Skocz do zawartości

JERZY RUDOLF - DZIWNY HERB?


traf70

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam moją monetkę, -24 krajcary księcia legnicko -brzeskiego Jerzego Rudolfa z 1622 roku.
słabo czytelne napisy - jednak w czasie jej powstania była to popularna moneta , do tego zachowało się mnóstwo jej wariantów.Bito ją w Legnicy,Chojnowie,Brzegu,itd.Na tej monetce nie znalazłem znaków pozwalających na identyfikację mennicy - Jednak, zdziwił mnie ten fakt że czwór dzielna tarcza herbowa - godło ma odwrotnie niż wszystkie inne spotykane egzemplarze umieszczone symbole orła i szachownicy.Wszędzie w spotykanych wersjach licząc od góry:
orzeł jest od lewej strony, i potem po przekątnej -po prawej- w dolnej części tarczy. Szachownica odwrotnie- po prawej od góry, potem po lewej u dołu tarczy.
Na mojej jest odwrotnie!
orzeł- górą po prawej, dołem po lewej- potem szachownica górą po lewej dołem po prawej - zupełnie odwrotnie niż w egzemplarzach których zdjęcia spotkałem w necie.
Co to ma znaczyc?
Czy to ormalne"? Czy ktoś się z takimi 24krajcarówkami spotkał?
Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
A więc przeglądając , google - allegro - prywatne strony - książki numizmatyczne - numimarket - wcn , nie napotkałem podobnej monety o takim herbie czteropolowym , istnieje teza że jest to nieznana odmiana , niewiem czy jest jakaś wzmianka w katalogach ? może to być RR ? lub R7 ? powiedzmy 20 sztuk ? , mianowicie mógł też zaistnieć błąd przy robieniu stempli , z tego co wiem niektóre roczniki nie posiadały znaku mennicy wiec trudno o ustalenia ich bicia - pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie