Skocz do zawartości

arabska moneta


pajda

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli to jest złoto, to jest to moneta Mahmuda II, wybita w Konstantynopolu w roku 1223 Hidżry (1808 AD), ale nie podałeś wagi, więc nie wiem, czy jest to nominał cedid adli, czy pół cedid adli, czy ćwierć cedid adli. Powinno być to złoto 74,8%, jeśli nie jest to fals.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, napis na otoczce nie ma sensu, więc ta blaszka została wykonana przez kogoś, kto nie zna języka arabskiego. Niestety, wcześniej nie przyjrzałem jej się dokładnie i zmarnowałem czas na identyfikację. Winę za to ponosi również Kolega Pajda, który już na samym początku powinien napisać, że jest to blaszka mosiężna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po to, zeby się dowiedzieć, że krążek był wzorowany na arabskiej monecie a stanowił ozdobę stroju ... już to pisałem koledze pajda.

i nie fals ... fals spełniał inną funkcję - to jest tylko ozdoba - takie moje zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hańba mi i wstyd, gdyż dałem się wciągnąć w identyfikację" tandetnej blaszki! Późne monety osmańskie identyfikuje się bardzo łatwo, dlatego jeno odczytałem datę i mennicę, by ustalić który kalif jest emitentem i odszukałem w necie wymiary, by stwierdzić nominał. Wszelako, na Boga, nawet nie spojrzałem na napis na otoczce tej monety"! Co do tego, czy jest to fals czy ozdoba (lub talizman- w krajach Kalifatu używano monet jako talizmanów, gdyż pismo arabskie uważano za święte jako pismo Koranu, do tego często występowało na nich słowo Allah, tak więc monety te miały odstraszać złe duchy, dżinny, ifrity i ghule), skłaniałbym się ku tezie, że raczej fals, o czym świadczą dokładne wymiary blaszki, zgodne z oryginałem, choć z drugiej strony fałszowanie tak wartościowej, złotej monety było bardzo ryzykowne, wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest ta blaszka, a o tym kolega Pajda nie raczył wspomnieć do tej pory, hańba więc i jemu, gdyż gdyby zrobił to na samym początku, nie dałbym się wciągnąć w ten dziadowski wątek i niniejsze wyrazy mojego zniesmaczenia byłyby niepotrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie