII, Lachy 19,VIII.

Twój guzik wyprodukowany został najprawdopodobniej w latach 1789-90(oczywiście mógł być używany do samego powstania). Prosimy o zdjęcie rewersu!
Napisano
Post pojawił się w czasie, gdy pisałem odpowiedź.
Teoretycznie guzik mógł należeć również do żołnierza 15 Regimentu Pieszego Koronnego, sformowanego 12 czerwca 1792. Nie ma pewności czy żołnierze tego oddziału - rozwiązanego już 17 września 1792 - podczas VII wojny polsko-rosyjskiej używali guzików z numerami(?). Pułk odtworzony podczas insurekcji kościuszkowskiej... ''rekruci otrzymywali mundury, których barwa odpowiadała tradycyjnej barwie regimentu''. Czy wówczas guziki przy mundurach były numerowane? Nie wiem. Przychylam się jednak do pierwszej opcji (szwadron kawalerii), gdyż jak sądzę guziki z ''wyrżniętymi numerami'' (znaczna większość) to produkcje z lat 1789-90.
Napisano
dado to się popisałeś :) cały internet chyba przekopałaś :)
a co do guzika to ogromne gratulacje, czytające to co dado napisał to naprawdę rzadki fant :) gratulacje :)
Napisano

Temat guzików polskich z lat 1789-94 jest znany od dawna, a właściwie od dawna nieznany. Pojawia się bardzo ciekawa teoria, zakładająca, iż guziki z tego okresu posiadające numery wklęsłe to piechota, zaś z numerami wypukłymi - kawaleria. Na podstawie tego twierdzenia, można by sądzić, że guzik kol. explorer12345, należał jednak do żołnierza 15 Regimentu Pieszego Koronnego. Przemawiał by za tym następujący fakt... nie spotkałem się z guzikiem o wklęsłej cyfrze, która byłaby większa od liczby istniejących regimentów piechoty(1789-94), wliczając regimenty sformowane po reformie z 1789, mielibyśmy numery od 1-16. Oczywiście reforma była kosztowna i nie została do końca wprowadzona - jednocześnie używano guzik gładkie. Taki stan rzeczy(wklęsłe piechota, wypukłe kawaleria) mógł mieć miejsce w latach 1789-93, zaś później - np. z racji tańszej metody produkcji - piechota również mogła zacząć używać guzików z numerami wypukłymi... ale tylko teoria. Może wypowie się ktoś bardziej kompetentny w temacie.
Pozdrawiam

Napisano
Mała korekta, regimenty piechoty istniejące przed insurekcją 1-15, zaś powstałe w 1794 - 16-21. Jeśli się mylę, proszę, żeby ktoś skorygował.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie