Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

System98

Historia mojego dziadka podczas Kampanii Wrzesniowej

Recommended Posts

Witam was wszystkich serdecznie,

dzisiaj usiadlem razem z ojcem w celu przegladania starych dokumentow mojego swietej pamieci dziadka.
Gdy jeszcze zyl niezbyt chetnie opowiadal o swoich wojennych losach, ze mna wogule o tym nigdy nie rozmawial bo bylem bardzo mlody i nie pokazywalem zainteresowania do historii czego bardzo bardzo zaluje, prawie wszystko co o nim wiem opowiedzial mi ojciec.
Zrobilem pare zdjec zbioru jego dokumentow a takze wojennego zyciorysu ktory napisal - z tego bardzo ciekawego zyciorysu dowiecie sie najwiecej.
Oprocz tego w rodzinie znajduja sie Kennkarty mojej praprababci, pradziadka a takze dziadka. Niestety nie posiadamy zadnych zdjec z tamtych lat gdyz mieszkanie sie pare razy palilo...

Gdy Niemcy zaatakowali Polske znajdowal sie w 9 Kompanii 3 Batalionu 81 Pułku Strzelców Grodzieńskich, dowodca kompanii byl kpt. Stefan Stes o ktorym pare rzeczy opowiadal.
Mowil ze byl to straszny tchorz ktory podczas niemieckich atakow chowal sie i krzyczal wszyscy zginiemy". Zaatakowana przez Niemcow kompania musiala sie wycofac, konie ktore ciagnely dziala i karabiny maszynowe a takze pelne walizy z cywilna bielizna Stesia ugrzezly w blocie i nie mogly isc dalej. Moj dziadek razem z kolega z kompanii zrzucili te toboly z wozow. Wtedy kpt. Stes wpadl w szal i zaryczal ze postawi ich przed sad wojenny - na ta wiadomosc kompan dziadka ktory nie wytrzymal psychicznie pare minut pozniej sie zastrzelil - oficerski honor.

Po kapitulacji przedarl sie do Warszawy. Zlapany w ulicznej lapance znalazl sie w pociagu jadacym do obozu koncentracyjnego z ktorego sie z dwoma innymi osobami wydostal - wydarli z podlogi deski. Dwoch nieszczesnikow lobuzy niestety zlapaly. Po tym wszystkim uciekl do Londynu.

Mam nadzieje ze moj post znajdzie chetnych czytelnikow.
Moze ktorys z was posiada ciekawe zdjecia pulku ktore moglby tu przedstawic. Bylbym bardzo wdzieczny :)

Pozdrowienia Dawid

• Create New...

Important Information