Jump to content

Prawdziwa Warszawa ukryta pod asfaltem


Recommended Posts

W Noc Muzeów piwnice pod stroną Dekerta po raz pierwszy po remoncie zaproszą warszawiaków.

My już tam byliśmy. Przez znajdujące się wciąż w remoncie pomieszczenia Muzeum Historycznego Warszawy trafiamy w labirynt piwnic z historią od XV do XX w. Po wojnie ocalałe z pożogi pomieszczenia między fundamentami kamienic zasypywano. W ostatnich latach odgruzowywane, odgrzybiane i przebudowywane wracają do mieszkańców jak np. te przy ul. Jezuickiej 4, Boleść 2 i Brzozowej 11/13.

Piwnice pod stroną Dekerta są jednak największe na Starym Mieście. To ponad 1100 metrów połączonej powierzchni (także trzech kamienic od strony Nowomiejskiej). I parę cennych odkryć po drodze. Najwięcej emocji wzbudziła zawartość woreczka ukrytego w glinianym dzbanku, który ekipa remontowa odnalazła rok temu w kamienicy nr 30. W środku było 1211 srebrnych monet (4,5 kg). Po zakończeniu konserwacji skarb zostanie wyeksponowany w miejscu, gdzie go znaleziono.

W Noc Muzeów będzie można zobaczyć na razie puste pomieszczenia, kryjące jednak sporo śladów z przeszłości. Na ścianach zachowano czyli charakterystyczny dla dawnych budowniczych układ cegieł i kamieni. Pozostawiono fragmenty autentycznych posadzek, okrągły otwór w narożniku jednego z pomieszczeń, który służył jako studnia czy osmalony wojennym wybuchem zaułek. Jest też wkopany w głąb podłogi piec. Tu znaleziono naczynia z XVII i XVIII w. Najniższy, odsłonięty poziom – którego przed remontem się nie spodziewano – sięga ośmiu metrów poniżej powierzchni Rynku. Ewa Rozwadowska z MHW zdradza, że piwnice były budowane dopiero po tym, jak postawiono budynek.

Stała ekspozycja poświęcona historii Warszawy będzie otwarta w tym roku. Kilka sal zostanie poświęconych legendom stolicy. Np. Bazyliszek dostanie pomieszczenie pełne luster. Nie ma jeszcze decyzji, kiedy piwnice zostaną oddane na stałe zwiedzającym.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information