Skocz do zawartości

Moneta 15mm, miedziak (?) z profilem władcy


Kevin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiem, że zidentyfikowanie tej monetki, ze względu na jej stan oraz jakość foto, może być bardzo trudne, ale może akurat ktoś rozpozna jakiś znajomy kształt.



Średnica: 15mm

Materiał: wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z miedzią, ponieważ w miejscu ubytków postały zielone plamki, jednak jeszcze maaało o tym wiem :)

Awers: profil najprawdopodobniej władcy, zwrócony twarzą w prawą stronę

Rewers: być może jakiś herb (?) z krzyżem po prawej stronie



Więcej informacji podać nie potrafię...



Niżej dorzucam ołówkowy skan" monetki, o wiele lepiej widoczne kształty na rewersie, niż na foto.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Kevin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1666 - Monety litewskie różnią się od monet koronnych i miejskich herbem Litwy - Pogonią, umieszczonym na rewersie monety.
Główną mennicą bijącą monety litewskie była mennica w Wilnie. Czynna była w latach 1652-1653 i ponownie w latach 1664-1666. Wybijano w niej szelągi, grosze, półtoraki, trojaki i szóstaki, a w czasie ponowanego uruchomienia - szóstaki, orty i dukaty. Poza tą mennicą czynne były również mennice w Kownie i Brześciu. Biły one szelągi - boratynki dla Litwy, równocześnie z mennicami koronnymi w Oliwie i Ujazdowie".
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=print&sid=81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szelągi litewskie bito w następujących mennicach:
Ujazdów - znak Ślepowron - 1660, 1661, 1665, 1666, 1667
Oliwa - znak Snopek i Wieniawa - 1663, 1665, 1666
Wilno - HKPL - 1664, 1665, 1666, 1668
Kowno - znak Kryszpin - 1665, 1666
Brześć - HKPL - 1665, 1666, 1667
Malbork - HKPL - 1666
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boratynka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kopijnik2 - po czym stwierdzasz, że wygląda na to, iż została wybita w Malborku? Jestem laikiem w tych sprawach, dlatego taka wiedza przydała by mi się na przyszłość :) Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poprzedniego posta - kojarząc fakty z latami, w których zostały bite te monety w danych mennicach, nie może to być Malbork, ponieważ jest to rocznik najprawdopodobniej 1665, a już na pewno ostatnią cyfrą rocznika nie jest 6 ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popraw:
orientację monety - z pogonią
oświetlenie - by wydobyć szczegóły
rozdzielczość - by było więcej widać"
------------------
na chwilę obecną - nawet 6666"! może wyjść z interpretacji

...- po czym stwierdzasz, że wygląda na to, iż została wybita w Malborku? Jestem laikiem w tych sprawach, dlatego taka wiedza przydała by mi się na przyszłość :) ...

droga do wiedzy - zaczyna się od auki warsztatu" - a ten od porządnego przygotowania danych wejściowych do analizy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie to, niestety, maksimum moich zdolności (sprzęt też niezbyt lubi" korzystać z makro). Może teraz coś da radę...a jeśli nie, to trudno - stan jest jaki jest, a i żaden forumowicz nie miał okazji oglądać jej osobiście, więc należy się wyrozumiałość :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie