Jump to content

Łowicz i jego mieszkańcy w obiektywie-1939 wernisaż fotografii


Recommended Posts

Zapraszamy na wyjątkowy projekt poświęconych Łowiczowi i jego mieszkańcom na tle dramatycznych wydarzeń z 1939 roku.

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć zdjęcia na których rekonstruktorzy w autentycznych lokalizacjach odgrywają nie tylko sytuacje utrwalone ponad 70 lat temu na fotografiach wykonanych właśnie w Łowiczu, ale też takie które według naszych ustaleń mogły mieć miejsce. W trosce o wysoki poziom przedsięwzięcia posługiwaliśmy się m.in. samodzielnie na tę okazję przygotowanymi rekwizytami, literaturą oraz bogatą bazą ikonograficzną z interesującej nas epoki.

Autorem zdjęć do projektu jest profesjonalny fotograf Jakub Szymczuk. Efektem naszej wspólnej pracy są unikatowe obrazy ukazujące dramat i heroizm zwykłych cywili oraz żołnierzy polskich. To co będzie można zobaczyć podczas wernisażu stanowi artystyczne ujęcie ww. wydarzeń niż próbę wiernej w każdym detalu rekonstrukcji historycznej. Przy tej okazji zaprezentujemy także kilka fotografii wykonanych w 2011 nawiązujących tematyką do całego projektu i nagrodzonych w konkursie BZWBK PRESS FOTO 2012.

Otwarcie: 12.05.2012 (sobota)
Godz: 13:00
Miejsce: ZSP nr 1 przy ul. Podrzecznej 30 w Łowiczu

Wystawa powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta w Łowiczu.

Organizatorem i pomysłodawcą sesji jest Stowarzyszenie historyczne im : 10 Pułku Piechoty.

Współorganizatorami są:
-Urząd Miasta w Łowiczu
-ZSP nr 1 w Łowiczu
-GRH Pionier 39 (odtwarzająca żołnierzy Wehrmachtu)
-Jakub Szymczuk ( Siła Obrazu / Gość Niedzielny ) -fotograf sesji.

Sesja jest zadedykowana zmarłemu nagle kilka dni temu Janowi Marciniakowi (członkowi Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechoty).

Link to comment
Share on other sites

Poniższe zdjęcie było próbą odtworzenia za pomocą obrazu wspomnień Dr Rotstada (lekarz 10 Pułku Piechoty) z pierwszych dni września 1939 w Łowiczu.

Już pierwszego dnia spadły na Łowicz bomby. Wybiegłem na ulicę i zobaczyłem mężczyznę niosącego na rękach dziecko - dziewczynkę paroletnia - z odłamkiem w brzuchu. Dziecko miało przymknięte oczy, na twarzy łzy, półotwarte usta jakby wołało bezgłośnie <<za co ?>>"

źródło: Łowicki Judym, Pamiętniki Doktora Stanislawa Rotstada oraz wspomnienia przyjaciół, Studia i materiały pod redakcją H. Dusińskiej i J. Kapuścika , Warszawa 1998, s. 70

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information