Jump to content

Powstańcy przy Toruńskiej

Recommended Posts

Witam.
Mam nadzieję, ze nikt się nie obrazi za temat luźno związany z eksploracją.
Dziś moją szkołę odwiedzili kombatanci, którzy opowiadali uczniom swoje przeżycia związane z powstaniem. Drugą część poprowadził Paweł z Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnejw Markach, opowiadając o uzbrojeniu używanym podczas II Wojny Światowej.
Nie muszę mówić z jakim zainteresowaniem uczniowie uczestniczyli w zajęciach.
Bogdan

To może zaproponuj swojemu nauczycielowi aby zorganizował takie spotkanie. Myślę, że jeżeli zaproponujesz pomoc, to w Twojej szkole też będzie to możliwe. Bo za kilka lat nie będziesz miał już takiej szansy.
Pozdrawiam
Bogdan

Jeżeli jesteś z Warszwy, to faktycznie jest taka możliwość.
Ale można zaprosić też lokalnego kombatanta.
Dla dzieci będzie to o tyle ciekawsze, że będą słuchały o miejscach znacznie im bliższych.
Kilka lat temu zaprosiłem babcię jednego z uczniów, która opowiedziała o okupacji z perspektywy zwykłego uczestnika tamtych wydrzeń.
Lekcja była niemniej ciekawa.
Pozdrawiam i zachęcam do działania
Bogdan

A ja Ci bogdan76 gratuluje zorganizowania bardzo dobrej lekcji historii, takiej innej, namacalnej, z jej świadkami i ciekawymi opowieściami, dodatkowo eksponaty. Na pewno młodzież słuchała z ogromnym zainteresowaniem, i pewnie było szkoda że tak krótko

Dziękuję za gratulacje.
Nie tylko młodzież była zainteresowana.
Na spotkanie przyszli również nauczyciele mający tego dnia inne zajęcia:)
Poniżej gdyby ktoś chciał zobaczyć resztę zdjęć:

http://szkolawspierania.edu.pl/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=42&catid=82

Pozdrawiam Bogdan

• 8 months later...

Witam,
nie chcę zakładać kolejnego wątku. Napiszę jedynie, że z naszego zaproszenia skorzystał Pan Janusz Horodniczy - aktor, autor filmów dokumentalnych oraz autor trylogii pt.Kawał życia". Urodzony 5-go września 1935 roku w Wilnie. W sierpniu 1945 roku na skutek przesiedlenia znalazł się we Wrocławiu. W grudniu 1950 roku założył nielegalną organizację polityczną, występującą pod nazwami: Wrocław - Północ", Batalion młodzieżowy AK", oraz Proletariat". Czwartego sierpnia 1952 roku grupa została zlikwidowana przez WUBP we Wrocławiu.

Janusz Horodniczy otrzymał 15 lat więzienia. Przeszedł kolejno przez więzienie śledcze UB we Wrocławiu, WKS 2, również we Wrocławiu, następnie więzienie Progresywne" w Jaworznie oraz Rawicz (izolacja), Strzelce Opolskie i Sieradz. Wyszedł na wolność dzięki słynnej odwilży" roku 1956.
Bardzo sympatyczny Pan, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział swoją historię.
Polecam innym nauczycielom.
Bogdan

• 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information